plasma-desktop - en to is translation catalogue (23 entries)

en: Primary (default)
is: Aðal (sjálfgefið)

en: Portrait
is: Skammsnið

en: Landscape
is: Langsnið

en: Inverted Portrait
is: Umsnúið skammsnið

en: Inverted Landscape
is: Umsnúið langsnið

en: Follow the active screen
is: Fylgja virka skjánum

en: Fit to Output
is: Passa við úttak

en: Fit Output in tablet
is: Úttak passi við teikniborð

en: Custom size
is: Sérsniðin stærð

en: No drawing tablets found.
is: Engin teikniborð fundust

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
is: Tæki:

en: Target display:
is: Markskjár:

en: Orientation:
is: Stefna:

en: Left-handed mode:
is: Snið fyrir örvhenta:

en: Area:
is: Svæði:

en: Resize the tablet area
is: Endurstilla stærð teiknisvæðis

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
is: Læsa stærðarhlutföllum

en: Tool Button 1
is: Pennahnappur 1

en: Tool Button 2
is: Pennahnappur 2

en: Tool Button 3
is: Pennahnappur 3

[ctx: @label:listbox The pad we are configuring]
en: Pad:
is: Teikniborðsbakki:

en: None
is: Ekkert

en: Button %1:
is: Hnappur %1:
