kcmcomponentchooser - en to is translation catalogue (38 entries)

en: Other…
is: Annað…

en: Select default archive manager
is: Velja sjálfgefinn safnskráastjóra

en: Select default browser
is: Velja sjálfgefinn vafra

en: Select default e-mail client
is: Velja sjálfgefið póstforrit

en: Select default file manager
is: Velja sjálfgefinn skráastjóra

en: Select default map
is: Velja sjálfgefið kort

en: Select default image viewer
is: Velja sjálfgefinn myndskoðara

en: Select default music player
is: Velja sjálfgefið tónlistarspilara

en: Select default PDF viewer
is: Velja sjálfgefinn PDF-skoðara

en: Select default dialer application
is: Velja sjálfgefið hringiforrit

en: Select default terminal emulator
is: Velja sjálfgefinn skjáhermi

en: Select default text editor
is: Velja sjálfgefinn textaritil

en: Select default video player
is: Velja sjálfgefinn myndskeiðaspilara

en: Details
is: Ítarlegt

en: This application can also open these file types:
is: Þetta forrit getur einnig opnað þessar skrárgerðir:

[ctx: @label %1 is a MIME type and %2 is an application name]
en: %1 (Currently opens in %2)
is: %1 (opnast núna í %2)

[ctx: @action:button %1 is an application name]
en: Open All in %1
is: Opna allt í %1

en: This application does not advertise support for the following file types, but may be able to open them anyway:
is: Þetta forrit býður ekki upp á stuðning við eftirfarandi skrárgerðir en getur hugsanlega opnað þær samt sem áður:

[ctx: @action:button]
en: Force All to Open in %1
is: Þvinga að opna allt í %1

en: Configure Manually…
is: Grunnstilla handvirkt...

en: ’%1’ seems to not support the following mimetypes associated with this kind of application: %2
is: ’%1’ virðist ekki styðja eftirfarandi mime-gerðir sem tengdar eru forriti af þessari gerð: %2

[ctx: @info:status]
en: This application may not be able to open all file types.
is: Þetta forrit getur hugsanlega ekki opnað allar skrárgerðir.

[ctx: @action:button]
en: View Details
is: Skoða upplýsingar

en: Web browser:
is: Vafri:

en: Email client:
is: Póstforrit:

[ctx: Default phone app]
en: Phone Numbers:
is: Símanúmer:

[ctx: Multimedia related application’s category’s name]
en: Multimedia
is: Margmiðlun

en: Image viewer:
is: Myndskoðari:

en: Music player:
is: Tónlistarspilari:

en: Video player:
is: Myndskeiðaspilari:

[ctx: Documents related application’s category’s name]
en: Documents
is: Skjöl

en: Text editor:
is: Textaritill:

en: PDF viewer:
is: PDF-skoðari:

[ctx: Utilities related application’s category’s name]
en: Utilities
is: Nytjaforrit

en: File manager:
is: Skráastjóri:

en: Terminal emulator:
is: Skjáhermir:

en: Archive manager:
is: Safnskráastjóri:

[ctx: Map related application’s category’s name]
en: Map:
is: Kort:
