plasma-desktop - en to ia translation catalogue (69 entries)

[ctx: @title:group Launch app]
en: Launch
ia: Lancea

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
ia: Error durante que il salveguardava %1: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
ia: Error durante que on addeva %1, il appare que il ha necun actiones.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
ia: Error durante que il communicava con le servicio de vias breve global

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
ia: Il falleva a communicar con le demone de vias breve global

[ctx: @info %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to the common %2 action <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Re-assign it to %4?
ia: Via breve<shortcut>%1</shortcut> ja es assignate al action commune %2  <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Re-assigna lo a  %4?

[ctx: @info]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to action <interface>%2</interface> of <application>%3</application>.<nl/><nl/>Reassign it to action <interface>%4</interface> of <application>%5</application>?
ia: Via breve <shortcut>%1</shortcut> ja es assignate a action <interface>%2</interface> de <application>%3</application>.<nl/><nl/>Reassigna lo a action <interface>%4</interface> de <application>%5</application>?

[ctx: @title:window]
en: Resolve Shortcut Conflict
ia: Resolve conflicto de via breve

[ctx: @action:button]
en: Reassign
ia: Reassigna

en: Edit
ia: Modifica

en: View
ia: Vista

en: Settings
ia: Preferentias

en: Help
ia: Adjuta

en: Applications
ia: Applicationes

en: Commands
ia: Commandos

en: System Services
ia: Preferentias de systema

en: Common Actions
ia: Actiones commun

[ctx: @action:button Import shortcut scheme]
en: Import…
ia: Importa…

[ctx: @action:button]
en: Cancel Export
ia: Cancella exportation

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export…
ia: Exporta…

en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
ia: Non pote exportar schema quando on ha modificationes non salveguardate

en: Select the components below that should be included in the exported scheme
ia: Selige le componentes a basso que deberea esser includite in le schema exportate

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export
ia: Exporta

[ctx: @action:button Add new shortcut]
en: Add New
ia: Adde nove

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new application
ia: Adde nove Application

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Command or Script…']
en: Command or Script…
ia: Commando o script

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new command or script
ia: Adde nove commando o script

[ctx: @option:check accessible export shortcuts %1 is application/group name]
en: Export %1
ia: Exporta %1

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a custom command]
en: Edit command for %1
ia: Edita commando per %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a custom command]
en: Edit command for %1
ia: Edita commando per %1

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
ia: Remover omne vias breve per %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
ia: Remover omne vias breve per %1

[ctx: @action:button accessible]
en: Undo deletion
ia: Annulla deletion

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo deletion
ia: Annulla deletion

en: No items matched the search terms
ia: Necun terminos coincideva con le terminos de cerca

en: Select an item from the list to view its shortcuts here
ia: Seliger un elemento ex le lista de vider su vias breve hic

en: Export Shortcut Scheme
ia: Exportar schema de via breve

en: Import Shortcut Scheme
ia: Importar schema de via breve

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
ia: Schema de via breve (*.kksrc)

en: Edit Command
ia: Commando de edit

en: Add Command
ia: Adde Commando

en: Save
ia: Salveguarda

en: Add
ia: Adde

en: Enter a command or choose a script file:
ia: Inserta un commando o selige un file de script:

[ctx: @label:textbox A shell command]
en: Command:
ia: Commando

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Command
ia: Commando

[ctx: @action:button]
en: Choose…
ia: Selige...

[ctx: @action:button accessible]
en: Choose script file
ia: Selige file de script

[ctx: @label:textfield Human-readable name given to a shell command]
en: Name:
ia: Nomine:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter name here
ia: Inserta le nomine hic

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
ia: Selige file de script

[ctx: Filename filters for file dialog. Do not translate any of the filename extensions]
en: Script files (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)
ia: Files de Script  (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)

en: Select the scheme to import:
ia: Selige le schema de importar:

en: Custom Scheme
ia: Personalisar schema

en: Select File…
ia: Selige File…

en: Import
ia: Importa

en: Editing shortcut: %1
ia: Editante via breve: %1

en: No active shortcuts
ia: Necun vias breve active

[ctx: %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
ia[0]: Via breve predefinite
ia[1]: Vias breve predefinite

en: No default shortcuts
ia: Nulle vias breve predefinite

en: Default shortcut %1 is enabled.
ia: Via breve predefinite %1 es habilitate.

en: Default shortcut %1 is disabled.
ia: Via breve predefinite %1 es dishabilitate.

en: Custom shortcuts
ia: Vias breve adaptabile

[ctx: @action:button accessible]
en: Delete shortcut
ia: Deler via breve

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete this shortcut
ia: Deler iste via breve

[ctx: @action:button Add custom shortcut]
en: Add…
ia: Adde…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add custom shortcut
ia: Adder via breve personalisate

[ctx: @action:button accessible]
en: Cancel capturing shortcut
ia: Cancellar le captura de nove via breve

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel capturing of new shortcut
ia: Cancellar le captura de nove via breve
