plasma-desktop - en to ie translation catalogue (54 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
ie: Alterar arangeamentes de tastatura

en: Switch to Next Keyboard Layout
ie: Li sequent arangeament

en: Switch keyboard layout to %1
ie: Activar li arangeament %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddLayoutDialog)
en: Add Layout
ie: Adjunter arangeament

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, layoutSearchField)
en: Search…
ie: Serchar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut:
ie: Rapid-taste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
ie: Etiquette:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevbutton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
ie: Previder

en: KDE Keyboard Control Module
ie: Module de control del tastaura de KDE

en: <h1>Keyboard</h1> This control module can be used to configure keyboard parameters and layouts.
ie: <h1>Tastatura</h1> Ti module de control es usat por configurar parametres e arangeamentes del tastatura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Keyboard &model:
ie: &Modelle de tastatura:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLayouts)
en: Layouts
ie: Arangeamentes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
ie: Si on selecte li politica «Application» o «Fenestre», li alteration del arangeament del tastatura va afecter solmen li actual application o fenestre.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
ie: Politica de alteration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByDesktopRadioBtn)
en: &Desktop
ie: &Pupitre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
ie: &Fenestre

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shortcutsGroupBox)
en: Shortcuts for Switching Layout
ie: Rapid-tastes por alterar arangeamentes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Main shortcuts:
ie: Principal rapid-tastes:

[ctx: no shortcut defined]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: None
ie: Null

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
ie: Rapid-taste del nivelle 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
ie: Alternativ rápid-taste:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_configureLayouts)
en: Configure layouts
ie: Configurar arangeamentes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLayoutBtn)
en: Add
ie: Adjunter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeLayoutBtn)
en: Remove
ie: Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpBtn)
en: Move Up
ie: Mover ad-up

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownBtn)
en: Move Down
ie: Mover a-bass

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, layoutLoopingCheckBox)
en: Spare layouts
ie: Ínactiv arangeamentes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Main layout count:
ie: Númere de usat arangeamentes:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
ie: Avansat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_resetOldXkbOptions)
en: &Configure keyboard options
ie: &Configurar parametres del tastatura

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
ie: Ínconosset

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
ie: Null

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
ie[0]: %1 rápid-taste
ie[1]: %1 rápid-tastes

[ctx: layout map name]
en: Map
ie: Corespondentie

en: Layout
ie: Arangeament

en: Variant
ie: Variante

en: Label
ie: Etiquette

en: Shortcut
ie: Rapid-taste

[ctx: variant]
en: Default
ie: Predefinit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When a key is held:
ie: Presset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, accentMenuRadioButton)
en: &Show accented and similar characters
ie: Monstrar &simil e accentuat caracteres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, repeatRadioButton)
en: &Repeat the key
ie: &Repetir li tastes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, nothingRadioButton)
en: &Do nothing
ie: Far &necós

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Test area:
ie: Prov-area:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: NumLock on Plasma Startup
ie: NumLock al inicie de Plasma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
ie: &Activar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Turn off
ie: Desac&tivar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
ie: Ne modi&dificar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
ie: &Rapidore:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate)
en:  repeats/s
ie:  rep./s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
ie: R&etarde:

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
ie: Previder li tastatura

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
ie: Visualisation del arangeament de tastatura

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
ie: Ne successat cargar li geometrie de tastatura. To frequentmen indica que li selectet modelle ne supporta un arangeament o su variant. Ti problema anc indica un ínvalid combination de modelle, arangeament e variante.
