plasma-desktop - en to hu translation catalogue (17 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
hu: A színséma neve

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
hu: Egyszeres kattintás fájlok megnyitásához

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
hu: Globális megjelenés és működés csomag

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
hu: Globális megjelenés és működés csomag, másodlagos

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
hu: Animálási sebesség

en: Theme:
hu: Téma:

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
hu: További megjelenési beállítások:

en: Animation speed:
hu: Animálási sebesség:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
hu: Lassú

[ctx: Animation speed]
en: Instant
hu: Azonnali

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
hu: Fájlokra vagy mappákra kattintáskor:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
hu: Kiválasztás

en: Open by double-clicking instead
hu: Megnyitás dupla kattintással

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
hu: Megnyitás

en: Select by clicking on item's selection marker
hu: Kiválasztás az elem kiválasztási jelölőjére kattintással

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
hu: További működési beállítások:

en: Most used pages:
hu: Leggyakrabban használt oldalak:
