plasma-desktop - en to hu translation catalogue (73 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
hu: Letiltva

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
hu: Nincs

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
hu: Bal egérgomb

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
hu: Jobb egérgomb

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
hu: Középső egérgomb

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
hu: Alkalmazás által definiált

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
hu: %1. tollgomb

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Portrait
hu: Álló

en: Landscape
hu: Fekvő

en: Inverted Portrait
hu: Fordított álló

en: Inverted Landscape
hu: Fordított fekvő

en: Follow the Current Screen
hu: Jelenlegi képernyő követése

en: All Screens
hu: Összes képernyő

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
hu: Nyújtás és kitöltés

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
hu: Méretarány megőrzése és illesztés

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
hu: Leképezés egy részre

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
hu: %1. tollgomb:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
hu: %1. tollgomb

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
hu: Gombművelet kiválasztása

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
hu: Válassza ki a(z) %1 lenyomásakor végrehajtandó műveletet:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
hu: Alkalmazásra hárítás

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
hu: Billentyűleütés küldése

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
hu: Egérkattintás küldése

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
hu: Tollgomb küldése

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
hu: Semmi

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
hu: Ez a rajztáblagombot továbbítódik a fókuszált alkalmazáshoz, amely dönthet arról, hogyan kezelje.

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
hu: Bal gombos kattintás

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
hu: Középső gombos kattintás

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
hu: Jobb gombos kattintás

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
hu: 1. gomb

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
hu: 2. gomb

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
hu: 3. gomb

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
hu: Ez a gomb le van tiltva, és nem csinál semmit.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
hu: Tollkalibrálás

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
hu: Kalibráció befejezve és mentve.<nl/><nl/>Finomíthatja tovább a kalibrációt, vagy bezárhatja az ablakot.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.<nl/><nl/>Aim for the point where the stylus tip lands, and ignore the cursor position on the screen.
hu: Koppintson minden egyes célkereszt közepére.<nl/><nl/>Célozzon a pontra, ahová a toll hegye érkezik, és hagyja figyelmen kívül a kurzor pozícióját a képernyőn.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
hu: Korábbi kalibráció finomítása

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
hu: Teljes újrakalibrálás

[ctx: @action:button]
en: Close
hu: Bezárás

[ctx: @action:button]
en: Cancel
hu: Mégse

en: Map to screen:
hu: Leképezés a képernyőre:

en: Orientation:
hu: Tájolás:

en: Not Applicable
hu: Nem alkalmazható

en: Mapped Area:
hu: Leképezett terület:

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
hu: Méretarány rögzítése

en: Resize the screen area
hu: Képernyőterület átméretezése

en: Resize the tablet area
hu: Rajztáblaterület átméretezése

en: No drawing tablets found
hu: Nem található rajztábla

en: Connect a drawing tablet
hu: Csatlakoztasson egy rajztáblát

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
hu: Rajztábla tesztelése…

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
hu: Eszköz:

[ctx: @title:tab]
en: Display
hu: Kijelző

[ctx: @title:tab]
en: Pen
hu: Toll

[ctx: @title:tab]
en: Pad
hu: Tábla

en: Pad button %1:
hu: %1. táblagomb:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
hu: %1. táblagomb

en: Left-handed mode:
hu: Balkezes mód:

[ctx: Enable left-handed mode]
en: Enable
hu: Bekapcsolás

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
hu: Megmondja az eszköznek, hogy a balkezes felhasználókhoz is alkalmazkodjon. A hatások eszközönként változnak, de gyakran megfordítja a rajztábla gombjainak működését, így a tábla fejjel lefelé is használható.

en: Pen Pressure:
hu: Tollnyomás:

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
hu: Ez a görbe szabályozza a kapcsolatot a tollra gyakorolt nyomás és az alkalmazások által kapott nyomásértékek között.

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
hu: Nyomástartomány:

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
hu: A küszöbérték feletti vagy alatti nyomás rögzítésre kerül, és ez lesz az új effektív tartomány.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
hu: Kalibráció folyamatban

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
hu: Kalibrálás

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
hu: Kalibráció nem támogatott

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
hu: Rajztáblatesztelő

en: Stylus press X=%1 Y=%2
hu: Tollérintés X=%1 Y=%2

en: Stylus release X=%1 Y=%2
hu: Tollelengedés X=%1 Y=%2

en: Stylus move X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5
hu: Tollmozgatás X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5

en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
    # P - pressure
    # TX,TY - tilt
hu: ## Jelmagyarázat:
    # X, Y - eseménykoordináta
    # P - nyomás
    # TX,TX - dőlésszög

[ctx: Clear the event log]
en: Clear
hu: Törlés
