KDE 4.1 - en to hu translation catalogue (66 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
hu: Billentyűzetkiosztás-váltó

en: Switch to Next Keyboard Layout
hu: Váltás a következő billentyűzetkiosztásra

en: Switch keyboard layout to %1
hu: Billentyűzetkiosztást váltása erre: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddLayoutDialog)
en: Add Layout
hu: Kiosztás hozzáadása

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, layoutSearchField)
en: Search…
hu: Keresés…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut:
hu: Billentyűparancs:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
hu: Címke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevbutton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
hu: Előnézet

en: KDE Keyboard Control Module
hu: KDE billentyűzetbeállító modul

en: (c) 2010 Andriy Rysin
hu: (C) Andriy Rysin, 2010.

en: <h1>Keyboard</h1> This control module can be used to configure keyboard parameters and layouts.
hu: <h1>Billentyűzet</h1> Ebben a modulban állíthatja be a billentyűzet paramétereit és kiosztásait.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHardware)
en: Hardware
hu: Hardver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Keyboard &model:
hu: Billentyűzet&modell:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, keyboardModelComboBox)
en: Here you can choose a keyboard model. This setting is independent of your keyboard layout and refers to the "hardware" model, i.e. the way your keyboard is manufactured. Modern keyboards that come with your computer usually have two extra keys and are referred to as "104-key" models, which is probably what you want if you do not know what kind of keyboard you have.
hu: Itt választhatja ki a billentyűzet modellt. Ez a beállítás független a billentyűzetkiosztásától és utal a „hardver” modellre, azaz ahogyan a billentyűzetet gyártották. A számítógéphez adott modern billentyűzeteknek általában van két extra gombja és „104 gombos” modellként utalnak rá, amely valószínűleg az, amelyet szeretne, ha nem tudja, hogy milyen fajtájú billentyűzete van.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLayouts)
en: Layouts
hu: Kiosztások

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
hu: Ha az „Alkalmazás” vagy „Ablak” váltás szabályt választja, a billentyűzetkiosztás megváltoztatása csak a jelenlegi alkalmazásra vagy ablakra lesz hatással.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
hu: Váltási szabály

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByGlobalRadioBtn)
en: &Global
hu: &Globális

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByDesktopRadioBtn)
en: &Desktop
hu: &Asztal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByApplicationRadioBtn)
en: &Application
hu: Al&kalmazás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
hu: A&blak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shortcutsGroupBox)
en: Shortcuts for Switching Layout
hu: Gyorsbillentyű a kiosztásváltáshoz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Main shortcuts:
hu: Fő gyorsbillentyűk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching layouts which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
hu: Ez egy gyorsbillentyű az X.org által kezelt kiosztások váltásához. Csak módosító gyorsbillentyűket engedélyez.

[ctx: no shortcut defined]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: None
hu: Nincs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
hu: 3. szintű gyorsbillentyűk:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching to a third level of the active layout (if it has one) which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
hu: Ez egy gyorsbillentyű az X.org által kezelt aktív kiosztás harmadik szintre váltásához (ha van ilyen). Csak módosító gyorsbillentyűket engedélyez.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
hu: Alternatív gyorsbillentyű:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, kdeKeySequence)
en: This is a shortcut for switching layouts. It does not support modifier-only shortcuts and also may not work in some situations (e.g. if popup is active or from screensaver).
hu: Ez egy gyorsbillentyű a kiosztások váltásához. Nem támogatja a csak módosító gyorsbillentyűket és nem működik bizonyos helyzetekben (például ha a felugrás aktív vagy a képernyővédőből).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_configureLayouts)
en: Configure layouts
hu: Kiosztások beállítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLayoutBtn)
en: Add
hu: Hozzáadás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeLayoutBtn)
en: Remove
hu: Eltávolítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpBtn)
en: Move Up
hu: Fel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownBtn)
en: Move Down
hu: Le

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, layoutLoopingCheckBox)
en: Spare layouts
hu: Tartalék kiosztások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Main layout count:
hu: Fő elrendezés-szám:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
hu: Speciális

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_resetOldXkbOptions)
en: &Configure keyboard options
hu: Billentyűop&ciók beállítása

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
hu: Nincs

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
hu[0]: %1 gyorsbillentyű
hu[1]: %1 gyorsbillentyű

[ctx: layout map name]
en: Map
hu: Kód

en: Layout
hu: Kiosztás

en: Variant
hu: Variáns

en: Label
hu: Címke

en: Shortcut
hu: Gyorsbillentyű

[ctx: variant]
en: Default
hu: Alapértelmezett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When a key is held:
hu: Ha egy billentyűt lenyomtak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, accentMenuRadioButton)
en: &Show accented and similar characters
hu: Ékezetes és hasonló karakterek megjeleníté&se

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, repeatRadioButton)
en: &Repeat the key
hu: Billentyű is&métlése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, nothingRadioButton)
en: &Do nothing
hu: &Ne tegyen semmit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Test area:
hu: Tesztterület:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Allows to test keyboard repeat and click volume (just don't forget to apply the changes).
hu: Lehetővé teszi a billentyűzet ismétlésének és a kattintás hangerejének tesztelését (csak ne felejtse el a módosításokat alkalmazni).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: If supported, this option allows you to setup the state of NumLock after Plasma startup.<p>You can configure NumLock to be turned on or off, or configure Plasma not to set NumLock state.
hu: Ha a hardver támogatja, itt lehet beállítani a NumLock állapotát a Plasma indulásakor.<p>A NumLock ki- vagy bekapcsolható, illetve meghagyható az eredeti állapot.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: NumLock on Plasma Startup
hu: A NumLock állapota induláskor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
hu: &Be

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Turn off
hu: &Ki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
hu: Ne &változzon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
hu: Ismé&tlődési sebesség:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
hu: Ha a hardver támogatja ezt a lehetőséget, ennyi idő eltelte után kezdődik az ismétlés egy billentyű lenyomva tartásakor. Az ismétlődési sebesség érték adja meg a kibocsátott karakterek időközét.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
hu: Ha a hardver támogatja, ilyen gyorsasággal keletkeznek új karakterek egy billentyű lenyomva tartásakor.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate)
en:  repeats/s
hu:  ismétlés/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
hu: Az ismétlődés ke&zdete:

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
hu: Billentyűzet-előnézet

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
hu: Billentyűzetkiosztás-megjelenítő

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
hu: A billentyűzetgeometria betöltése meghiúsult. Ez általában azt jelenti, hogy a kiválasztott modell nem támogat egy adott kiosztást vagy kiosztás-variációt. A probléma valószínűleg akkor is jelen lesz, ha egyszerre próbálja meg használni ezt a modellt, kiosztást és variációt.
