plasma-desktop - en to ia translation catalogue (21 entries)

en: Primary (default)
ia: Primari (predefinite)

en: Portrait
ia: Vertical

en: Landscape
ia: Orientation horizontal

en: Inverted Portrait
ia: Orientation vertical invertite

en: Inverted Landscape
ia: Orientation horizontal Invertite

en: Follow the active screen
ia: Seque le schermo active

[ctx: model - (x,y widthxheight)]
en: %1 - (%2,%3 %4×%5)
ia: %1 - (%2,%3 %4x%5)

en: Fit to Output
ia: Adapta a exito

en: Fit Output in tablet
ia: Adapta exito in tabletta

en: Custom size
ia: Dimension personalisate

en: No drawing tablets found.
ia: Necun tabletta de designar trovate.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
ia: Dispositivo:

en: Target display:
ia: Monstrator objectivo:

en: Left-handed mode:
ia: Modo pro usator de mano sinistre

en: Resize the tablet area
ia: Redimensiona le rea de tabletta

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
ia: Bloca Proportiones (rata de aspecto)

en: Tool Button 1
ia: Button de Instrumento 1

en: Tool Button 2
ia: Button de Instrumento 2

en: Tool Button 3
ia: Button de instrumento 3

[ctx: @label:listbox The pad we are configuring]
en: Pad:
ia: Reimple (Pad):

en: None
ia: Necun
