KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (9 entries)

en: <h1>Session Manager</h1> You can configure the session manager here. This includes options such as whether or not the session exit (logout) should be confirmed, whether the session should be restored again when logging in and whether the computer should be automatically shut down after session exit by default.
hu: <h1>Munkamenetkezelő</h1> Itt lehet módosítani a munkamenetkezelés beállításait. A beállítások közé tartozik például: megerősítés kérése kijelentkezés előtt, a munkamenet állapotának visszatöltése bejelentkezéskor, illetve hogy kijelentkezéskor automatikusan megtörténjen-e a gép lezárása.

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
hu: Nem sikerült az újraindítás a firmware telepítéshez: %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
hu: A számítógép a következő újrainduláskor az UEFI beállítóképernyő fog megjelenni.

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
hu: A számítógép a következő újrainduláskor a firmware-telepítő képernyő fog megjelenni.

en: Restart Now
hu: Újraindítás most

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
hu: Megerősítés kérése kijelentkezésnél

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
hu: Alapértelmezett kilépési mód

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
hu: Bejelentkezéskor

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
hu: Az állapotkezelésből kizárandó alkalmazások:
