KDE 4.1 - en to hu translation catalogue (19 entries)

en: Desktop
hu: Asztal

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: Downloads
hu: Letöltések

en: Music
hu: Zene

en: Pictures
hu: Képek

en: Videos
hu: Videók

en: <h1>Paths</h1>
    This module allows you to choose where in the filesystem the files on your desktop should be stored.
    Use the "Whats This?" (Shift+F1) to get help on specific options.
hu: <h1>Elérési utak</h1>
    Ebben a modulban azt lehet beállítani, hogy az asztalon látható fájlok hol legyenek tárolva.
    A „Mi ez?” (Shift+F1) funkcióval rövid leírás kapható a lehetőségekről.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Desktop path:
hu: Asztal:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_desktopLocation)
en: This folder contains all the files which you see on your desktop. You can change the location of this folder if you want to, and the contents will move automatically to the new location as well.
hu: Ez a könyvtár tartalmazza azokat a fájlokat, amelyek a munkaasztalon látszanak. Ha kívánja, megváltoztathatja az elérési utat, ilyenkor a tartalom automatikusan átkerül az új helyre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Documents path:
hu: Dokumentumok:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_documentsLocation)
en: This folder will be used by default to load or save documents from or to.
hu: Ez a könyvtár lesz a dokumentumok megnyitásának és elmentésének alapértelmezett könyvtára.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloads path:
hu: Letöltések:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_downloadsLocation)
en: This folder will be used by default to save your downloaded items.
hu: Ez a könyvtár lesz a letöltött elemek alapértelmezett mentési könyvtára.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Videos path:
hu: Videók:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_videosLocation)
en: This folder will be used by default to load or save movies from or to.
hu: Ez a könyvtár lesz a filmek megnyitásának és elmentésének alapértelmezett könyvtára.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Pictures path:
hu: Képek:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_picturesLocation)
en: This folder will be used by default to load or save pictures from or to.
hu: Ez a könyvtár lesz a képek megnyitásának és elmentésének alapértelmezett könyvtára.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Music path:
hu: Zenék:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_musicLocation)
en: This folder will be used by default to load or save music from or to.
hu: Ez a könyvtár lesz a zenék megnyitásának és elmentésének alapértelmezett könyvtára.
