kcmcomponentchooser - en to id translation catalogue (36 entries)

en: Other…
id: Lainnya...

en: Select default archive manager
id: Pilih pengelola arsip baku

en: Select default browser
id: Pilih browser default

en: Select default e-mail client
id: Gunakan klien email default

en: Select default file manager
id: Pilih file manager default

en: Select default map
id: Pilih peta default

en: Select default image viewer
id: Pilih penampil gambar baku

en: Select default music player
id: Pilih pemutar musik baku

en: Select default PDF viewer
id: Pilih penampil PDF baku

en: Select default dialer application
id: Pilih aplikasi dialer default

en: Select default terminal emulator
id: Pilih emulator terminal default

en: Select default text editor
id: Pilih pengedit teks baku

en: Select default video player
id: Pilih pemutar video baku

en: Details
id: Rincian

en: This application can also open these file types:
id: Aplikasi ini juga bisa membuka jenis file tersebut:

[ctx: @label %1 is a MIME type and %2 is an application name]
en: %1 (Currently opens in %2)
id: %1 (Saat ini terbuka di %2)

[ctx: @action:button %1 is an application name]
en: Open All in %1
id: Buka Semua di %1

en: This application does not advertise support for the following file types, but may be able to open them anyway:
id: Aplikasi ini belum menyatakan dukungan untuk jenis-jenis file berikut, meski demikian tetapi mungkin dapat membukanya:

[ctx: @action:button]
en: Force All to Open in %1
id: Paksa Semua untuk Dibuka di %1

en: Configure Manually…
id: Konfigurasi Secara Manual...

en: ’%1’ seems to not support the following mimetypes associated with this kind of application: %2
id: ’%1’ tampaknya tidak mendukung mimetype berikut yang terkait dengan jenis aplikasi ini: %2

[ctx: @info:status]
en: This application may not be able to open all file types.
id: Aplikasi ini mungkin tidak dapat membuka semua jenis file.

[ctx: @action:button]
en: View Details
id: Tampilan Rincian

en: Web browser:
id: Browser web:

en: Email client:
id: Klien email:

[ctx: Default phone app]
en: Phone Numbers:
id: Nomor Telepon:

en: Image viewer:
id: Penampil gambar:

en: Music player:
id: Pemutar musik:

en: Video player:
id: Pemutar video:

[ctx: Documents related application’s category’s name]
en: Documents
id: Dokumen

en: Text editor:
id: Pengedit teks:

en: PDF viewer:
id: Penampil PDF:

[ctx: Utilities related application’s category’s name]
en: Utilities
id: Utilitas

en: Terminal emulator:
id: Emulator terminal:

en: Archive manager:
id: Pengelola arsip:

[ctx: Map related application’s category’s name]
en: Map:
id: Peta:
