plasma_applet_tasks - en to id translation catalogue (126 entries)

en: Appearance
id: Penampilan

en: Behavior
id: Perilaku

[ctx: @action:button]
en: Unmute
id: Bunyikan

[ctx: @action:button]
en: Mute
id: Senyapkan

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Unmute %1
id: Bunyikan %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Mute %1
id: Senyapkan %1

[ctx: @label for several checkboxes]
en: General:
id: Umum:

[ctx: @option:check section General]
en: Show small window previews when hovering over tasks
id: Tampilkan jendela kecil ketika melintasi di atas tugas

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over previews
id: Sembunyikan jendela lain ketika melintasi di atas pratinjau

[ctx: @option:check section General]
en: Use audio indicators to mute tasks
id: Gunakan indikator audio untuk menyenyapkan tugas

[ctx: @option:check section General]
en: Fill free space on panel
id: Isikan ruang kosong pada panel

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum task width:
id: Maksimum lebar tugas:

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Narrow
id: Sempit

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Wide
id: Luas

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-column view:
id: Gunakan tampilan multi kolom:

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-row view:
id: Gunakan tampilan multi garis:

[ctx: @option:radio Never use multi-column view for Task Manager]
en: Never
id: Tidak pernah

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: When panel is low on space and thick enough
id: Ketika panel ruangnya sedikit dan cukup tebal

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: Always when panel is thick enough
id: Selalu ketika panel cukup tebal

[ctx: @label:spinbox maximum number of columns for tasks]
en: Maximum columns:
id: Kolom maksimum:

[ctx: @label:spinbox maximum number of rows for tasks]
en: Maximum rows:
id: Baris maksimum:

[ctx: @label:listbox]
en: Spacing between icons:
id: Jarak antar ikon:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
id: Kecil

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
id: Besar

[ctx: @info:usagetip under a set of radio buttons when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch mode
id: Setel secara otomatis ke Besar ketika dalam mode Sentuh

[ctx: @label:listbox how to group tasks]
en: Group:
id: Kelompok:

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: Do not group
id: Jangan kelompokkan

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: By program name
id: Berdasarkan nama program

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … cycles through tasks]
en: Clicking grouped task:
id: Pengeklikan task yang dikelompokkan:

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
id: Siklus melalui task

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows small window previews']
en: Shows small window previews
id: Tampilkan pratinjau jendela kecil

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows large window previews']
en: Shows large window previews
id: Tampilkan jendela besar pratinjau

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
id: Tampilkan daftar tekstual

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
id: Kompositor tidak mendukung tampilan jendela berdampingan, jadi daftar tekstual akan ditampilkan sebagai gantinya

[ctx: @option:check grouped task]
en: Combine into single button
id: Kombinasikan kedalam tombol tunggal

[ctx: @option:check grouped task]
en: Group only when the Task Manager is full
id: Kelompokkan hanya ketika Task Manager telah penuh

[ctx: @label:listbox sort tasks in grouped task]
en: Sort:
id: Urutkan:

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Do not sort
id: Jangan urutkan

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Manually
id: Secara Manual

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Alphabetically
id: Secara Alfabet

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By desktop
id: Berdasarkan desktop

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By activity
id: Berdasarkan aktivitas

[ctx: @option:check configure task sorting]
en: Keep launchers separate
id: Jaga pemisah peluncuran

[ctx: @option:check for icons-and-text task manager]
en: Hide launchers after application startup
id: Sembunyikan peluncur sesudah pemulaian aplikasi

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
id: Pengeklikan task yang aktif:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
id: Minimalkan task

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … does nothing]
en: Middle-clicking any task:
id: Pengeklikan tengah task mana pun:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
id: Tidak melakukan apa-apa

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
id: Tutup jendela atau kelompok

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
id: Membuka sebuah jendela baru

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
id: Minimalkan/Kembalikan jendela atau kelompok

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
id: Jungkitan pengelompokan

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
id: Bawa ke desktop virtual saat ini

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Mouse wheel:
id: Roda mouse:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
id: Siklus melalui task

[ctx: @option:check mouse wheel task cycling]
en: Skip minimized tasks
id: Lewati task yang diminimalkan

[ctx: @label for checkbox group, completes sentence like: … from current screen]
en: Show only tasks:
id: Tampilkan hanya tugas:

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current screen
id: Dari layar saat ini

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current desktop
id: Dari desktop saat ini

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current activity
id: Dari aktivitas saat ini

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: That are minimized
id: Yang diminimalkan

[ctx: @label for checkbox, completes sentence: … unhide if window wants attention]
en: When panel is hidden:
id: Ketika panel disembunyikan:

[ctx: @option:check completes sentence: When panel is hidden]
en: Unhide when a window wants attention
id: Tampakkan ketika sebuah jendela ingin perhatian

[ctx: @label for radiobutton group completes sentence like: … on the bottom]
en: New tasks appear:
id: Tugas baru muncul:

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the bottom
id: Berada di Bawah

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the right
id: Ke kanan

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the left
id: Ke kiri

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the top
id: Berada di atas

en: Places
id: Tempat

en: Recent Files
id: File Baru-baru Ini

en: Actions
id: Aksi

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
id: Trek Sebelumnya

[ctx: Pause playback]
en: Pause
id: Jeda

[ctx: Start playback]
en: Play
id: Putarkan

[ctx: Play next track]
en: Next Track
id: Trek Selanjutnya

[ctx: Stop playback]
en: Stop
id: Hentikan

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
id: Berhenti

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
id: Kembalikan

en: Mute
id: Bungkam

en: Open New Window
id: Buka Jendela Baru

en: Move to &Desktop
id: Pindah ke &Desktop

en: Move &To Current Desktop
id: Pindah &Ke Desktop Saat Ini

en: &All Desktops
id: &Semua Desktop

en: &New Desktop
id: &Desktop Baru

en: Show in &Activities
id: Tampilkan di &Activities

en: Add To Current Activity
id: Tambahkan Ke Aktivitas Saat Ini

en: All Activities
id: Semua Activities

en: Move to %1
id: Pindah ke %1

en: &Pin to Task Manager
id: &Sematkan ke Pengelola Tugas

en: On All Activities
id: Pada Semua Activities

en: On The Current Activity
id: Pada Aktivitas Saat Ini

en: Unpin from Task Manager
id: Lepas sematan dari Task Manager

en: More
id: Selebihnya

en: &Move
id: &Pindah

en: Re&size
id: &Ubah Ukuran

en: Ma&ximize
id: Ma&ksimalkan

en: Mi&nimize
id: Mi&nimalkan

en: Keep &Above Others
id: Jaga di &Atas Lainnya

en: Keep &Below Others
id: Jaga di &Bawah Lainnya

en: &Fullscreen
id: &Layar Penuh

en: &Shade
id: &Tirai

en: Allow this program to be grouped
id: Bolehkan program ini untuk dikelompokkan

[ctx: @item:inmenu]
en: &Close All
id: &Tutup Semua

en: &Close
id: &Tutup

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
id: Luncurkan %1

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
id[0]: Ada %1 pesan baru.
id[1]: Ada %1 pesan baru.

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show Task tooltip for %1
id: Tampilkan tip alat Tugas untuk %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show windows side by side for %1
id: Tampilkan jendela secara bedampingan untuk %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Open textual list of windows for %1
id: Buka daftar tekstual jendela untuk %1

en: Activate %1
id: Aktifkan %1

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
id: Bunyikan %1

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
id: Bungkam %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
id: Sesuaikan volume untuk %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
id: Di %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
id: Disematkan ke semua desktop

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
id: Tersedia di semua aktivitas

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
id: Juga tersedia di %1

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
id: Tersedia di %1

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place | %1 more Places
id[0]: %1 Tempat lagi
id[1]: %1 Tempat lagi

en: Recent Downloads
id: Dokumen Baru-baru Ini

en: Recent Connections
id: Koneksi Baru-baru Ini

en: Recent Places
id: Tempat Baru-baru Ini

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
id: Lupakan Unduhan Baru-baru Ini

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
id: Lupakan Koneksi Baru-baru Ini

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
id: Lupakan Tempat Baru-baru Ini

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
id: Lupakan File Baru-baru Ini
