plasma-desktop - en to hu translation catalogue (12 entries)

en: Plasma QtQuick Settings
hu: A Plasma QtQuick beállításai

en: Configure Plasma QtQuick Settings
hu: A Plasma QtQuick beállításainak konfigurálása

en: Maintainer
hu: Karbantartó

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, kmessagewidget)
en: These settings adjust the QtQuick settings used by Plasma. Only adjust if you know what you are doing.
hu: Ezek a beállítások a QtQuick Plasmához kapcsolódó beállításait módosítják. Csak akkor változtasson ezeken, ha tudja, mit csinál.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rendering Backend:
hu: Leképező háttérkiszolgáló:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SceneGraphBackend) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Automatic
hu: Automatikus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SceneGraphBackend)
en: Software
hu: Szoftveres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: GL Core Profile:
hu: GL Core profil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Render Loop:
hu: Leképező hurok:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Basic
hu: Alap

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Threaded
hu: Többszálú

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceGlCoreProfile)
en: Force
hu: Kényszerített
