kcmaccess - en to id translation catalogue (135 entries)

en: Hyper
id: Hiper

en: Press %1 while NumLock, CapsLock and ScrollLock are active
id: Tekan %1 ketika NumLock, CapsLock dan ScrollLock tak aktif

en: Press %1 while CapsLock and ScrollLock are active
id: Tekan %1 ketika CapsLock dan ScrollLock aktif

en: Press %1 while NumLock and ScrollLock are active
id: Tekan %1 ketika NumLock dan ScrollLock aktif

en: Press %1 while ScrollLock is active
id: Tekan %1 ketika ScrollLock aktif

en: Press %1 while NumLock and CapsLock are active
id: Tekan %1 ketika NumLock dan CapsLock aktif

en: Press %1 while CapsLock is active
id: Tekan %1 ketika CapsLock aktif

en: Press %1 while NumLock is active
id: Tekan %1 ketika NumLock aktif

en: Press %1
id: Tekan %1

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
id: Tidak dapat mengeset gsettings untuk Orca: "%1" gagal

en: Error: Could not launch "orca --setup"
id: Galat: Tidak bisa meluncurkan "orca --setup"

note: i18n: ectx: label, entry (Gestures), group (Keyboard)
en: Use Gestures
id: Gunakan Gestur

note: i18n: ectx: label, entry (GestureConfirmation), group (Keyboard)
en: Ask for Confirmation for a gesture
id: Tanyakan Konfirmasi untuk gestur

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyAccess), group (Keyboard)
en: Confirm access to the Keyboard
id: Akses konfirmasi untuk Keyboard

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeout), group (Keyboard)
en: Use a timeout delay
id: Gunakan tundaan timeout

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeoutDelay), group (Keyboard)
en: Delay for timeout
id: Tundaan untuk timeout

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXBeep), group (Keyboard)
en: Use a beep for access
id: Gunakan bunyi tit untuk akses

note: i18n: ectx: label, entry (SystemBell), group (Bell)
en: Use System Bell
id: Gunakan Bel Sistem

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBell), group (Bell)
en: Customize system bell
id: Gunakan bel sistem

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBellFile), group (Bell)
en: Sound file for the Bell
id: File suara untuk Bel

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBell), group (Bell)
en: Use a visual bell instead of a sound
id: Gunakan bel visual sebagai gantinya suara

note: i18n: ectx: label, entry (InvertScreen), group (Bell)
en: Invert the system colors on the bell
id: Kebalikan warna sistem saat bel

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellColor), group (Bell)
en: Color of the Visible Bell
id: Warna Bel Tampak

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellPause), group (Bell)
en: Duration of the Visible Bell
id: Durasi Bel Tampak

note: i18n: ectx: label, entry (ColorblindnessCorrection), group (Plugins)
en: Whether Colorblindness Correction is enabled
id: Apakah Koreksi Buta Warna difungsikan

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeys), group (Keyboard)
en: Use sticky Keys
id: Gunakan Tombol lekat

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysLatch), group (Keyboard)
en: Lock the sticky keys
id: Kunci tombol lekat

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysAutoOff), group (Keyboard)
en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
id: Matikan tombol lekat ketika dua tombol ditekan secara serempak

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a sticky key press
id: Bunyi tit saat tekan tombol lekat

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleKeysBeep), group (Keyboard)
en: Toggle keys beep
id: Jungkitan bunyi tit tombol

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyModifiers), group (Keyboard)
en: Notify when a keyboard modifier is pressed
id: Notifikasikan ketika pemodif keyboard ditekan

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeys), group (Keyboard)
en: Use slow keypresses
id: Gunakan tekanan tombol pelan

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysDelay), group (Keyboard)
en: Delay for the key press
id: Tundaan untuk tekanan tombol

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysPressBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a slow keypress
id: Bunyi tit saat tekanan tombol pelan

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysAcceptBeep), group (Keyboard)
en: Beep on an accepted keypress
id: Bunyi tit saat tekanan tombol disetujui

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a rejected keypress
id: Bunyi tit saat tekanan tombol ditolak

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeys), group (Keyboard)
en: Bounce Keys
id: Tombol Mentul

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysDelay), group (Keyboard)
en: Use a delay for bouncing
id: Gunakan tundaan untuk permentulan

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep if a bounce key event is rejected
id: Bunyi tit jika peristiwa tombol mentul ditolak

note: i18n: ectx: label, entry (MouseKeys), group (Mouse)
en: Use keys to control the mouse
id: Gunakan tombol untuk mengontrol mouse

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationDelay), group (Mouse)
en: Delay for the mouse movement
id: Tundaan untuk perpindahan mouse

note: i18n: ectx: label, entry (RepetitionInterval), group (Mouse)
en: Repetition interval for the mouse movement
id: Interval pengulangan untuk perpindahan mouse

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationTime), group (Mouse)
en: Time to hit maximum velocity
id: Waktu untuk mencapai kecepatan maksimum

note: i18n: ectx: label, entry (MaxSpeed), group (Mouse)
en: Maximum Velocity
id: Kecepatan Maksimal

note: i18n: ectx: label, entry (ProfileCurve), group (Mouse)
en: Mouse Key Curve
id: Kurva Tombol Mouse

note: i18n: ectx: label, entry (Enabled), group (ScreenReader)
en: Enable Screen Reader
id: Fungsikan Screen Reader

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursor), group (Plugins)
en: Whether Shake Cursor is enabled
id: Apakah Kursor Guncang difungsikan

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursorMagnification), group (Effect-shakecursor)
en: Magnification
id: Pembesaran

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
id: Pintasan aktivasi:

[ctx: Enable activation shortcuts]
en: Enable
id: Fungsikan

[ctx: @label]
en: Press Shift 5 times to enable Sticky Keys
id: Tekan Shift 5 kali untuk memfungsikan Tombol Lekat

[ctx: @label]
en: Hold Shift for 8 seconds to enable Slow Keys
id: Tahan Shift selama 8 detik untuk memfungsikan Tombol Pelan

[ctx: @option:check]
en: Disable sticky and slow keys after:
id: Nonfungsikan tombol lekat dan tombol pelan setelah:

en: %1 min | %1 min
id[0]: %1 mnt
id[1]: %1 mnt

en: When a shortcut is used:
id: Ketika pintasan digunakan:

en: Display a confirmation dialog
id: Tampilan dialog konfirmasi

en: Ring the system bell
id: Deringkan bel sistem

en: Show a notification
id: Tampilkan notifikasi

en: Configure Notifications…
id: Konfigurasi Notifikasi...

en: Please choose an audio file
id: Silakan pilih file audio

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
id: File-file audio ogg, oga, dan wav (*.ogg *.oga *.wav)

en: Audible bell:
id: Bel Dapat Diaudiokan:

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
id: Fungsikan

[ctx: @label]
en: Emits a sound whenever certain keys are pressed
id: Bunyikan suara ketika tombol tertentu ditekan

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
id: Kustom suara:

en: Search audio file for the system bell
id: Cari file audio untuk bel sistem

en: Button search audio file
id: Tombol pencarian file audio

en: Visual bell:
id: Bel visual:

[ctx: Enable visual bell]
en: Enable
id: Fungsikan

[ctx: @label]
en: Flashes the screen whenever certain keys are pressed
id: Kilatkan layar ketika tombol tertentu ditekan

[ctx: @option:radio Invert screen colors when a system bell is rung]
en: Invert screen colors
id: Kebalikan warna layar

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
id: Layar kilat

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
id: Warna

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
id: Durasi:

en: %1 ms | %1 ms
id[0]: %1 mdt
id[1]: %1 mdt

[ctx: short for millisecond(s)]
en: ms | ms
id[0]: mdt
id[1]: mdt

[ctx: @label]
en: Color blindness correction:
id: Koreksi buta warna:

[ctx: @option check, Enable color blindness correction effect]
en: Enable
id: Fungsikan

[ctx: @option]
en: Protanopia (red weak)
id: Protanopia (merah pudar)

[ctx: @option]
en: Deuteranopia (green weak)
id: Deuteranopia (hijau pudar)

[ctx: @option]
en: Tritanopia (blue-yellow)
id: Tritanopia (biru kekuningan)

[ctx: @label]
en: Intensity:
id: Intensitas:

[ctx: @label Mild color blindness correction intensity]
en: Mild
id: Ringan

[ctx: @label Intense color blindness correction intensity]
en: Intense
id: Berat

en: Red
id: Merah

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: Purple
id: Ungu

en: Slow keys:
id: Tombol pelan:

[ctx: Enable slow keys]
en: Enable
id: Fungsikan

[ctx: @info:tooltip]
en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time. Useful if you accidentally type more than one key at a time or have difficulty pressing the key you want the first time.
id: Agar tombol diterima, tombol tersebut harus ditahan hingga waktu yang ditentukan. Berguna jika Anda tidak sengaja mengetik lebih dari satu tombol sekaligus atau mengalami kesulitan menekan tombol yang Anda inginkan untuk pertama kalinya.

[ctx: Slow keys Delay]
en: Delay:
id: Tundaan:

en: Ring system bell:
id: Dering bel sistem:

[ctx: Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
id: ketika tombol apapun dit&ekan

[ctx: Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
id: ketika tombol apapun di&setujui

[ctx: Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
id: ketika tombol apapun di&tolak

en: Bounce keys:
id: Tombol mentul:

[ctx: Bounce keys enable]
en: Enable
id: Fungsikan

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key. Useful if you have hand tremors that cause you to press a key multiple times when you only intend to press once.
id: Abaikan penekanan tombol yang cepat dan berulang pada tombol yang sama. Berguna jika tangan Anda gemetar sehingga Anda menekan tombol beberapa kali, padahal Anda hanya ingin menekannya sekali.

[ctx: Bounce keys delay]
en: Delay:
id: Tundaan:

en: Ring system bell when rejected
id: Deringkan bel sistem ketika ditolak

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
id: Bel Sistem

[ctx: System Modifier Keys]
en: Modifier Keys
id: Tombol Pengubah

[ctx: System keyboard filters]
en: Keyboard Filters
id: Filter Keyboard

[ctx: System mouse navigation]
en: Mouse Navigation
id: Navigasi Mouse

en: Activation Shortcuts
id: Pintasan Aktivasi

[ctx: Correction for color blindness]
en: Color Blindness Correction
id: Koreksi Buta Warna

[ctx: Shake cursor to find it]
en: Shake Cursor
id: Guncang Kursor

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
id: Tombol lekat:

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
id: Fungsikan

[ctx: @info:tooltip]
en: Modifier keys like Ctrl, Shift, Alt, and the Meta/Super/Windows key act as though they “stick in place” and no longer need to be held down when typing a keyboard shortcut.
id: Tombol pengubah seperti Ctrl, Shift, Alt, dan tombol Meta/Super/Windows berfungsi seolah-olah “tetap di tempatnya” dan tidak perlu lagi ditekan saat mengetik pintasan keyboard.

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
id: Kunci tombol lekat

en: Disable when two keys are held down
id: Nonfungsikan ketika dua tombol tertekan-tahan

en: Ring system bell when modifier keys are used
id: Deringkan bel sistem ketika tombol pemodif digunakan

[ctx: @option:check Feedback options:]
en: Feedback:
id: Umpan balik:

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when locking keys are used
id: Deringkan bel sistem ketika tombol penguncian digunakan

[ctx: @info:tooltip]
en: The locking keys are Caps Lock, Num Lock, and Scroll Lock.
id: Tombol penguncian adalah Caps Lock, Num Lock, dan Scroll Lock.

[ctx: @option:check]
en: Show notification when modifier or locking keys are used
id: Tampilkan notifikasi ketika tombol pemodif atau pengunci digunakan

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
id: Konfigurasi Notifikasi...

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move cursor:
id: Gunakan papan nomor untuk memindah kursor:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
id: Fungsikan

[ctx: @info:tooltip]
en: The numpad key <shortcut>5</shortcut> functions as a mouse click. The keys <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, and <shortcut>8</shortcut> allow for cardinal movement (down, left, right, and up). The keys <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, and <shortcut>9</shortcut> allow for diagonal movement.
id: Fungsi tombol papan nomor <shortcut>5</shortcut> sebagai klik mouse. Tombol <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, dan <shortcut>8</shortcut> bisa untuk perpindahan utama (bawah, kiri, kanan, dan atas). Tombol <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, dan <shortcut>9</shortcut> bisa untuk perpindahan diagonal.

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
id: Tundaan akselerasi:

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
id: Interval pengulangan:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
id: Waktu akselerasi:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
id: Kecepatan maksimum:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
id: Akselerasi pointer:

[ctx: @info Placeholder message title]
en: The Orca Screen Reader is not installed
id: Orca Screen Reader belum diinstal

[ctx: @info Placeholder message explanation]
en: Please install it, then close and reopen this window
id: Silakan instal, kemudian tutup dan buka kembali jendela ini

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
id: Fungsikan Screen Reader

[ctx: @action:button]
en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
id: &Luncurkan Konfigurasi Orca Screen Reader...

[ctx: @label]
en: Shake cursor to find it:
id: Guncangkan kursor untuk menemukannya:

[ctx: @option check, Enable shake cursor effect]
en: Enable
id: Fungsikan

[ctx: @label Cursor magnification level]
en: Magnification:
id: Pembesaran:

[ctx: @label Large cursor size]
en: Large
id: Besar
