kcmkeyboard - en to id translation catalogue (61 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
id: Pengalih Tata Letak Papan Ketik

en: Switch to Next Keyboard Layout
id: Alihkan ke Tata Letak Papan Ketik Selanjutnya

en: Switch keyboard layout to %1
id: Alihkan tata letak papan ketik ke %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddLayoutDialog)
en: Add Layout
id: Tambah Tataletak

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, layoutSearchField)
en: Search…
id: Cari...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut:
id: Pintasan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevbutton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
id: Pratinjau

en: KDE Keyboard Control Module
id: Modul Kendali Papan Ketik KDE

en: <h1>Keyboard</h1> This control module can be used to configure keyboard parameters and layouts.
id: <h1>Papan Ketik</h1> Modul kendali ini dapat digunakan untuk mengonfigurasi parameter dan tata letak papan ketik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Keyboard &model:
id: Model &papan ketik:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, keyboardModelComboBox)
en: Here you can choose a keyboard model. This setting is independent of your keyboard layout and refers to the "hardware" model, i.e. the way your keyboard is manufactured. Modern keyboards that come with your computer usually have two extra keys and are referred to as "104-key" models, which is probably what you want if you do not know what kind of keyboard you have.
id: Di sini Anda dapat memilih model papan ketik. Setelan ini independen dari tata letak papan ketik Anda dan merujuk ke model "perangkat keras", misalnya kode pembuatan papan ketik Anda. Papan Ketik modern yang disertakan dalam komputer Anda biasanya mempunyai dua tombol ekstra yang disebut sebagai model "tombol 104", yang mungkin Anda inginkan jika Anda tidak tahu jenis papan ketik yang Anda miliki.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLayouts)
en: Layouts
id: Tataletak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
id: Jika Anda memilih kebijakan penggantian "Aplikasi" atau "Jendela", mengubah tata letak papan ketik hanya akan mempengaruhi aplikasi atau jendela saat ini.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
id: Kebijakan Pengalihan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByApplicationRadioBtn)
en: &Application
id: &Aplikasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
id: &Jendela

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shortcutsGroupBox)
en: Shortcuts for Switching Layout
id: Pintasan untuk Tataletak Pengalihan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Main shortcuts:
id: Pintasan utama:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching layouts which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
id: Ini adalah pintasan untuk mengalihkan tata letak yang ditangani oleh X.org. Itu membolehkan hanya pemodif pintasan.

[ctx: no shortcut defined]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: None
id: Nihil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
id: Pintasan level ketiga:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching to a third level of the active layout (if it has one) which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
id: Ini adalah pintasan untuk mengganti ke tata letak aktiv level ketiga (jika punya) yang ditangani oleh X.org. Ini membolehkan hanya pemodif pintasan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
id: Pintasan alternatif:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, kdeKeySequence)
en: This is a shortcut for switching layouts. It does not support modifier-only shortcuts and also may not work in some situations (e.g. if popup is active or from screensaver).
id: Ini adalah pintasan untuk mengalihkan tata letak. Itu tidaklah mendukung pintasan hanya pemodif dan juga tidak bekerja dalam situasi tertentu (mis. jika sembulan aktiv atau dari screensaver).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_configureLayouts)
en: Configure layouts
id: Konfigurasikan tata letak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLayoutBtn)
en: Add
id: Tambah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeLayoutBtn)
en: Remove
id: Buang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpBtn)
en: Move Up
id: Pindah Naik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownBtn)
en: Move Down
id: Pindah Turun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, layoutLoopingCheckBox)
en: Spare layouts
id: Kosongkan tata letak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Main layout count:
id: Hitungan tata letak utama:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
id: Tingkat-lanjut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_resetOldXkbOptions)
en: &Configure keyboard options
id: &Konfigurasikan opsi papan ketik

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
id: Tak diketahui

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
id: Nihil

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
id[0]: %1 pintasan
id[1]: %1 pintasan

[ctx: layout map name]
en: Map
id: Peta

en: Layout
id: Tataletak

en: Variant
id: Varian

en: Shortcut
id: Pintasan

[ctx: variant]
en: Default
id: Baku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When a key is held:
id: Ketika sebuah tombol telah ditahan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, accentMenuRadioButton)
en: &Show accented and similar characters
id: &Tampilkan beraksen dan karakter serupa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, repeatRadioButton)
en: &Repeat the key
id: &Ulangi tombol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, nothingRadioButton)
en: &Do nothing
id: &Jangan lakukan apa-apa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Test area:
id: Area uji:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Allows to test keyboard repeat and click volume (just don't forget to apply the changes).
id: Memungkinkan tes pengulangan papan ketik dan volume klik (hanya jangan lupa untuk menyimpan perubahannya).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: If supported, this option allows you to setup the state of NumLock after Plasma startup.<p>You can configure NumLock to be turned on or off, or configure Plasma not to set NumLock state.
id: Jika didukung, opsi ini memungkinkan Anda untuk mengeset kondisi NumLock setelah hidupkan Plasma.<p>Anda dapat mengonfigurasi NumLock untuk dinyalakan atau dimatikan, atau mengkonfigurasi Plasma untuk tidak mengeset kondisi NumLock.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: NumLock on Plasma Startup
id: NumLock saat pemulaian Plasma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
id: N&yalakan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Turn off
id: &Padamkan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
id: Biarkan t&ak diubah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
id: &Kecepatan:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
id: Jika didukung, opsi ini memungkinkan Anda untuk mengatur jeda setelah penekanan tombol yang akan memunculkan karakter. Opsi 'kecepatan pengulangan' mengendalikan frekuensi karakter ini.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
id: Jika didukung, opsi ini memungkinkan Anda untuk mengatur kecepatan karakter yang dimunculkan ketika tombol ditekan.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate)
en:  repeats/s
id:  pengulangan/d

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en:  ms
id:  md

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
id: &Tunda:

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
id: Pratinjau Papan Ketik

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
id: Visualisasi tata letak papan ketik

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
id: Geometri papan ketik gagal dimuat. Ini sering menunjukkan bahwa model yang dipilih tidak mendukung tata letak atau tata letak tertentu. Masalah ini kemungkinan akan hadir ketika Anda mencoba menggunakan kombinasi model, tata letak dan varian ini.
