plasma-desktop - en to hu translation catalogue (72 entries)

[ctx: @title:group Launch app]
en: Launch
hu: Indítás

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
hu: Hiba a(z) %1 gyorsbillentyű mentésekor: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
hu: Hiba a(z) %1 hozzáadásakor, úgy tűnik, hogy nincsenek műveletei.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
hu: Hiba a globális gyorsbillentyű-szolgáltatással történő kommunikáció során

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
hu: A kommunikáció a globális gyorsbillentyű-szolgáltatással meghiúsult

[ctx: @info %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to the common %2 action <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Re-assign it to %4?
hu: A(z) <shortcut>%1</shortcut> gyorsbillentyűt már hozzárendelték a(z) %2 <interface>%3</interface> műveletéhez.<nl/><nl/>Hozzárendeli inkább ehhez: %4?

[ctx: @info]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to action <interface>%2</interface> of <application>%3</application>.<nl/><nl/>Reassign it to action <interface>%4</interface> of <application>%5</application>?
hu: A(z) <shortcut>%1</shortcut> gyorsbillentyűt már hozzárendelték a(z) <application>%3</application> <interface>%2</interface> műveletéhez.<nl/><nl/>Hozzárendeli a(z) <application>%5</application> <interface>%4</interface> műveletéhez?

[ctx: @title:window]
en: Resolve Shortcut Conflict
hu: Gyorsbillentyű-ütközések feloldása

[ctx: @action:button]
en: Reassign
hu: Igen, az új

en: File
hu: Fájl

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Navigation
hu: Navigáció

en: View
hu: Nézet

en: Settings
hu: Beállítások

en: Help
hu: Súgó

en: Applications
hu: Alkalmazások

en: Commands
hu: Parancsok

en: System Services
hu: Rendszerszolgáltatások

en: Common Actions
hu: Gyakori műveletek

[ctx: @action:button Import shortcut scheme]
en: Import…
hu: Importálás…

[ctx: @action:button]
en: Cancel Export
hu: Exportálás megszakítása

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export…
hu: Exportálás…

en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
hu: Nem lehet exportálni a sémákat, amíg nem mentett módosítások vannak

en: Select the components below that should be included in the exported scheme
hu: Válassza ki lentebb az exportált sémába belefoglalni kívánt komponenseket

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export
hu: Exportálás

[ctx: @action:button Add new shortcut]
en: Add New
hu: Új hozzáadása

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Application…']
en: Application…
hu: Alkalmazás…

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new application
hu: Új alkalmazás hozzáadása

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Command or Script…']
en: Command or Script…
hu: Parancs vagy szkript…

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new command or script
hu: Új parancs vagy szkript hozzáadása

[ctx: @option:check accessible export shortcuts %1 is application/group name]
en: Export %1
hu: %1 exportálása

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a custom command]
en: Edit command for %1
hu: A(z) %1 parancsának szerkesztése

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a custom command]
en: Edit command for %1
hu: A(z) %1 parancsának szerkesztése

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
hu: A(z) %1 összes gyorsbillentyűjének törlése

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
hu: A(z) %1 összes gyorsbillentyűjének törlése

[ctx: @action:button accessible]
en: Undo deletion
hu: Törlés visszavonása

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo deletion
hu: Törlés visszavonása

en: No items matched the search terms
hu: Nincsenek találatok a keresésre

en: Select an item from the list to view its shortcuts here
hu: Válasszon egy elemet a listából a gyorsbillentyűi megtekintéséhez

en: Export Shortcut Scheme
hu: Gyorsbillentyűséma exportálása

en: Import Shortcut Scheme
hu: Gyorsbillentyűséma importálása

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
hu: Gyorsbillentyűséma (*.kksrc)

en: Edit Command
hu: Parancs szerkesztése

en: Add Command
hu: Parancs hozzáadása

en: Save
hu: Mentés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Enter a command or choose a script file:
hu: Adjon meg egy parancsot, vagy válasszon egy szkriptfájlt:

[ctx: @label:textbox A shell command]
en: Command:
hu: Parancs:

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Command
hu: Parancs

[ctx: @action:button]
en: Choose…
hu: Kiválasztás…

[ctx: @action:button accessible]
en: Choose script file
hu: Parancsfájl kiválasztása

[ctx: @label:textfield Human-readable name given to a shell command]
en: Name:
hu: Név:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter name here
hu: Név megadása itt

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
hu: Szkriptfájl kiválasztása

[ctx: Filename filters for file dialog. Do not translate any of the filename extensions]
en: Script files (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)
hu: Parancsfájlok (.sh, .bash, .zsh, stb.) (*.*sh)

en: Select the scheme to import:
hu: Az importálandó séma:

en: Custom Scheme
hu: Egyéni séma

en: Select File…
hu: Fájl kiválasztása…

en: Import
hu: Importálás

en: Editing shortcut: %1
hu: Gyorsbillentyű szerkesztése: %1

en: No active shortcuts
hu: Nincsenek aktív gyorsbillentyűk

[ctx: %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
hu[0]: Alapértelmezett gyorsbillentyű
hu[1]: Alapértelmezett gyorsbillentyűk

en: No default shortcuts
hu: Nincsenek alapértelmezett gyorsbillentyűk

en: Default shortcut %1 is enabled.
hu: A(z) %1 alapértelmezett gyorsbillentyű engedélyezve.

en: Default shortcut %1 is disabled.
hu: A(z) %1 alapértelmezett gyorsbillentyű letiltva.

en: Custom shortcuts
hu: Egyéni gyorsbillentyűk

[ctx: @action:button accessible]
en: Delete shortcut
hu: Gyorsbillentyű törlése

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete this shortcut
hu: Gyorsbillentyű törlése

[ctx: @action:button Add custom shortcut]
en: Add…
hu: Hozzáadás…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add custom shortcut
hu: Egyéni gyorsbillentyű hozzáadása

[ctx: @action:button accessible]
en: Cancel capturing shortcut
hu: Gyorsbillentyű felvételének megszakítása

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel capturing of new shortcut
hu: Új gyorsbillentyű felvételének megszakítása
