plasma-desktop - en to is translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
is: Heiti litastefs

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
is: Smella einu sinni til að opna skrár

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
is: Pakki fyrir útlit og áferð fyrir allt kerfið

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
is: Pakki fyrir útlit og áferð fyrir allt kerfið, til vara

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
is: Hraði hreyfinga

en: Theme:
is: Þema:

en: Animation speed:
is: Hraði hreyfinga:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
is: Hægt

[ctx: Animation speed]
en: Instant
is: Samstundis

en: Change Wallpaper…
is: Skipta um veggfóður...

en: More Appearance Settings…
is: Fleiri útlitsstillingar…

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
is: Við að smella á skrár eða möppur:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
is: Opnar þær

en: Select by clicking on item's selection marker
is: Veldu með því að smella á valmerkingu atriðis

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
is: Velur þær

en: Open by double-clicking instead
is: Opna í staðinn með því að tvísmella

en: More Behavior Settings…
is: Fleiri hegðunarstillingar…

en: Most Used Pages:
is: Mest notuðu síðurnar:
