KDE 4.1 - en to hu translation catalogue (67 entries)

en: Querying input devices failed. Please reopen this settings module.
hu: Nem sikerült lekérdezni a beviteli eszközöket. Nyissa meg újra ezt a modult.

en: Critical error on reading fundamental device infos of %1.
hu: Kritikus hiba a(z) %1 eszközinformációinak olvasásakor.

en: Pointer device KCM
hu: Mutatóeszköz beállítómodul

en: System Settings module for managing mice and trackballs.
hu: Rendszerbeállítások modul egerek és hanyattegerek kezeléséhez.

en: Copyright 2018 Roman Gilg
hu: Copyright © Roman Gilq, 2018.

en: Developer
hu: Fejlesztő

en: Error while loading values. See logs for more information. Please restart this configuration module.
hu: Hiba az értékek betöltésekor. Lásd a naplót további információkért. Indítsa újra a modult.

en: No pointer device found. Connect now.
hu: Nem található mutatóeszköz, csatlakoztasson egyet.

en: Not able to save all changes. See logs for more information. Please restart this configuration module and try again.
hu: Nem lehet minden módosítást menteni. Lásd a naplót további információkért. Indítsa újra a modult, és próbálja meg újból.

en: Error while loading default values. Failed to set some options to their default values.
hu: Hiba az alapértelmezett értékek betöltésekor. Nem mindegyik vagy egyik beállítás sem állítható az alapértelmezett értékre.

en: Error while adding newly connected device. Please reconnect it and restart this configuration module.
hu: Hiba az újonnan csatlakoztatott eszköz hozzáadásakor. Csatlakoztassa újra és indítsa újra ezt a modult.

en: Pointer device disconnected. Closed its setting dialog.
hu: Mutatóeszköz leválasztva, a beállítóablak bezárul.

en: Pointer device disconnected. No other devices found.
hu: Mutatóeszköz leválasztva, nem található másik eszköz.

en: Device:
hu: Eszköz:

en: General:
hu: Általános:

en: Device enabled
hu: Eszköz bekapcsolva

en: Accept input through this device.
hu: Bemenet fogadása erről az eszközről.

en: Left handed mode
hu: Balkezes mód

en: Swap left and right buttons.
hu: Bal és jobb gombok megcserélése.

en: Press left and right buttons for middle-click
hu: Nyomja meg a bal és jobb gombot a középső kattintáshoz.

en: Clicking left and right button simultaneously sends middle button click.
hu: A bal és jobb gomb egyszerre történő lenyomása egy középső egérgombos kattintásnak felel meg.

en: Pointer speed:
hu: Mutató sebessége:

en: Acceleration profile:
hu: Gyorsítási profil:

en: Flat
hu: Egyenletes

en: Cursor moves the same distance as the mouse movement.
hu: A kurzor ugyanannyit mozog, mint az egér.

en: Adaptive
hu: Adaptív

en: Cursor travel distance depends on the mouse movement speed.
hu: A kurzor által megtett út az egér mozgási sebességétől függ.

en: Scrolling:
hu: Görgetés:

en: Invert scroll direction
hu: Görgetés irányának megfordítása

en: Touchscreen like scrolling.
hu: Érintőképernyő-szerű görgetés.

en: Scrolling speed:
hu: Görgetési sebesség:

[ctx: Slower Scroll]
en: Slower
hu: Lassabb

[ctx: Faster Scroll Speed]
en: Faster
hu: Gyorsabb

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
hu: <h1>Egér</h1> Ez a modul a mutatóeszköz beállításainak a módosítására szolgál. A mutatóeszköz lehet egér, hanyattegér vagy valami más hardver ami hasonló funkciót lát el.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
hu: Ál&talános

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
hu: Ha Ön balkezes, akkor kényelmesebb, ha felcseréli a bal és jobb gombot a „balkezes” beállítás kiválasztásával. Ha a mutatóeszközén több mint két gomb van, akkor csak a jobb és bal gomb funkcióit ellátó gombok cserélődnek fel. Például ha háromgombos egere van, akkor a középső gomb funkciója nem változik.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
hu: Gombsorrend

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
hu: &jobbkezes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
hu: &balkezes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
hu: Invertálja az egérgörgő irányát (vagy a 4. és 5. egérgombét).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
hu: For&dított görgetés

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
hu: Speciális

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
hu: Az egérmutató gyorsítása:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
hu: Gyorsítási küszöbérték:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
hu: A dupla kattintás időköze:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
hu: A húzás minimális ideje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
hu: A húzás minimális távolsága:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
hu: Az egérgörgő elmozgatási tényezője:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
hu: <p>Itt lehet beállítani az egérmutatónak a képernyőn megtett útja és az eszköz valós elmozdulása közötti arányt. Az eszköz lehet egér, hanyattegér vagy más hasonló célú eszköz.</p><p> Nagy gyorsítási értéknél az egérmutató nagyot fog elmozdulni a fizikai eszköz kis elmozgatásakor is. Nagyon nagy értékek esetén a mutató nehezen irányíthatóan fog ugrálni a képernyőn!</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
hu: <p>A gyorsítási küszöbérték az a minimális távolság, amelyet az egérkurzornak meg kell tennie a képernyőn, mielőtt a gyorsítás bekapcsolódna. Ha az elmozdulás kisebb, mint a küszöbérték, akkor az egérkurzor úgy fog mozogni, mintha a gyorsítás ki lenne kapcsolva.</p><p> Ez azt eredményezi, hogy ha kis mozdulatokat végez az egérrel, akkor nem lesz gyorsítás, ezért pontosan lehet pozicionálni a mutatót, viszont a képernyő egyik feléről a másikra gyorsan el lehet jutni.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
hu: A dupla kattintás időköze az az idő (ezredmásodpercben mérve), ami maximálisan eltelhet két kattintás között, hogy dupla kattintás történjen. Ha a második kattintás az első után ennél később történik, két különálló egyszeres kattintást érzékel a rendszer.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
hu:  ms

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
hu: Ha kattint egyet az egérrel (pl. egy szövegszerkesztőben) és elmozdítja az egérmutatót a húzás minimális idején belül, akkor a rendszer elkezd egy húzási művelet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
hu: Ha kattint egyet az egérrel és elmozdítja azt legalább a húzás minimális távolságáig, a húzási művelet elkezdődik.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
hu: Ha görgős egeret használ, akkor ez az érték határozza meg, hogy hány sor elmozdítását okozza a görgő egy elmozdítása. Ha ez nagyobb, mint a látható sorok száma, akkor a KDE figyelmen kívül hagyja az értéket és az egérgörgő hatása a Page Up/Page Down billentyűknek megfelelő lesz.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, MouseNavigation)
en: Keyboard Navigation
hu: Billentyűzetnavigáció

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
hu: Az egérmutató moz&gatható legyen a numerikus billentyűkkel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
hu: Gyorsítás&i késleltetés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
hu: Ismé&tlési időköz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
hu: Gyorsítási i&dő:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
hu: Ma&ximális sebesség:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
hu:  képpont/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
hu: Gyorsítási pr&ofil:

en: Mouse
hu: Egér

en: (c) 1997 - 2018 Mouse developers
hu: (C) Az egérbeállító modul fejlesztői, 1997-2018.

en:  pixel |  pixels
hu[0]:  képpont
hu[1]:  képpont

en:  line |  lines
hu[0]:  sor
hu[1]:  sor
