plasma-desktop - en to is translation catalogue (12 entries)

en: Plasma QtQuick Settings
is: Plasma QtQuick-stillingar

en: Configure Plasma QtQuick Settings
is: Setja upp Plasma QtQuick-stillingar

en: Maintainer
is: Umsjónarmaður

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, kmessagewidget)
en: These settings adjust the QtQuick settings used by Plasma. Only adjust if you know what you are doing.
is: Þessar stillingar breyta stillingum Plasma fyrir QtQuick. Breyttu þeim eingöngu ef þú veist hvað þú ert að gera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rendering Backend:
is: Bakendi myndgerðar:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SceneGraphBackend) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Automatic
is: Sjálfvirkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SceneGraphBackend)
en: Software
is: Hugbúnaður

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: GL Core Profile:
is: GL Core-forstilling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Render Loop:
is: Myndgerðarlúppa:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Basic
is: Einfalt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Threaded
is: Þrædd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceGlCoreProfile)
en: Force
is: Þvinga
