plasma_applet_tasks - en to is translation catalogue (136 entries)

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place… | %1 more Places…
is[0]: %1 staður í viðbót...
is[1]: %1 staðir í viðbót...

en: Recent Downloads
is: Nýlega sóttar skrár

en: Recent Connections
is: Nýlegar tengingar

en: Recent Places
is: Nýlegir staðir

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
is: Gleyma nýlega sóttum skrám

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
is: Gleyma nýlegum tengingum

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
is: Gleyma nýlegum stöðum

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
is: Gleyma nýlegum skrám

en: Appearance
is: Útlit

en: Behavior
is: Hegðun

[ctx: @action:button]
en: Unmute
is: Afþagga

[ctx: @action:button]
en: Mute
is: Þagga

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Unmute %1
is: Afþagga %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Mute %1
is: Þagga %1

[ctx: @label for several checkboxes]
en: General:
is: Almennt:

[ctx: @option:check section General]
en: Show small window previews when hovering over tasks
is: Sýna forskoðun í litlum glugga þegar bendill sveimar yfir verkefni

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over previews
is: Fela aðra glugga þegar sveimað er yfir forskoðun

[ctx: @option:check section General]
en: Show an indicator when a task is playing audio
is: Sýna merki þegar verkefni spilar hljóð

[ctx: @option:check section General]
en: Mute task when clicking indicator
is: Þagga verkefni þegar smellt er á merkið

[ctx: @option:check section General]
en: Show media and volume controls in tooltip
is: Sýna stýringar fyrir spilun og hljóðstyrk í vísbendingu

[ctx: @option:check section General]
en: Fill free space on panel
is: Fylla laust pláss á skjáborðsstikunni

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum task width:
is: Hámarksbreidd verkefnis:

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Narrow
is: Þröngt

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Medium
is: Miðlungs

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Wide
is: Breitt

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-column view:
is: Nota fjöldálkayfirlit:

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-row view:
is: Nota fjölraðayfirlit:

[ctx: @option:radio Never use multi-column view for Task Manager]
en: Never
is: Aldrei

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: When panel is low on space and thick enough
is: Þegar lítið pláss er á stikunni og hún nógu þykk

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: Always when panel is thick enough
is: Alltaf þegar stikan er nógu þykk

[ctx: @label:spinbox maximum number of columns for tasks]
en: Maximum columns:
is: Hámarksfjöldi dálka:

[ctx: @label:spinbox maximum number of rows for tasks]
en: Maximum rows:
is: Hámarksfjöldi raða:

[ctx: @label:listbox]
en: Spacing between icons:
is: Bil á milli tákna:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
is: Lítið

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Normal
is: Venjulegt

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
is: Stórt

[ctx: @info:usagetip under a set of radio buttons when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch mode
is: Stilla sjálfkrafa á Stórt í snertistillingu

[ctx: @info]
en: If you're using this setting to work around an application that demands attention too often, first look for a setting in the app to disable that behavior. If you don't find one, consider reporting this as a bug to the app's developer.
is: Ef þú notar þessa stillingu til að vinna í kringum forrit sem krefst athygli of oft, skaltu fyrst leita að stillingu í forritinu til að gera þá hegðun óvirka. Ef hún finnst ekki skaltu íhuga að tilkynna þetta sem villu til þróunaraðila forritsins.

[ctx: @label:listbox how to group tasks]
en: Group:
is: Flokka:

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: Do not group
is: Ekki flokka

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: By program name
is: Eftir heiti forrits

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … cycles through tasks]
en: Clicking grouped task:
is: Smellt á flokkuð verkefni:

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
is: Flettir í gegnum verkefnin

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows small window previews']
en: Shows small window previews
is: Sýnir forskoðun í litlum glugga

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows large window previews']
en: Shows large window previews
is: Sýnir forskoðun í stórum glugga

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
is: Sýnir textalista

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
is: Myndsmiðurinn styður ekki birtingu glugga hlið við hlið og því verður textalisti birtur í staðinn.

[ctx: @option:check grouped task]
en: Combine into single button
is: Sameina í einn hnapp

[ctx: @option:check grouped task]
en: Group only when the Task Manager is full
is: Aðeins flokka þegar Verkefnastjórinn fyllist

[ctx: @label:listbox sort tasks in grouped task]
en: Sort:
is: Raða:

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Do not sort
is: Ekki raða

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Manually
is: Handvirkt

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Alphabetically
is: Í stafrófsröð

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By desktop
is: Eftir skjáborði

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By activity
is: Eftir athöfnum

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By horizontal window position
is: Eftir láréttri stöðu glugga

[ctx: @option:check configure task sorting]
en: Keep launchers separate
is: Halda forritaræsum aðskildum

[ctx: @option:check for icons-and-text task manager]
en: Hide launchers after application startup
is: Fela forritaræsa þegar forrit hefur verið ræst

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
is: Smellt á virkt verkefni:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
is: Felur verkefnið

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … does nothing]
en: Middle-clicking any task:
is: Miðjusmellt á verkefni:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
is: Gerir ekkert

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
is: Lokar glugga eða flokki

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
is: Opnar nýjan glugga

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
is: Felur/endurheimtir glugga eða flokk

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
is: Víxlar flokkun

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
is: Færir á núverandi sýndarskjáborð

[ctx: @label:listbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior does nothing/cycles through tasks/cycles through the selected task's windows']
en: Scrolling behavior:
is: Skrunhegðun:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior does nothing']
en: Does nothing
is: gerir ekkert

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior cycles through all tasks']
en: Cycles through all tasks
is: flettir í gegnum öll verkefni

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior cycles through the hovered task's windows']
en: Cycles through the hovered task’s windows
is: flettir í gegnum glugga verkefnis sem bendill er yfir

[ctx: @option:check mouse wheel task cycling]
en: Skip minimized tasks
is: Sleppa földum forritum

[ctx: @label for checkbox group, completes sentence like: … from current screen]
en: Show only tasks:
is: Sýna einungis verkefni:

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current desktop
is: af núverandi skjáborði

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current activity
is: úr núverandi athöfn

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current screen
is: af núverandi skjá

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: That are minimized
is: Sem eru falin

[ctx: @label for checkbox, completes sentence: … unhide if window wants attention]
en: When panel is hidden:
is: Þegar skjáborðsstikan er falin:

[ctx: @option:check completes sentence: When panel is hidden]
en: Unhide when a window wants attention
is: Sýna aftur þegar gluggi vill fá athygli

[ctx: @label for radiobutton group completes sentence like: … on the bottom]
en: New tasks appear:
is: Ný verkefni birtast:

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the bottom
is: Neðst

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the right
is: Hægra megin

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the left
is: Vinstra megin

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the top
is: Efst

en: Places
is: Staðir

en: Recent Files
is: Nýlegar skrár

en: Actions
is: Aðgerðir

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
is: Fyrra lag

[ctx: Pause playback]
en: Pause
is: Á pásu

[ctx: Start playback]
en: Play
is: Spila

[ctx: Play next track]
en: Next Track
is: Næsta lag

[ctx: Stop playback]
en: Stop
is: Stöðva

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
is: Hætta

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
is: Endurheimta

en: Mute
is: Þagga

en: Open New Window
is: Opna nýjan glugga

en: Move to &Desktop
is: Færa á skjá&borð

en: Move &To Current Desktop
is: Færa á &núverandi skjáborð

en: &All Desktops
is: Öll skjáb&orð

en: &New Desktop
is: &Nýtt skjáborð

en: Show in &Activities
is: Sýna í athöfnum

en: Add To Current Activity
is: Bæta við núverandi athöfn

en: All Activities
is: Allar athafnir

en: Move to %1
is: Færa á %1

en: &Pin to Task Manager
is: &Festa á Verkefnastjóra

en: On All Activities
is: Í öllum athöfnum

en: On The Current Activity
is: Í núverandi athöfn

en: Unpin from Task Manager
is: Losa af Verkefnastjóra

en: More
is: Meira

en: &Move
is: &Færa

en: Re&size
is: Breyta &stærð

en: Ma&ximize
is: Fullst&ækka

en: Mi&nimize
is: &Fela

en: Keep &Above Others
is: H&afa ofan á öðrum

en: Keep &Below Others
is: Hafa un&dir öðrum

en: &Fullscreen
is: &Fylla skjá

en: &Shade
is: &Rúlla upp

[ctx: @action:inmenu]
en: &No Titlebar and Frame
is: &Engin titilstika og rammi

en: Allow this program to be grouped
is: Leyfa flokkun á þessu forriti

[ctx: @item:inmenu]
en: &Close All
is: Loka &öllu

en: &Close
is: &Loka

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
is: Keyra %1

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
is[0]: Það eru %1 ný skilaboð.
is[1]: Það eru %1 ný skilaboð.

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show Task tooltip for %1
is: Sýna vísbendingar fyrir %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show windows side by side for %1
is: Sýna glugga hlið við hlið fyrir %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Open textual list of windows for %1
is: Opna textalista yfir glugga fyrir %1

en: Activate %1
is: Virkja %1

[ctx: @info:tooltip Close this window]
en: Close window
is: Loka glugga

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
is: Afþagga %1

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
is: Þagga %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
is: Stilla hljóðstyrk fyrir %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
is: Á %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
is: Fest á öll skjáborð

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
is: Tiltækt í öllum athöfnum

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
is: Einnig tiltækt á %1

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
is: Tiltækt á %1
