plasma-desktop - en to id translation catalogue (37 entries)

en: General
id: Umum

en: Remove from Favorites
id: Hapus dari Favorit

en: Add to Favorites
id: Tambahkan ke Favorit

en: On All Activities
id: Pada Semua Activities

en: On the Current Activity
id: Di Aktivitas Saat Ini

en: Show in Favorites
id: Tampilkan di Favorit

en: Icon:
id: Ikon:

[ctx: @item:inmenu Open icon chooser dialog]
en: Choose…
id: Pilih...

[ctx: @item:inmenu Reset icon to default]
en: Clear Icon
id: Bersihkan Ikon

en: Show applications as:
id: Tampilkan aplikasi sebagai:

en: Name only
id: Hanya nama

en: Description only
id: Hanya deskripsi

en: Name (Description)
id: Nama (deskripsi)

en: Description (Name)
id: Deskripsi (nama)

en: Behavior:
id: Perilaku:

en: Sort applications alphabetically
id: Urutkan aplikasi secara alfabet

en: Flatten sub-menus to a single level
id: Ratakan sub-menu ke satu level

en: Show icons on the root level of the menu
id: Tampilkan ikon di level root-nya menu

en: Show categories:
id: Tampilkan kategori:

en: Recent applications
id: Aplikasi Baru-baru ini

en: Often used applications
id: Aplikasi yang sering digunakan

en: Recent files
id: File baru-baru ini

en: Often used files
id: File-file yang sering digunakan

en: Recent contacts
id: Kontak baru-baru ini

en: Often used contacts
id: Kontak yang sering digunakan

en: Sort items in categories by:
id: Urutkan butir-butir dalam kategori berdasarkan:

[ctx: @item:inlistbox Sort items in categories by [Recently used | Often used]]
en: Recently used
id: Barusan digunakan

[ctx: @item:inlistbox Sort items in categories by [Recently used | Ofetn used]]
en: Often used
id: Sering  digunakan

en: Search:
id: Cari:

en: Expand search to bookmarks, files and emails
id: Perluas pencarian untuk markah, berkas, dan surel

en: Align search results to bottom
id: Sejajarkan hasil pencarian ke bagian bawah

en: Searching for '%1'
id: Mencari '%1'

en: Type to search…
id: Ketik untuk mencari...

en: Favorites
id: Favorit

en: Widgets
id: Widget

en: Apps & Docs
id: Aplikasi & Dokumen

en: Edit Applications…
id: Edit Aplikasi...
