kcminput - en to id translation catalogue (66 entries)

en: Querying input devices failed. Please reopen this settings module.
id: Pengkuerian peranti input gagal. Silakan membukaulang modul pengaturan ini.

en: Critical error on reading fundamental device infos of %1.
id: Error kritis saat membaca asas info peranti %1.

en: Pointer device KCM
id: Perangkat penunjuk KCM

en: System Settings module for managing mice and trackballs.
id: Modul System Settings untuk mengelola tetikus dan trackball.

en: Copyright 2018 Roman Gilg
id: Hak cipta 2018 Roman Gilg

en: Developer
id: Pengembang

en: Error while loading values. See logs for more information. Please restart this configuration module.
id: Error ketika memuat nilai. Lihat log untuk informasi selebihnya. Silakan mulai ulang modul konfigurasi ini.

en: No pointer device found. Connect now.
id: Tidak ada peranti penunjuk yang ditemukan. Koneksikan sekarang.

en: Not able to save all changes. See logs for more information. Please restart this configuration module and try again.
id: Tidak dapat menyimpan semua perubahan. Lihat log untuk informasi selebihnya. Silakan restart modul konfigurasi ini dan coba lagi.

en: Error while loading default values. Failed to set some options to their default values.
id: Error ketika memuat nilai baku. Gagal mengeset beberapa opsi ke nilai bakunya.

en: Error while adding newly connected device. Please reconnect it and restart this configuration module.
id: Error ketika menambahkan peranti yang baru terkoneksi. Silakan koneksikan ulang dan jalankan ulang modul konfigurasi ini.

en: Pointer device disconnected. Closed its setting dialog.
id: Perangkat penunjuk terdiskoneksi. Tutuplah dialog pengaturan ini.

en: Pointer device disconnected. No other devices found.
id: Perangkat penunjuk terdiskoneksi. Tidak ada peranti lain yang ditemukan.

en: Device:
id: Peranti:

en: General:
id: Umum:

en: Device enabled
id: Peranti difungsikan

en: Accept input through this device.
id: Setujui input melalui peranti ini.

en: Left handed mode
id: Mode tangan kiri

en: Swap left and right buttons.
id: Tukar tombol kiri dan kanan.

en: Press left and right buttons for middle-click
id: Tekan tombol kiri dan kanan untuk klik tengah.

en: Clicking left and right button simultaneously sends middle button click.
id: Klik tombol kiri dan kanan secara bersamaan mengirimkan klik tombol tengah.

en: Pointer speed:
id: Kecepatan penunjuk:

en: Acceleration profile:
id: Profil akselerasi:

en: Flat
id: Rata

en: Cursor moves the same distance as the mouse movement.
id: Pindahan kursor jaraknya sama dengan perpindahan tetikus.

en: Adaptive
id: Adaptif

en: Cursor travel distance depends on the mouse movement speed.
id: Perjalanan kursor jaraknya bergantung pada kecepatan perpindahan tetikus.

en: Scrolling:
id: Pengguliran:

en: Invert scroll direction
id: Kebalikan arah gulir

en: Touchscreen like scrolling.
id: Bergulir seperti layar sentuh.

en: Scrolling speed:
id: Kecepatan pengguliran:

[ctx: Slower Scroll]
en: Slower
id: Lambat

[ctx: Faster Scroll Speed]
en: Faster
id: Cepat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
id: <h1>Tetikus</h1> Modul ini memungkinkan kamu untuk memilih beragam opsi bagi cara peranti penunjuk kamu bekerja. Perangkat penunjuk kamu dapat berupa tetikus, trackball, atau beberapa peranti keras lainnya yang mempunyai fungsi serupa.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
id: &Umum

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
id: Jika kamu kidal tangan kiri, mungkin kamu bisa menukar fungsi tombol kiri dan kanan dari peranti penunjukmu dengan memilih opsi 'tangan kiri'. Jika peranti penunjukmu memiliki lebih dari dua tombol, hanya tombol yang berfungsi sebagai tombol kiri dan kanan yang terpengaruh. Misalnya, jika kamu memiliki tetikus tiga tombol, maka tombol tengah tidak terpengaruh.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
id: Urutan Tombol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
id: Tangan kana&n

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
id: Tangan ki&ri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
id: Ubah arah pengguliran untuk roda tetikus atau tombol tetikus keempat dan kelima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
id: Kebalikan arah gu&lir

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
id: Tingkat Lanjut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
id: Akselerasi penunjuk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
id: Ambang penunjuk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
id: Interval klik ganda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
id: Waktu mulai tarik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
id: Jarak mulai tarik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
id: Menggulir roda tetikus dengan:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
id: <p>Opsi ini memungkinkan kamu untuk mengubah hubungan antara jarak dari pergerakan penunjuk tetikus di layar dan pergerakan relatif dari peranti fisik itu sendiri (yang dapat berupa tetikus, trackball, atau beberapa peranti penunjuk lainnya.)</p><p> Nilai yang tinggi untuk akselerasi akan membawa pada pergerakan yang jauh dari penunjuk tetikus di layar bahkan jika kamu hanya membuat pergerakan kecil dengan peranti fisik. Memilih nilai yang sangat tinggi dapat berakibat penunjuk tetikus kamu melayang melewati layar, membuatnya sulit untuk dikendalikan.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
id: <p>Ambang adalah jarak terkecil yang penunjuk tetikus harus pindah di layar sebelum akselerasi berpengaruh. Jika pergerakan lebih kecil dari ambang, penunjuk tetikus bergerak seperti akselerasi diset ke 1X;</p><p> sehingga, ketika kamu membuat pergerakan kecil dengan peranti fisik, tidak ada akselerasi sama sekali, memberikan kamu kendali yang lebih besar terhadap penunjuk tetikus. Dengan pergerakan yang lebih besar dari peranti fisik, kamu bisa memindahkan penunjuk tetikus secara cepat ke berbagai area yang berbeda di layar.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
id: Interval klik ganda adalah waktu maksimal (dalam milidetik) di antara dua klik ganda yang menjadikan mereka klik ganda. Jika klik yang kedua terjadi lebih lambat daripada interval waktu ini setelah klik pertama, mereka dianggap dua klik yang terpisah.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
id:  mdet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
id: Jika kamu klik dengan tetikus (misalnya di penyunting multi baris) dan mulai memindahkan tetikus di dalam waktu mulai tarik, operasi penarikan akan dijalankan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
id: Jika kamu klik dengan tetikus dan mulai untuk memindahkan tetikus sekurangnya jarak mulai tarik, operasi penarikan akan dijalankan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
id: Jika kamu menggunakan roda tetikus, nilai ini menentukan jumlah baris untuk menggulir untuk tiap pergerakan roda. Perlu dicatat bahwa jika nomor ini melampaui jumlah baris terlihat, nomor akan diabaikan dan pergerakan roda akan ditangani sebagai pergerakan satu halaman ke atas/bawah.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, MouseNavigation)
en: Keyboard Navigation
id: Navigasi Keyboard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
id: &Pindah penunjuk dengan keyboard (menggunakan num pad)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
id: &Tundaan akselerasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
id: Int&erval pengulangan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
id: Wak&tu akselerasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
id: Kecepatan ma&ksimum:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
id:  pixel/det

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
id: &Profil akselerasi

en: Mouse
id: Tetikus

en: (c) 1997 - 2018 Mouse developers
id: (c) 1997 - 2018 Pengembang tetikus

en:  line |  lines
id[0]:  baris
id[1]:  baris
