plasma-desktop - en to is translation catalogue (100 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
is: Óvirkt

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
is: Enginn

[ctx: @action:button There is no keybindings]
en: None
is: Enginn

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
is: Vinstri músarhnappur

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
is: Hægri músarhnappur

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
is: Miðjumúsarhnappur

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
is: Forrit skilgreinir

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
is: Pennahnappur %1

[ctx: @action:button]
en: Scroll wheel
is: Skrunhjól

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Portrait
is: Skammsnið

en: Landscape
is: Langsnið

en: Inverted Portrait
is: Umsnúið skammsnið

en: Inverted Landscape
is: Umsnúið langsnið

en: Follow the Current Screen
is: Fylgja núverandi skjá

en: All Screens
is: Allir skjáir

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
is: Teygja og fylla

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
is: Halda myndhlutfalli og passa á skjá

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
is: Varpa á hluta skjásins

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
is: Pennahnappur %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
is: pennahnappur %1

[ctx: @title Select the action for the tablet dial]
en: Select Dial/Ring Action
is: Velja númervals-/hringiaðgerð

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
is: Velja hnappaaðgerð

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when rotating %1:
is: Velja hvað gerist þegar %1 er snúið:

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
is: Velja hvað gerist þegar ýtt er á %1:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
is: Láta forritið stjórna

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
is: Senda lyklaborðslykil

[ctx: @option:radio Set this action to a up/down keyboard type]
en: Send keyboard keys
is: Senda lyklaborðslykla

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
is: Senda músarhnappssmell

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
is: Senda pennahnapp

[ctx: @option:radio Set this action to a scroll wheel type type]
en: Act as scroll wheel
is: Virka eins og skrunhjól

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
is: Gera ekkert

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
is: Þessi teikniborðshnappur er framsendur til forritsins sem er í fókus, sem getur svo ákveðið hvernig á að meðhöndla hann.

en: Up:
is: Upp:

en: Down:
is: Niður:

en: Speed:
is: Hraði:

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
is: Vinstrismellur

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
is: Miðjusmellur

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
is: Hægrismellur

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
is: Hnappur 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
is: Hnappur 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
is: Hnappur 3

[ctx: @info]
en: Act like a scroll wheel on a mouse.
is: Virka eins og skrunhjól á mús.

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
is: Þessi hnappur er óvirkur og gerir ekkert.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
is: Pennakvörðun

[ctx: @info]
en: Tap the targets again to confirm the new calibration.<nl/><nl/><b>Will revert to default calibration in %1 seconds unless further action is taken.</b>
is: Pikkaðu aftur á markpunktana til að staðfesta nýju kvörðunina.<nl/><nl/><b>Stillir aftur á sjálfgefna kvörðun eftir %1 sekúndur nema annað sé gert fyrst.</b>

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
is: Kvörðun er lokið og hún vistuð.<nl/><nl/>Fínstilltu kvörðunina frekar eða lokaðu glugganum.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.
is: Pikkaðu á miðjuna á markpunktunum.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
is: Fínstilla fyrirliggjandi kvörðun

[ctx: @action:button]
en: Reset and Try Again
is: Endurstilla og reyna aftur

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
is: Kvarða frá grunni

[ctx: @action:button]
en: Close
is: Loka

[ctx: @action:button]
en: Cancel
is: Hætta við

en: Map to screen:
is: Varpa á skjá:

en: Orientation:
is: Stefna:

en: Not Applicable
is: Á ekki við

en: Mapped Area:
is: Varpað svæði:

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
is: Læsa myndhlutfalli

en: Resize the screen area
is: Breyta stærð skjásvæðis

en: Resize the tablet area
is: Breyta stærð teiknisvæðis

en: No drawing tablets found
is: Engin teikniborð fundust

en: Connect a drawing tablet
is: Tengja teikniborð

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
is: Teikniborð til prufu...

[ctx: @info]
en: This device is managed by a user-space driver that you installed. Use that driver to configure the tablet instead of using the settings here, unless specifically instructed otherwise.
is: Þessu tæki er stjórnað af rekli í notandarými sem þú settir upp. Notaðu þennan rekil til að grunnstilla teikniborðið í stað stillinganna hér, nema sérstök fyrirmæli séu um annað.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
is: Tæki:

[ctx: @title:tab]
en: Display
is: Skjár

[ctx: @title:tab]
en: Pen
is: Penni

[ctx: @title:tab]
en: Pad
is: Bakki

en: Pad ring %1:
is: Bakkahringur %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad ring/dial 0']
en: pad ring/dial %1
is: bakkahringur/skífa %1:

en: Pad dial %1:
is: Bakkaskífa %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad dial %1
is: bakkaskífa %1

en: Pad button %1:
is: Bakkahnappur %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
is: bakkahnappur %1

en: Left-handed mode:
is: Snið fyrir örvhenta:

[ctx: Enable left-handed mode]
en: Enable
is: Virkja

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
is: Segir tækinu að laga sig að örvhentum notendum. Virknin er breytileg eftir tæki, en oft er virkni bakkahnappanna snúið við þannig að hægt sé að snúa teikniborðinu öfugt.

[ctx: 'Mode' is the mode the stylus is in, pen (absolute) or mouse (relative)]
en: Mode:
is: Snið:

[ctx: Pen mode, where the point on the screen is always where you touch the stylus]
en: Pen
is: Penni

en: The cursor follows where you touch the pen on the surface
is: Bendillinn fer þangað sem þú snertir með pennanum á borðið

[ctx: Mouse mode, or like using the tablet like a giant touchpad]
en: Mouse
is: Mús

en: Moving the pen on the surface moves the cursor relative to where it was, like a mouse
is: Ef penninn er færður til á borðinu færist bendillinn til samræmis, eins og mús

en: Pen Pressure:
is: Pennaþrýstingur:

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
is: Þessi kúrva stjórnar sambandinu á milli þrýstingsins á pennann og þrýstingsgildanna sem forritið fær send.

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
is: Þrýstingssvið:

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
is: Lokað er á þrýsting sem er yfir eða undir mörkunum og þetta verður virka þrýstingssviðið.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
is: Kvörðun í gangi

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
is: Kvarða

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
is: Kvörðun ekki studd

[ctx: @action:button]
en: Reset Custom Calibration
is: Endurstilla sérsniðna kvörðun

[ctx: @info]
en: You have manually calibrated this tablet. If it's no longer working correctly, try resetting this first.
is: Þú hefur kvarðað teikniborðið handvirkt. Ef það virkar ekki lengur rétt skaltu reyna að endurstilla það fyrst.

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
is: Teikniborðsprófun

[ctx: A tablet stylus was pressed onto the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus press X=%1 Y=%2
is: Pennaþrýstingur X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has 'released' or was lifted from the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus release X=%1 Y=%2
is: Pennaslepping X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has moved over the surface X=[x position] Y=[y position] P=[pressure] TX=[tilt x] TY=[tilt y]]
en: Stylus move X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5
is: Pennahreyfing X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5

[ctx: A tablet pad's button has been pressed B=[the button number]]
en: Pad button press B=%1
is: Ýtt á bakkahnapp B=%1

[ctx: A tablet pad's button has been released B=[the button number]]
en: Pad button release B=%1
is: Bakkahnappi sleppt B=%1

[ctx: A tablet pad's dial has moved, V120 here refers to 'Value 120' which is a technical term that should be kept as is]
en: Pad dial moved V120=%1
is: Bakkaskífa færð V120=%1:

[ctx: The tablet tester legend which is shown on start-up]
en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
    # P - pressure
    # TX,TY - tilt
is: ## Skýring:
    # X, Y - atvikshnit
    # P - þrýstingur
    # TX,TY - halli

[ctx: Clear the tablet tester event log]
en: Clear
is: Hreinsa
