KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (128 entries)

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Behavior
hu: Működés

[ctx: @action:button]
en: Unmute
hu: Visszahangosítás

[ctx: @action:button]
en: Mute
hu: Némítás

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Unmute %1
hu: %1 visszahangosítása

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Mute %1
hu: %1 némítása

[ctx: @label for several checkboxes]
en: General:
hu: Általános:

[ctx: @option:check section General]
en: Show small window previews when hovering over tasks
hu: Ablakok előnézetének megjelenítése az ikonokra rámutatáskor

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over previews
hu: Egyéb ablakok elrejtése az előnézetekre mutatáskor

[ctx: @option:check section General]
en: Mark applications that play audio
hu: Hangot lejátszó alkalmazások jelölése

[ctx: @option:check section General]
en: Fill free space on panel
hu: Szabad hely kitöltése a panelen

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum task width:
hu: Maximális ikonszélesség:

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Narrow
hu: Keskeny

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Medium
hu: Közepes

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Wide
hu: Széles

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-column view:
hu: Többoszlopos nézet használata:

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-row view:
hu: Többsoros nézet használata:

[ctx: @option:radio Never use multi-column view for Task Manager]
en: Never
hu: Soha

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: When panel is low on space and thick enough
hu: Ha a panelen kevés a hely, és elég vastag

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: Always when panel is thick enough
hu: Mindig, ha a panel elég vastag

[ctx: @label:spinbox maximum number of columns for tasks]
en: Maximum columns:
hu: Maximális oszlopszám:

[ctx: @label:spinbox maximum number of rows for tasks]
en: Maximum rows:
hu: Maximális sorszám:

[ctx: @label:listbox]
en: Spacing between icons:
hu: Ikonok közötti térköz:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
hu: Kicsi

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Normal
hu: Normál

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
hu: Nagy

[ctx: @info:usagetip under a set of radio buttons when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch mode
hu: Automatikus nagyra állítás Érintés módban

[ctx: @label:listbox how to group tasks]
en: Group:
hu: Csoportosítás:

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: Do not group
hu: Ne csoportosítsa

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: By program name
hu: Programnév szerint

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … cycles through tasks]
en: Clicking grouped task:
hu: Csoportosított alkalmazásra kattintáskor:

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
hu: Váltás az alkalmazások között

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows small window previews']
en: Shows small window previews
hu: Kis ablakelőnézetek megjelenítése

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows large window previews']
en: Shows large window previews
hu: Nagy ablakelőnézetek megjelenítése

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
hu: Szöveges lista megjelenítése

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
hu: A kompozitor nem támogatja az ablakok egymás melletti megjelenítését, ezért egy szöveges lista jelenik meg helyette.

[ctx: @option:check grouped task]
en: Combine into single button
hu: Összevonás egy gombba

[ctx: @option:check grouped task]
en: Group only when the Task Manager is full
hu: Csak akkor, ha a feladatkezelő tele van

[ctx: @label:listbox sort tasks in grouped task]
en: Sort:
hu: Rendezés:

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Do not sort
hu: Ne rendezze

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Manually
hu: Kézzel

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Alphabetically
hu: Betűrendben

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By desktop
hu: Asztalonként

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By activity
hu: Aktivitásonként

[ctx: @option:check configure task sorting]
en: Keep launchers separate
hu: Indítóikonok különválasztása

[ctx: @option:check for icons-and-text task manager]
en: Hide launchers after application startup
hu: Indítóikonok elrejtése az alkalmazás indulása után

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
hu: Aktív alkalmazásra kattintás:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
hu: Alkalmazás minimalizálása

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … does nothing]
en: Middle-clicking any task:
hu: Középső gombos kattintás alkalmazáson:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
hu: Ne tegyen semmit

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
hu: Ablak vagy csoport bezárása

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
hu: új ablakot nyit meg

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
hu: Ablak vagy csoport minimalizálása/visszaállítása

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
hu: Csoportosítás be/kikapcsolása

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
hu: A jelenlegi virtuális asztalra mozgatás

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Mouse wheel:
hu: Egérgörgő:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
hu: Váltás az alkalmazások között

[ctx: @option:check mouse wheel task cycling]
en: Skip minimized tasks
hu: Minimalizált alkalmazások átugrása

[ctx: @label for checkbox group, completes sentence like: … from current screen]
en: Show only tasks:
hu: Megjelenítendő alkalmazások:

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current screen
hu: A jelenlegi képernyőről

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current desktop
hu: A jelenlegi asztalról

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current activity
hu: A jelenlegi aktivitásról

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: That are minimized
hu: Csak a minimalizáltak

[ctx: @label for checkbox, completes sentence: … unhide if window wants attention]
en: When panel is hidden:
hu: Amikor a panel rejtett:

[ctx: @option:check completes sentence: When panel is hidden]
en: Unhide when a window wants attention
hu: Megjelenítés, ha az ablak beavatkozást igényel

[ctx: @label for radiobutton group completes sentence like: … on the bottom]
en: New tasks appear:
hu: Új feladatok helye:

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the bottom
hu: Lent

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the right
hu: Jobbra

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the left
hu: Balra

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the top
hu: Fent

en: Places
hu: Helyek

en: Recent Files
hu: Legutóbbi fájlok

en: Actions
hu: Műveletek

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
hu: Előző szám

[ctx: Pause playback]
en: Pause
hu: Szünet

[ctx: Start playback]
en: Play
hu: Lejátszás

[ctx: Play next track]
en: Next Track
hu: Következő szám

[ctx: Stop playback]
en: Stop
hu: Leállítás

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
hu: Visszaállítás

en: Mute
hu: Némítás

en: Open New Window
hu: Új ablak megnyitása

en: Move to &Desktop
hu: Mozgatás másik &asztalra

en: Move &To Current Desktop
hu: Mozgatás a &jelenlegi asztalra

en: &All Desktops
hu: Az összes &asztalra

en: &New Desktop
hu: Ú&j asztalra

en: Show in &Activities
hu: Megjelenítés az &aktivitásokon

en: Add To Current Activity
hu: Hozzáadás a jelenlegi aktivitáshoz

en: All Activities
hu: Összes aktivitásra

en: Move to %1
hu: Mozgatás ide: %1

en: &Pin to Task Manager
hu: &Rögzítés a panelen

en: On All Activities
hu: Minden aktivitáson

en: On The Current Activity
hu: A jelenlegi aktivitáson

en: Unpin from Task Manager
hu: Levétel a panelről

en: More
hu: Több

en: &Move
hu: Mo&zgatás

en: Re&size
hu: Átméretezé&s

en: Ma&ximize
hu: Ma&ximalizálás

en: Mi&nimize
hu: Mi&nimalizálás

en: Keep &Above Others
hu: Az ablak a többi &fölé kerüljön

en: Keep &Below Others
hu: Az ablak a többi a&lá kerüljön

en: &Fullscreen
hu: &Teljes képernyő

en: &Shade
hu: &Felgördítés

en: Allow this program to be grouped
hu: A program legyen csoportosítható

[ctx: @item:inmenu]
en: &Close All
hu: Össz&es bezárása

en: &Close
hu: &Bezárás

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
hu: %1 indítása

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
hu[0]: %1 új üzenet érkezett.
hu[1]: %1 új üzenet érkezett.

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show Task tooltip for %1
hu: A(z) %1 buboréksúgójának megjelenítése

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show windows side by side for %1
hu: A(z) %1 ablakainak megjelenítése egymás mellett

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Open textual list of windows for %1
hu: A(z) %1 ablakai szöveges listájának megjelenítése

en: Activate %1
hu: %1. aktiválása

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
hu: %1 visszahangosítása

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
hu: %1 némítása

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
hu: %1 hangerejének beállítása

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
hu: Ezen: %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
hu: Összes asztalra rögzítve

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
hu: Elérhető az összes aktivitáson

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
hu: Szintén elérhető ezen: %1

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
hu: Elérhető ezen: %1

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place | %1 more Places
hu[0]: %1 további hely
hu[1]: %1 további hely

en: Recent Downloads
hu: Legutóbbi letöltések

en: Recent Connections
hu: Legutóbbi kapcsolatok

en: Recent Places
hu: Legutóbbi helyek

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
hu: Legutóbbi letöltések elfelejtése

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
hu: Legutóbbi kapcsolatok elfelejtése

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
hu: Legutóbbi helyek elfelejtése

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
hu: Legutóbbi fájlok elfelejtése
