plasma-desktop - en to ia translation catalogue (21 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
ia: Nomine de schema de Color

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
ia: Singule click per aperir files

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch the look and feel package depending on time of day
ia: Commuta le pacchetto de apparentia dependente sur le tempore del die

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
ia: Pacchetto de apparentia e semblantia global

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
ia: Pacchetto de apparentia e semblantia global, alternative

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
ia: Velocitate de animation

[ctx: @action:button]
en: Change global theme
ia: Cambia le Thema Global

[ctx: @label accessible]
en: Global theme
ia: Thema Global

[ctx: @title:group for light/dark quick switch]
en: Theme:
ia: Thema:

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
ia: Usa “%1” durantele die e “%2” al nocte

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
ia: Altere preferentias de apparentia:

[ctx: @title:slider]
en: Animation speed:
ia: Velocitate de animation:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
ia: Lente

[ctx: Animation speed]
en: Instant
ia: Instante

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
ia: Pulsante files e dossieres:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
ia: Selige illos

[ctx: @info:usagetip]
en: Open by double-clicking instead
ia: Aperi in vice per duple cliccar

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
ia: Aperi illos

[ctx: @info:usagetip]
en: Select by clicking on item's selection marker
ia: Selige per cliccar sur le marcator de selection del elemento

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
ia: Altere preferentias de comportamento:

[ctx: @title:group for grid of buttons opening kcms]
en: Most used pages:
ia: Paginas plus usate:
