plasma-desktop - en to id translation catalogue (88 entries)

en: Currently being used
id: Saat ini yang sedang digunakan

en: Move to
    this activity
id: Pindah ke
    aktivitas ini

en: Show also
    in this activity
id: Tampilkan juga
    di aktifitas ini

en: Configure
id: Konfigurasikan

en: Stop activity
id: Hentikan aktivitas

en: Stopped activities:
id: Aktivitas yang dihentikan:

en: Create activity…
id: Buat aktivitas...

en: Configure activity
id: Konfigurasikan aktivitas

en: Delete
id: Hapus

en: Sorry! There was an error loading %1.
id: Maaf! Ada sebuah galat pemuatan %1.

en: Copy to Clipboard
id: Salin ke Papan Klip

en: View Error Details…
id: Tampilan Detail Galat...

en: Open %1
id: Buka %1

en: About
id: Tentang

en: Send an email to %1
id: Kirim sebuah email ke %1

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: License:
id: Lisensi:

en: Authors
id: Para Penulis

en: Credits
id: Kredit

en: Translators
id: Penerjemah

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Keyboard

en: Apply Settings
id: Terapkan Pengaturan

en: The settings of the current module have changed. Do you want to apply the changes or discard them?
id: Pengesetan modul saat ini telah diubah. Apakah kamu ingin menerapkan perubahan atau membuangnya?

en: OK
id: Oke

en: Apply
id: Terapkan

en: Cancel
id: Batal

en: Open configuration page
id: Buka halaman konfigurasi

en: Left-Button
id: Tombol Kiri

en: Right-Button
id: Tombol Kanan

en: Middle-Button
id: Tombol Tengah

en: Back-Button
id: Tombol Belakang

en: Forward-Button
id: Tombol Depan

en: Vertical-Scroll
id: Gulir Tegak

en: Horizontal-Scroll
id: Gulir Mendatar

en: Add Action
id: Tambah Aksi

en: Layout changes have been restricted by the system administrator
id: Perubahan layout telah dibatasi oleh administrator sistem

en: Layout:
id: Tataletak:

en: Wallpaper type:
id: &Tipe wallpaper:

en: Get New Plugins…
id: Dapatkan Plugin Baru...

en: Layout changes must be applied before other changes can be made
id: Perubahan tataletak mestinya diterapkan sebelum perubahan yang lain dibuat

en: Apply Now
id: Terapkan Sekarang

en: Shortcuts
id: Pintasan

en: This shortcut will activate the applet as though it had been clicked.
id: Pintasan ini akan mengaktifkan si applet seolah-olah telah diklik.

en: Mouse Actions
id: Aksi Mouse

en: Input Here
id: Input di Sini

en: Remove Panel
id: Hapus Panel

en: Panel Alignment
id: Kesejajaran Panel

en: Top
id: Atas

en: Left
id: Kiri

en: Center
id: Tengah

en: Bottom
id: Bawah

en: Right
id: Kanan

en: Visibility
id: Keterlihatan

en: Always Visible
id: Selalu Terlihat

en: Auto Hide
id: Auto Sembunyi

en: Windows Can Cover
id: Jendela Bisa Menutupi

en: Windows Go Below
id: Jendela Di Bawahnya

en: Opacity
id: Opasitas

en: Adaptive
id: Adaptif

en: Opaque
id: Kekusaman

en: Translucent
id: Bening

en: Maximize Panel
id: Maksimalkan Panel

en: Floating Panel
id: Panel Mengambang

en: Shortcut
id: Pintasan

en: Add Widgets…
id: Tambah Widget...

en: Add Spacer
id: Tambah Spacer

en: More Options…
id: Opsi Selebihnya...

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Drag to move
id: Seret untuk memindah

en: Panel width:
id: Lebar Panel:

en: Panel height:
id: Tinggi Panel:

en: Close
id: Tutup

en: Panels and Desktops Management
id: Pengelolaan Panel dan Desktop

en: You can drag Panels and Desktops around to move them to different screens.
id: Kamu bisa menyeret Panel dan Desktop disekitar untuk memindahnya ke layar yang berbeda.

en: Swap with Desktop on Screen %1
id: Bertukar dengan Desktop pada Layar %1

en: Move to Screen %1
id: Pindah ke Layar %1

en: %1 (primary)
id: %1 (primer)

en: Alternative Widgets
id: Widget Alternatif

en: Switch
id: Alihkan

en: Undo uninstall
id: Urung copot

en: Uninstall widget
id: Copot widget

en: Author:
id: Penulis:

en: Uninstall
id: Copot

en: All Widgets
id: Semua Widget

en: Widgets
id: Widget

en: Get New Widgets…
id: Dapatkan Widget Baru...

en: Categories
id: Kategori

en: No widgets matched the search terms
id: Tidak ada widget yang cocok dengan butir yang dicari

en: No widgets available
id: Tidak ada widget yang tersedia
