kcmsmserver - en to id translation catalogue (10 entries)

en: <h1>Session Manager</h1> You can configure the session manager here. This includes options such as whether or not the session exit (logout) should be confirmed, whether the session should be restored again when logging in and whether the computer should be automatically shut down after session exit by default.
id: <h1>Pengelola Sesi</h1> Kamu bisa mengkonfigurasi pengelola sesi di sini. Ini termasuk opsi seperti apakah perlu atau tidak keluar (logout) sesi harus dikonfirmasi, apakah sesi harus dikembalikan lagi ketika pe-login-an dan apakah komputer harus secara otomatis dimatikan setelah keluar sesi secara baku.

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
id: Gagal meminta penyalaan-ulang untuk pengesetan firmware: %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
id: Di kemudian nanti komputer dinyalakan-ulang, itu akan memasuki layar pengesetan UEFI.

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
id: Di kemudian nanti komputer dinyalakan-ulang, itu akan memasuki layar pengesetan firmware.

en: Restart Now
id: Nyalakan Ulang Sekarang

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
id: Mulai dengan sesi kosong

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
id: Konfirmasi logout

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
id: Opsi tinggalkan default

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
id: Saat login

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
id: Aplikasi yang dekecualikan dari sesi:
