plasma-desktop - en to id translation catalogue (36 entries)

[ctx: @title:group Degree of floatingness of panel and applets]
en: Floating
id: Mengambang

[ctx: @item:inlistbox Option to disable floating panels or applets]
en: Disabled
id: Dinonfungsikan

[ctx: @item:inlistbox Option to make only panel applets always float]
en: Applets only
id: Hanya applet

[ctx: @item:inlistbox Option to make panel and applets floating]
en: Panel and applets
id: Panel dan applet

[ctx: @action:button Revert an unsupported configuration back to the defaults]
en: Fix it
id: Perbaiki

[ctx: @action:button Delete the panel]
en: Delete Panel
id: Hapus Panel

[ctx: @action:button Clone the panel]
en: Clone Panel
id: Panel Clone

[ctx: @action:button Close the panel configuration window]
en: Close
id: Tutup

[ctx: @action:button Close the panel configuration window and exit edit mode]
en: Exit Edit Mode
id: Keluar Mode Edit

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change maximum height.
id: Seret untuk mengubah tinggi maksimum.

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change maximum width.
id: Seret untuk mengubah lebar maksimum.

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Double-click to reset.
id: Klik ganda untuk menyetel ulang.

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change minimum height.
id: Seret untuk mengubah tinggi minimum.

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change minimum width.
id: Seret untuk mengubah lebar minimum.

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change position on this screen edge.
    Double-click to reset.
id: Seret untuk mengubah posisi di tepi layar ini.
    Klik ganda untuk menyetel ulang.

[ctx: @action:button accessible only, %1 is widget name]
en: Add %1
id: Tambahkan %1

[ctx: @info:other accessible for badge showing applet count]
en: %1 widget active | %1 widgets active
id[0]: %1 widget aktif
id[1]: %1 widget yang aktif

[ctx: @info:other accessible for badge indicating new widget]
en: Recently installed
id: Yang baru-baru ini diinstal

[ctx: @action:button accessible only, %1 is widget name]
en: Cancel pending uninstallation for widget %1
id: Batal penundaan penghapusan instalasi widget %1

[ctx: @action:button accessible only, %1 is widget name]
en: Mark widget %1 for uninstallation. Requires confirmation
id: Tandai widget %1 untuk penghapusan instalasi. Diperlukan konfirmasi

[ctx: @action:button accessible description, %1 number of instances %2 is widget name]
en: Remove running instance of widget %2 | Remove all %1 running instances of widget %2
id[0]: Hapus instansi widget %1 yang berjalan
id[1]: Hapus semua %1 instansi widget %2 yang berjalan

[ctx: @action:button The word 'new' refers to widgets]
en: Get New…
id: Dapatkan Baru...

[ctx: @action:button]
en: Get New Widgets…
id: Dapatkan Widget Baru...

[ctx: @action:button accessible for close button]
en: Close Widget Explorer
id: Tutup Widget Explorer

[ctx: @action:button uninstall widgets in widget explorer]
en: Uninstall (%1 Widget) | Uninstall (%1 Widgets)
id[0]: Hapus Instalasi (%1 Widget)
id[1]: Hapus Instalasi (%1 Widget)

[ctx: @title: group]
en: Show clock:
id: Tampilkan jam:

[ctx: @option:radio Clock always shown]
en: Always
id: Selalu

[ctx: @option:radio]
en: Always show clock
id: Selalu tampilkan jam

[ctx: @option:radio Clock shown only while unlock prompt is visible]
en: On unlocking prompt
id: Saat prompt pembukaan kunci

[ctx: @option:radio]
en: Show clock only on unlocking prompt
id: Tampilkan jam hanya saat prompt pembukaan kunci

[ctx: @option:radio Clock never shown]
en: Never
id: Tidak pernah

[ctx: @option:radio]
en: Never show clock
id: Jangan pernah tampilkan jam

[ctx: @option:check]
en: Show under unlocking prompt
id: Tampilkan di bawah prompt pembukaan kunci

[ctx: Button to show/hide virtual keyboard]
en: Virtual Keyboard
id: Keyboard Virtual

[ctx: Button to change keyboard layout]
en: Switch layout
id: Alihkan tata letak

[ctx: @action:button]
en: More
id: Selebihnya
