plasma-desktop - en to is translation catalogue (50 entries)

[ctx: @label Axis value]
en: Value
is: Gildi

[ctx: Status of a gamepad button]
en: PRESSED
is: ÝTT Á

[ctx: @label Button state]
en: State
is: Staða

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Game Controller
is: Leikjastýring

en: Wheel
is: Hjól

en: Arcade Stick
is: Arcade-stýripinni

en: Flight Stick
is: Flugstýripinni

en: Dance Pad
is: Dansmotta

en: Guitar
is: Gítar

en: Drum Kit
is: Trommusett

en: Arcade Pad
is: Arcade-bretti

en: Throttle
is: Bensíngjöf

en: Switch Left Joycon
is: Vinstri Switch Joycon-pinni

en: Switch Right Joycon
is: Hægri Switch Joycon-pinni

en: Switch Paired Joycon
is: Paraðir Switch Joycon-pinnar

[ctx: The game controller button with a letter A on it]
en: A button
is: A-hnappur

[ctx: The game controller button with a letter B on it]
en: B button
is: B-hnappur

[ctx: The game controller button with a letter X on it]
en: X button
is: X-hnappur

[ctx: The game controller button with a letter Y on it]
en: Y button
is: Y-hnappur

[ctx: The back game controller button]
en: Back button
is: Bakhnappur

[ctx: The guide game controller button]
en: Guide button
is: Leiðarhnappur

[ctx: The start game controller button]
en: Start button
is: Starthnappur

[ctx: The button under the game controller's left analog stick]
en: Left analog stick
is: Vinstri þumalstöng

[ctx: The button under the game controller's right analog stick]
en: Right analog stick
is: Hægri þumalstöng

[ctx: The game controller's left shoulder button]
en: Left shoulder button
is: Vinstri axlarhnappur

[ctx: The game controller's right shoulder button]
en: Right shoulder button
is: Hægri axlarhnappur

[ctx: The game controller's d-pad Up button]
en: D-pad up button
is: Upphnappur á D-púða

[ctx: The game controller's d-pad down button]
en: D-pad down button
is: Niðurhnappur á D-púða

[ctx: The game controller's d-pad left button]
en: D-pad left button
is: Vinstri hnappur á D-púða

[ctx: The game controller's d-pad right button]
en: D-pad right button
is: Hægri hnappur á D-púða

[ctx: The game controller's miscellaneous button (Share on Xbox, mic on Playstation/Luna, capture on Switch)]
en: Miscellaneous button
is: Ýmiskonar hnappur

[ctx: The game controller's 1st paddle button]
en: Paddle button 1
is: Spaðahnappur 1

[ctx: The game controller's 2nd paddle button]
en: Paddle button 2
is: Spaðahnappur 2

[ctx: The game controller's 3rd paddle button]
en: Paddle button 3
is: Spaðahnappur 3

[ctx: The game controller's 4th paddle button]
en: Paddle button 4
is: Spaðahnappur 4

[ctx: The button under the game controller's touchpad]
en: Touchpad button
is: Snertiplattahnappur

[ctx: Unknown controller connection type]
en: Unknown
is: Óþekkt

en: Invalid button value
is: Ógilt gildi fyrir hnapp

en: Not a controller
is: Ekki leikjastýring

en: No game controllers found
is: Engar leikjastýringar fundust

en: Connect a wired or wireless controller
is: Tengdu þráðlausa stýringu eða með snúru

[ctx: @label:textbox]
en: Device:
is: Tæki:

[ctx: @label game controller device type (wheel, joystick, game controller, etc.)]
en: Device type:
is: Tegund tækis:

[ctx: @label game controller controller type (which brand, etc.)]
en: Controller type:
is: Tegund leikjastýringar:

[ctx: @label:textbox]
en: Connection type:
is: Tegund tengingar:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the left axis]
en: Left position:
is: Vinstri staðsetning:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the right axis]
en: Right position:
is: Hægri staðsetning:

[ctx: @label Gamepad buttons]
en: Buttons:
is: Hnappar:

[ctx: @label Gamepad axes (sticks)]
en: Axes:
is: Ásar:
