KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (113 entries)

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Location
hu: Hely

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Icons
hu: Ikonok

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Filter
hu: Szűrő

[ctx: @action:button]
en: Back
hu: Vissza

[ctx: @label:listbox filter mode]
en: Files:
hu: Fájlok:

[ctx: @item:inlistbox filter mode]
en: Show all
hu: Összes megjelenítése

[ctx: @item:inlistbox filter mode]
en: Show matching
hu: Illeszkedők megjelenítése

[ctx: @item:inlistbox filter mode]
en: Hide matching
hu: Illeszkedők elrejtése

[ctx: @label:textbox]
en: File name pattern:
hu: Fájlnévminta:

[ctx: @label:textbox filter list by]
en: File types:
hu: Fájltípusok:

[ctx: @option:check prefix]
en: Show hidden files:
hu: Rejtett fájlok megjelenítése:

[ctx: @title:column]
en: File Type
hu: Fájltípus

[ctx: @title:column]
en: Description
hu: Leírás

[ctx: @action:button tooltip only Select all filetypes]
en: Select All
hu: Összes kijelölése

[ctx: @action:button tooltip only Deselect all filetypes]
en: Deselect All
hu: A kijelölés megszüntetése

[ctx: @action:button tooltip only, ascending/descending]
en: Switch Sort Order
hu: Rendezési sorrend megfordítása

[ctx: @title:group prefix for checkbox + button]
en: Panel button:
hu: Panelgomb:

[ctx: @option:check]
en: Use a custom icon
hu: Egyedi ikon használata

[ctx: @item:inmenu Open icon chooser dialog]
en: Choose…
hu: Kiválasztás…

[ctx: @item:inmenu Reset icon to default]
en: Clear Icon
hu: Ikon visszaállítása

[ctx: @label:listbox columns/rows]
en: Arrangement:
hu: Elrendezés:

[ctx: @item:inlistbox arrangement of icons]
en: In Columns
hu: Oszlopokban

[ctx: @item:inlistbox arrangement of icons]
en: In Rows
hu: Sorokban

[ctx: @label:listbox, LtR/RtL]
en: Sort Alignment:
hu: Rendezés igazítása:

[ctx: @item:inlistbox alignment of icons]
en: Left-to-Right
hu: Balról jobbra

[ctx: @item:inlistbox alignment of icons]
en: Right-to-Left
hu: Jobbról balra

[ctx: @option:check lock icon positions]
en: Lock in place
hu: Rögzítés

[ctx: @label:listbox sort items by field]
en: Sort by:
hu: Rendezés:

[ctx: @item:inlistbox sort icons manually]
en: Manual
hu: Kézi

[ctx: @item:inlistbox sort icons by name]
en: Name
hu: Név

[ctx: @item:inlistbox sort icons by size]
en: Size
hu: Méret

[ctx: @item:inlistbox sort icons by file type]
en: Type
hu: Típus

[ctx: @item:inlistbox sort icons by date]
en: Date
hu: Dátum

[ctx: @option:check sort icons in descending order]
en: Descending
hu: Csökkenő

[ctx: @option:check sort icons with folders first]
en: Folders first
hu: Mappák előre

[ctx: whether to use icon or list view]
en: View mode:
hu: Nézetmód:

[ctx: @item:inlistbox show icons in a list]
en: List
hu: Lista

[ctx: @item:inlistbox show icons in a grid]
en: Grid
hu: Rács

[ctx: @label:slider]
en: Icon size:
hu: Ikonméret:

[ctx: @item:inrange smallest icon size]
en: Small
hu: Kicsi

[ctx: @item:inrange largest icon size]
en: Large
hu: Nagy

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
hu: Címkeszélesség:

[ctx: @item:inlistbox how long a text label should be]
en: Narrow
hu: Keskeny

[ctx: @item:inlistbox how long a text label should be]
en: Medium
hu: Közepes

[ctx: @item:inlistbox how long a text label should be]
en: Wide
hu: Széles

[ctx: @label:spinbox]
en: Text lines:
hu: Szövegsorok:

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: When hovering over icons:
hu: Ikonokra rámutatáskor:

[ctx: @option:check When hovering over icons…]
en: Show tooltips
hu: Tippek megjelenítése

[ctx: @option:check When hovering over icons…]
en: Show selection markers
hu: Kijelölésjelzők megjelenítése

[ctx: @option:check When hovering over icons…]
en: Show folder preview popups
hu: Mappaelőnézeti felugrók megjelenítése

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Rename:
hu: Átnevezés:

[ctx: @option:check]
en: Rename inline by clicking selected item's text
hu: Átnevezés helyben a kijelölt elem szövegére kattintva

[ctx: @title:group prefix for checkbox and button]
en: Previews:
hu: Előnézetek:

[ctx: @option:check]
en: Show preview thumbnails
hu: Előnézeti bélyegképek megjelenítése

[ctx: @action:button opens dialog]
en: Configure Preview Plugins…
hu: Előnézet bővítmény beállítása…

[ctx: @title:group form label for radiobutton group]
en: Show:
hu: Megjelenítés:

[ctx: @option:radio]
en: Desktop folder
hu: Asztali mappa

[ctx: @option:radio]
en: Files linked to the current activity
hu: A jelenlegi aktivitáshoz linkelt fájlok

[ctx: @option:radio also label for combobox]
en: Places panel item:
hu: Helyek panel elemei:

[ctx: @option:radio also label for text field]
en: Custom location:
hu: Egyéni hely:

[ctx: @info:placeholder custom location]
en: Type path or URL…
hu: Elérési út vagy URL…

[ctx: @label:textbox custom widget title]
en: Title:
hu: Cím:

[ctx: @item:inlistbox no title]
en: None
hu: Nincs

[ctx: @item:inlistbox default title]
en: Default
hu: Alapértelmezés

[ctx: @item:inlistbox full path as title]
en: Full path
hu: Teljes elérési út

[ctx: @item:inlistbox title from text input field]
en: Custom
hu: Egyéni

[ctx: @info:placeholder custom window title]
en: Enter title…
hu: Cím megadása…

[ctx: @action:button tooltip rotate widget]
en: Click and drag to rotate
hu: Kattintson és húzza a forgatáshoz

[ctx: @action:button tooltip hide widget background]
en: Hide Background
hu: Háttér elrejtése

[ctx: @action:button tooltip]
en: Show Background
hu: Háttér megjelenítése

[ctx: @action:button tooltip remove widget]
en: Remove
hu: Eltávolítás

[ctx: @title:window]
en: Preview Plugins
hu: Bővítmények előnézete

[ctx: @info]
en: There are a lot of files and folders on the desktop. This can cause bugs and performance issues. Please consider moving some of them elsewhere.
hu: Az asztalon rengeteg fájl és mappa található. Ez hibákat és teljesítményproblémákat okozhat. Kérjük, fontolja meg ezek egy részének máshová történő áthelyezését.

[ctx: @info:placeholder]
en: Folder is empty
hu: A mappa üres

[ctx: @item:inmenu opens submenu with view options like sorting]
en: Icons
hu: Ikonok

[ctx: @action:inmenu opens config dialog]
en: Desktop and Wallpaper
hu: Asztal és háttérkép

en: Select Folder
hu: Mappa kiválasztása

en: &Refresh Desktop
hu: Az asztal &frissítése

en: &Refresh View
hu: A né&zet frissítése

[ctx: @title:notifications Here 'link' refers to a symbolic link to another file or folder]
en: Link Target Not Found
hu: A link célja nem található

[ctx: @info Body text of a system notification]
en: <filename>%1</filename> points to <filename>%2</filename>, but that could not be found. It may have been moved or deleted.
hu: A(z) <filename>%1</filename> a(z) <filename>%2</filename> fájlra mutat, de az nem található. Talán áthelyezték vagy törölték.

en: &Empty Trash
hu: A Kuka ü&rítése

[ctx: Restore from trash]
en: Restore to Former Location
hu: Visszaállítás a korábbi helyre

en: &Open
hu: Megny&itás

[ctx: @action:inmenu open file manager showing the target file or folder that this link points to]
en: Show Target
hu: Cél megjelenítése

[ctx: @action:inmenu Removes the trash icon on the desktop]
en: Remove Trash Icon
hu: Kuka ikon eltávolítása

en: &Move to Trash
hu: &Áthelyezés a Kukába

en: &Paste
hu: &Beillesztés

en: &Properties
hu: &Tulajdonságok

en: Sort By
hu: Rendezés

[ctx: @item:inmenu Sort icons manually]
en: Unsorted
hu: Rendezetlen

[ctx: @item:inmenu Sort icons by name]
en: Name
hu: Név

[ctx: @item:inmenu Sort icons by size]
en: Size
hu: Méret

[ctx: @item:inmenu Sort icons by file type]
en: Type
hu: Típus

[ctx: @item:inmenu Sort icons by date]
en: Date
hu: Dátum

[ctx: @item:inmenu Sort icons in descending order]
en: Descending
hu: Csökkenő

[ctx: @item:inmenu Sort icons with folders first]
en: Folders First
hu: Mappák előre

en: Icon Size
hu: Ikonméret

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Tiny
hu: Apró

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Very Small
hu: Nagyon kicsi

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Small
hu: Kicsi

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Small-Medium
hu: Kicsi-közepes

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Medium
hu: Közepes

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Large
hu: Nagy

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Huge
hu: Hatalmas

[ctx: @item:inmenu arrangement of icons]
en: Arrange
hu: Elrendezés

[ctx: @item:inmenu arrangement of icons]
en: In Columns
hu: Oszlopokban

[ctx: @item:inmenu arrangement of icons]
en: In Rows
hu: Sorokban

en: Sort Alignment
hu: Rendezés igazítása

[ctx: @item:inmenu alignment of icons]
en: Left-to-Right
hu: Balról jobbra

[ctx: @item:inmenu alignment of icons]
en: Right-to-Left
hu: Jobbról balra

en: Show Previews
hu: Előnézet mutatása

[ctx: @item:inmenu lock icon positions in place]
en: Locked
hu: Zárolt
