kcm_solid_actions - en to id translation catalogue (40 entries)

en: Editing Action '%1'
id: Aksi Penyuntingan '%1'

en: It appears that the action name, command, icon or condition are not valid.
    Therefore, changes will not be applied.
id: Kelihatannya nama, perintah, ikon, atau kondisi aksi tidak absah.
    Sehingga, perubahan tidak akan diterapkan.

en: Invalid action
id: Aksi tidak absah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblParameterType)
en: Parameter type:
id: Tipe parameter:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Property Match
id: Kecocokan Properti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Content Conjunction
id: Konjungsi Isi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Content Disjunction
id: Disjungsi Isi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Device Interface Match
id: Kecocokan Antarmuka Peranti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblDeviceType)
en: Device type:
id: Tipe perangkat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblValueName)
en: Value name:
id: Nama nilai:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbValueMatch)
en: Equals
id: Sama

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbValueMatch)
en: Contains
id: Berisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbParameterReset)
en: Reset Parameter
id: Set ulang Paramater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbParameterSave)
en: Save Parameter Changes
id: Simpan Perubahan Parameter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, IbActionIcon)
en: Action icon, click to change it
id: Ikon aksi, klik untuk mengubahnya

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, LeActionFriendlyName)
en: Action name
id: Nama aksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TlActionCommand)
en: Command:
id: Perintah:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, LeActionCommand)
en: Command that will trigger the action
    This can include any or all of the following case insensitive expands:
    
    %f: The mountpoint for the device - Storage Access devices only
    %d: Path to the device node - Block devices only
    %i: The identifier of the device
id: Perintah yang akan memicu aksi
    Ini dapat termasuk satu atau semua perluasan tidak sensitif huruf berikut:
    
    %f: Titik kait untuk peranti - hanya peranti Akses Penyimpanan
    %d: Alur untuk node peranti - hanya peranti Blok
    %i: Pengidentifikasi peranti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TlPredicateTree)
en: Devices must match the following parameters for this action:
id: Peranti harus cocok dengan parameter berikut untuk aksi ini:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblActionName)
en: Action name:
id: Nama aksi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, LeActionName)
en: Enter the name for your new action
id: Masukkan nama untuk aksi baru anda

en: Solid Action Desktop File Generator
id: Pembuat File Desktop Aksi Solid

en: Tool to automatically generate Desktop Files from Solid DeviceInterface classes for translation
id: Alat untuk secara otomatis membuat File Desktop dari kelas DeviceInterface Solid untuk penerjemahan

en: Maintainer
id: Pemelihara

en: The device must be of the type %1
id: Perangkat harus merupakan tipe %1

en: Any of the contained properties must match
id: Salah satu isi properti harus cocok

en: All of the contained properties must match
id: Semua isi properti harus cocok

en: The device property %1 must equal %2
id: Properti peranti %1 harus sesuai %2

en: The device property %1 must contain %2
id: Properti peranti %1 harus berisi %2

en: Solid Device Actions Editor
id: Pengedit Aksi Peranti Solid

en: Solid Device Actions Control Panel Module
id: Modul Panel Kendali Aksi Peranti Solid

en: (c) 2009, 2014 Solid Device Actions team
id: (c) 2009, 2014 tim Aksi Peranti Solid

en: Port to Plasma 5
id: Porta ke Plasma 5

en: It appears that the predicate for this action is not valid.
id: Kelihatannya predikat untuk aksi ini tidak absah.

en: Error Parsing Device Conditions
id: Error Mengurai Kondisi Peranti

en: No Action Selected
id: Tak Ada Aksi Terpilih

en: Cannot be deleted
id: Tak dapat dihapus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbDeleteAction)
en: Remove
id: Hapus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbEditAction)
en: Edit…
id: Edit...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbAddAction)
en: Add…
id: Tambah…
