knetattach - en to id translation catalogue (24 entries)

en: Enter a name for this <i>WebFolder</i> as well as a server address, port and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
id: Masukkan nama untuk <i>FolderWeb</i> ini beserta alur server, porta dan alur folder untuk digunakan lalu tekan tombol <b>Simpan & Sambung</b>.

en: Enter a name for this <i>Secure shell connection</i> as well as a server address, port and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
id: Masukkan nama untuk <i>koneksi shell Aman</i> beserta alur server, porta dan alur folder untuk digunakan lalu tekan tombol <b>Simpan & Sambung</b>.

en: Enter a name for this <i>File Transfer Protocol connection</i> as well as a server address and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
id: Masukkan nama untuk <i>koneksi File Transfer Protocol</i> beserta alur server dan alur folder untuk digunakan lalu tekan tombol <b>Simpan & Sambung</b>.

en: Enter a name for this <i>Microsoft Windows network drive</i> as well as a server address and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
id: Masukkan nama untuk <i>perangkat jaringan Microsoft Windows</i> beserta alur server dan alur folder untuk digunakan lalu tekan tombol <b>Simpan & Sambung</b>.

en: Unable to connect to server.  Please check your settings and try again.
id: Tak dapat mengkoneksikan ke server.  Silakan cek pengaturan anda lalu coba lagi

en: Save && C&onnect
id: Simpan && Sa&mbung

en: C&onnect
id: Sa&mbung

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWizard, KNetAttach)
en: Network Folder Wizard
id: Asisten Folder Jaringan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, _folderType)
en: Add Network Folder
id: Tambah Folder Jaringan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Select the type of network folder you wish to connect to and press the Next button.
id: Pilih tipe folder jaringan yang ingin kamu koneksikan lalu tekan tombol Selanjutnya.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _recent)
en: &Recent connection:
id: &Koneksi terkini:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _webfolder)
en: &WebFolder (webdav)
id: &FolderWeb (webdav)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _fish)
en: &Secure shell (ssh)
id: &Shell aman (ssh)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _smb)
en: &Microsoft® Windows® network drive
id: Perangkat jaringan Microsoft® Windows®

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, _folderParameters)
en: Network Folder Information
id: Informasi Folder Jaringan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: &Name:
id: &Nama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _userText)
en: &User:
id: &Pengguna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _portText)
en: &Port:
id: &Porta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _protocol)
en: &Protocol:
id: &Protokol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _encodingText)
en: Encoding:
id: Pengenkodean:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _createIcon)
en: Cr&eate an icon for this remote folder
id: &Ciptakan ikon untuk folder jarak jauh ini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _useEncryption)
en: &Use encryption
id: &Gunakan enkripsi

en: KDE Network Wizard
id: Asisten Jaringan KDE

en: Primary author and maintainer
id: Penulis dan pengelola utama
