plasma-desktop - en to ia translation catalogue (98 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
ia: Dishabilitate

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
ia: Necun

[ctx: @action:button There is no keybindings]
en: None
ia: Necun

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
ia: Button de mus sinistre

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
ia: Button de mus dextere

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
ia: Button de centro de mus

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
ia: Definite per application

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
ia: Button de penna %1

[ctx: @action:button]
en: Scroll wheel
ia: Rola Rota

en: Default
ia: Predefinite

en: Portrait
ia: Vertical

en: Landscape
ia: Orientation horizontal

en: Inverted Portrait
ia: Orientation vertical invertite

en: Inverted Landscape
ia: Orientation horizontal Invertite

en: Follow the Current Screen
ia: Seque le schermo currente

en: All Screens
ia: Omne Schermos

[ctx: model - (x,y widthxheight)]
en: %1 - (%2,%3 %4×%5)
ia: %1 - (%2,%3 %4x%5)

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
ia: Extende e Plena

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
ia: Mantene proportiones e adapta

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
ia: Mappa al portion

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
ia: Button de penna %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
ia: Button de penna %1

[ctx: @title Select the action for the tablet dial]
en: Select Dial/Ring Action
ia: Selige Action de Quadrante/Anello

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
ia: Selige Action de Button

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when rotating %1:
ia: Selige qual action essera prendite quando on rota %1:

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
ia: Selige qual action essera prendite quando on pressa %1:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
ia: Differe a application

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
ia: Invia clave de claviero

[ctx: @option:radio Set this action to a up/down keyboard type]
en: Send keyboard keys
ia: Invia claves de claviero

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
ia: Invia click de button de mus

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
ia: Invia Button de penna

[ctx: @option:radio Set this action to a scroll wheel type type]
en: Act as scroll wheel
ia: Age como rota de rolar

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
ia: Nihil Facer

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
ia: Iste tabletta es inviate al application in foco, que pote decider como manear lo.

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned upwards]
en: Up:
ia: In alto:

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned downwards]
en: Down:
ia: A basso:

[ctx: @label:slider Speed for how often this dial/ring should emit key events]
en: Speed:
ia: Velocitate:

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
ia: Click sinistre

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
ia: Click in medio

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
ia: Pulsa a dextera:

[ctx: @info]
en: Act like a scroll wheel on a mouse.
ia: Age como rota de rolar sur un mus.

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
ia: Iste button es dishabilitate e non facera ulle cosa.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
ia: Calibration de Penna

[ctx: @info]
en: Tap the targets again to confirm the new calibration.<nl/><nl/><b>Will revert to default calibration in %1 seconds unless further action is taken.</b>
ia: Tocca le objectivos novemente per confirmar le nove calibration.<nl/><nl/> <b>Retornera al calibration predefinite in %1 secundas a minuse que ulterior action es prendite.</b>

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
ia: Calibration es completate e salveguardate.<nl/><nl/>Raffina le calibration ulteriormente o claude le fenestra.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.
ia: Tocca lecentro de cata objectivo.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
ia: Raffina Calibration Existente

[ctx: @action:button]
en: Reset and Try Again
ia: Reinitia e essaya novemente

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
ia: Calibra ab nihil

[ctx: @action:button]
en: Close
ia: Claude

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ia: Cancella

[ctx: @label:listbox]
en: Map to screen:
ia: Mappa a schermo:

[ctx: @label substitute for unavailable orientation change]
en: Not Applicable
ia: Non applicabile

[ctx: @label:listbox]
en: Mapped Area:
ia: Area Mappate:

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
ia: Bloca Proportiones (rata de aspecto)

[ctx: @action:button]
en: Resize the screen area
ia: Redimensiona le area de schermo

[ctx: @action:button]
en: Resize the tablet area
ia: Redimensiona le area de tabletta

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No drawing tablets found
ia: Necun tabletta de designar trovate

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: Connect a drawing tablet
ia: Connecte un tablettas de designar

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
ia: Essaya Tabletta...

[ctx: @info]
en: This device is managed by a user-space driver that you installed. Use that driver to configure the tablet instead of using the settings here, unless specifically instructed otherwise.
ia: Iste dispositivo es gerite per un driver de spatio de usator que tu installava. Usa hic ille driver per configurar le tabletta in loco de usar le preferentias, a minus que alteremente instruite specificatemente.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
ia: Dispositivo:

[ctx: @title:tab]
en: Display
ia: Monstrator

[ctx: @title:tab]
en: Pen
ia: Penna

[ctx: @title:tab]
en: Pad
ia: Reimple (Pad)

[ctx: @info placeholdermessage main text]
en: No pad inputs found
ia: Necun ingressos de tampon (pad) trovate

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: No buttons or other inputs were detected. This could mean the driver for this device is missing.
ia: Nulle buttones o altere ingressos esseva discoperite. Isto poterea significar que le driver per iste dispositivo es mancante.

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of ring]
en: Pad ring %1:
ia: Anello de tampon (pad)  %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad ring/dial 0']
en: pad ring/dial %1
ia: Anello/quadrante de tampon (pad)  %1

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of dial]
en: Pad dial %1:
ia: Quadrante de tampon (pad)  %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad dial %1
ia: Quadrante (Dial) del tampon (Pad) %1

[ctx: @label for graphics tablet button config, % is number of button]
en: Pad button %1:
ia: Button de tampon (pad)  %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
ia: Button de tampon (pad)  %1

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Left-handed mode:
ia: Modo pro usator de mano sinistre

[ctx: @option:check Enable left-handed mode]
en: Enable
ia: Habilita

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
ia: Dice al dispositivo como adaptar se al usatores sinistromane. Effectos varia per dispositivo, ma sovente il inverte le functionalitate de buttones del pad assi que le tabletat pote esser usate revertite.

[ctx: 'Mode' is the mode the stylus is in, pen (absolute) or mouse (relative)]
en: Mode:
ia: Modo:

[ctx: @option:radio Pen mode, where the point on the screen is always where you touch the stylus]
en: Pen
ia: Penna

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: The cursor follows where you touch the pen on the surface
ia: Le cursor seque ubi tu tocca le penna sur le superficie

[ctx: @option:radio Mouse mode, or like using the tablet like a giant touchpad]
en: Mouse
ia: Mus

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: Moving the pen on the surface moves the cursor relative to where it was, like a mouse
ia: Mover le penna sur le superficie move lecursor relativemente a ubi illo esseva, como un mus

[ctx: @label prefix for pen pressure curve config]
en: Pen Pressure:
ia: Pression de Penna:

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
ia: Iste curva controla lerelationes inter lepressiones sur le penna e le valores de pression recipite per le applicationes.

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
ia: xtension de Pression:

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
ia: Pression supra o a basso del limine essera crampate, e isto deveni le nove extension effecctive.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
ia: Calibration in progresso

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
ia: Calibrar

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
ia: Calibration non supportate

[ctx: @action:button]
en: Reset Custom Calibration
ia: Reinitia Calibration Personalisate

[ctx: @info]
en: You have manually calibrated this tablet. If it's no longer working correctly, try resetting this first.
ia: Tu ha calibrate manualmente iste tabletta. Si il non es plus functionante correctemente, primo essaya reinitialisar lo.

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
ia: Verificator de Tabletta

[ctx: A tablet stylus was pressed onto the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus press X=%1 Y=%2
ia: Stylus pressa X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has 'released' or was lifted from the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus release X=%1 Y=%2
ia: Stylus relaxa X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet pad's button has been pressed B=[the button number]]
en: Pad button press B=%1
ia: Button de tampon (pad) pressa B= %1

[ctx: A tablet pad's button has been released B=[the button number]]
en: Pad button release B=%1
ia: Button de tampon (pad)  relaxa B=%1

[ctx: A tablet pad's dial has moved, V120 here refers to 'Value 120' which is a technical term that should be kept as is]
en: Pad dial moved V120=%1
ia: Button de tampon (pad) movite V120=%1

[ctx: The tablet tester legend which is shown on start-up]
en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
    # P - pressure
    # TX,TY - tilt
ia: ## Legenda:
    # X, Y - coordinate de evento
    # P - pression
    # TX,TY - inclination (tilt)

[ctx: Clear the tablet tester event log]
en: Clear
ia: Netta
