KDE 4.1 - en to hu translation catalogue (71 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
hu: Billentyűzetkiosztás-váltó

en: Switch to Next Keyboard Layout
hu: Váltás a következő billentyűzetkiosztásra

en: Switch to Last-Used Keyboard Layout
hu: Váltás a legutóbb használt billentyűzetkiosztásra

en: Switch keyboard layout to %1
hu: Billentyűzetkiosztást váltása erre: %1

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
hu: Billentyűzet-előnézet

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
hu: Billentyűzetkiosztás-megjelenítő

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
    Previewing layouts that are defined outside your systems xkb directory is not supported and  will also trigger this message. These might still work fine if applied
hu: A billentyűzetgeometria betöltése meghiúsult. Ez általában azt jelenti, hogy a kiválasztott modell nem támogat egy adott kiosztást vagy kiosztás-variációt. A probléma valószínűleg akkor is jelen lesz, ha egyszerre próbálja meg használni ezt a modellt, kiosztást és variációt.
    A rendszer xkb könyvtárán kívül definiált kiosztások előnézetének megtekintése nem támogatott, és szintén ezt az üzenetet váltja ki. Ezek még rendben működhetnek alkalmazva

[ctx: @label:checkbox]
en: Configure keyboard options
hu: Billentyűopciók beállítása

[ctx: @action:button]
en: Reset
hu: Visszaállítás

[ctx: @info accessible]
en: Reset selected options for this group
hu: A csoport kiválasztott beállításainak visszaállítása

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected options for this group
hu: A csoport kiválasztott beállításainak visszaállítása

[ctx: @title:window]
en: Add Layout
hu: Kiosztás hozzáadása

[ctx: @label:textbox]
en: Short layout name
hu: Rövid kiosztásnév

[ctx: @info]
en: The abbreviated name of the selected layout, which will be displayed in the system tray. You can change this setting yourself.
hu: A kiválasztott kiosztás rövidített neve, amely megjelenik a paneltálcán. Ezt a beállítást megváltoztathatja.

[ctx: @option:textbox]
en: Shortcut:
hu: Billentyűparancs:

[ctx: @action:button]
en: Preview
hu: Előnézet

[ctx: @action:button]
en: Configure Switching…
hu: Váltás beállítása…

[ctx: @action:button accessible]
en: Configure Switching
hu: Váltás beállítása

[ctx: @action:button]
en: Key Bindings
hu: Billentyűparancsok

[ctx: @action:button accessible]
en: Key Bindings
hu: Billentyűparancsok

[ctx: @action:button Layout]
en: Add…
hu: Hozzáadás…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add layout
hu: Kiosztás hozzáadása

[ctx: @label:checkbox configure layouts option]
en: Enable
hu: Engedélyezés

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Configure Layouts
hu: Kiosztások beállítása

[ctx: @label:listbox Keyboard model]
en: Model:
hu: Modell:

[ctx: @label:listbox]
en: NumLock on startup:
hu: NumLock állapota induláskor:

[ctx: @item:inlistbox Turn on "NumLock" on startup]
en: Turn on
hu: Be

[ctx: @item:inlistbox Turn off "NumLock" on startup]
en: Turn off
hu: Ki

[ctx: @item:inlistbox Leave "NumLock" at whatever it was set to before Plasma started up]
en: Leave unchanged
hu: Ne változzon

[ctx: @label:checkbox]
en: Key repeat:
hu: Billentyűismétlés:

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Key repeat
hu: Billentyűismétlés

[ctx: @label:textbox Key repeat delay]
en: Delay:
hu: Késleltetés:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat delay %1
hu: Billentyűismétlés késleltetése: %1

[ctx: @label:textbox Key repeat rate]
en: Rate:
hu: Sebesség:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat rate %1
hu: Billentyűismétlés sebessége: %1

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: %1 repeats/s
hu: %1 ismétlés/s

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: repeats/s
hu: ismétlés/s

[ctx: @label:textbox]
en: Test area:
hu: Tesztterület:

[ctx: @info:placeholder]
en: Type here to test settings
hu: Gépeljen itt a beállítások teszteléséhez

[ctx: @title:view]
en: Layouts
hu: Kiosztások

[ctx: @action:button]
en: Move Up
hu: Fel

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout up
hu: %1 kiosztás mozgatása felfelé

[ctx: @action:button]
en: Move Down
hu: Le

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout Down
hu: %1 kiosztás mozgatása lefelé

[ctx: @action:button accessible]
en: Preview
hu: Előnézet

[ctx: @action:button]
en: Remove
hu: Eltávolítás

[ctx: @action:button accessible]
en: Remove layout %1
hu: %1 kiosztás eltávolítása

[ctx: @label:checkbox]
en: Spare layouts:
hu: Tartalék kiosztások:

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of spared main layouts
hu: Tartalék főkiosztások száma

[ctx: @label:textbox completes spinbox, x main layouts]
en: main layouts
hu: fő kiosztások

[ctx: @info]
en: You can have up to 4 main layouts, all other layouts are spare. Spare layouts are not included when cycling through the layouts, but can be accessed through the keyboard indicator applet or by setting a custom shortcut.
hu: Legfeljebb 4 fő kiosztása lehet, az összes többi tartalék. Tartalék kiosztások nem szerepelnek a körkörös keresésben, de elérhetők a billentyűzetjelző kisalkalmazáson keresztül, vagy egy egyéni gyorsbillentyű beállításával.

[ctx: @label:group Shortcut to change the keyboard layout. Keep it short]
en: Change layout shortcut:
hu: Gyorsbillentyű a kiosztásváltáshoz:

[ctx: @label Change layout shortcut or "Configure Switching"]
en: or
hu: vagy

[ctx: @title]
en: Configure Switching
hu: Váltás beállítása

[ctx: @title:group]
en: Behavior
hu: Működés

[ctx: @label:listbox]
en: Switching layout affects:
hu: Kiosztásváltás kihat:

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows
hu: Minden ablakra

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows on current desktop
hu: Minden ablakra a jelenlegi asztalon

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows of current application
hu: Jelenlegi alkalmazás minden ablakára

[ctx: @item:inlistbox]
en: Current window only
hu: Csak a jelenlegi ablakra

[ctx: @label:checkbox]
en: Show OSD popup on layout change
hu: Képernyőkijelzés megjelenítése kiosztásváltozáskor

[ctx: @title:group]
en: Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: @option:textbox]
en: Change layout:
hu: Kiosztásváltoztatás:

[ctx: @option:textbox]
en: Switch to last used layout:
hu: Váltás a legutóbb használt kiosztásra:

[ctx: @title:group]
en: Legacy Shortcuts
hu: Örökölt gyorsbillentyűk

[ctx: @info]
en: Legacy X11 shortcuts allow finer control of modifier-only shortcuts and have slightly better support on X11 in edge cases. They can also be used on Wayland.<nl/><nl/>Setting these shortcuts will take you to the Key bindings page.
hu: Az örökölt X11 gyorsbillentyűk lehetővé teszik a csak módosító gyorsbillentyűk finomabb vezérlését, és valamivel jobb a támogatásuk X11-en egyes esetekben. Wayland alatt is használhatók.<nl/><nl/>Ezen gyorsbillentyűk beállítása a Billentyűparancsok oldalra viszi.

[ctx: @option:textbox]
en: Alternative symbols:
hu: Alternatív szimbólumok:

[ctx: @info]
en: Modifier keys can be used to type additional characters, symbols, and diacritical marks.
hu: A módosító billentyűkkel további karaktereket, szimbólumokat, és diakritikus jeleket lehet begépelni.

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
hu[0]: %1 gyorsbillentyű
hu[1]: %1 gyorsbillentyű

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
hu: Nincs
