plasma-desktop - en to ie translation catalogue (37 entries)

en: Pointer device KCM
ie: KCM del apuntator

en: Developer
ie: Developator

en: Device:
ie: Aparate:

en: Device enabled
ie: Aparate es activ

en: Left handed mode
ie: Por levul manu

en: Pointer speed:
ie: Velocitá del apuntator:

en: Acceleration profile:
ie: Profil de acceleration:

en: Flat
ie: Plat

en: Adaptive
ie: Adaptiv

en: Scrolling:
ie: Rulament:

en: Invert scroll direction
ie: Inverter li direction de rulament

en: Scrolling speed:
ie: Velocitá de rulament:

[ctx: Slower Scroll]
en: Slower
ie: Plu lent

[ctx: Faster Scroll Speed]
en: Faster
ie: Plu rapid

[ctx: @label for assigning an action to a numbered button]
en: Extra Button %1:
ie: Extra buton %1:

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ie: Anullar

[ctx: @action:button]
en: Press a mouse button
ie: Presse un buton de mus

[ctx: @action:button]
en: Go back
ie: Ear retro

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
ie: Órdine de butones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
ie: Por dex&tri manu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
ie: Por &levul manu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
ie: Re&versar li direction de rulament

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
ie: Avansat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
ie: Acceleration del apuntator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
ie: Intervalle de duplic clic:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
ie: Retarde ante que tirar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
ie: Distantie por inicie de tirar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
ie: Li rulette de mus move per:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
ie: ms

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, MouseNavigation)
en: Keyboard Navigation
ie: Navigation per tastatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
ie: Retarde de &acceleration:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
ie: Ma&x velocitá:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
ie: &Profil de acceleration:

en: Mouse
ie: Mus

en: (c) 1997 - 2018 Mouse developers
ie: (c) 1997 - 2018 Li developatores de Mus

en:  pixel |  pixels
ie[0]:  pixel
ie[1]:  pixeles

en:  line |  lines
ie[0]:  linea
ie[1]:  lineas
