plasma-desktop - en to is translation catalogue (65 entries)

en: Remove from Favorites
is: Fjarlægja úr eftirlætum

en: Add to Favorites
is: Bæta við eftirlæti

en: On All Activities
is: Í öllum athöfnum

en: On the Current Activity
is: Í núverandi athöfn

en: Show in Favorites
is: Sýna í eftirlætum

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: General
is: Almennt

[ctx: @label prefix for icon-only button]
en: Icon:
is: Tákn:

[ctx: @action:button]
en: Change Application Launcher's icon
is: Breyta tákni fyrir forritið

[ctx: @info:whatsthis]
en: Current icon is %1. Click to open menu to change the current icon or reset to the default icon.
is: Núverandi tákn er %1. Smelltu til að opna valmynd og breyta núverandi tákni eða stilla aftur á sjálfgefna táknið.

[ctx: @info:tooltip]
en: Icon name is "%1"
is: Heiti tákns er "%1"

[ctx: @item:inmenu Open icon chooser dialog]
en: Choose…
is: Velja…

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose an icon for Application Launcher
is: Velja tákn fyrir forritaræsirinn

[ctx: @item:inmenu Reset icon to default]
en: Reset to default icon
is: Endurstilla á sjálfgefið tákn

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove icon
is: Fjarlægja tákn

[ctx: @label:textbox]
en: Text label:
is: Textamerki:

[ctx: @info:placeholder]
en: Type here to add a text label
is: Sláðu inn hér til að bæta við textamerki

[ctx: @action:button]
en: Reset menu label
is: Endurstilla valmyndarmerki

[ctx: @info]
en: A text label cannot be set when the Panel is vertical.
is: Ekki er hægt að velja textamerki þegar skjáborðsstikan er lóðrétt

[ctx: @label:listbox]
en: Show applications as:
is: Sýna forrit sem:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Name only
is: Heiti eingöngu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Description only
is: Lýsing eingöngu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Name (Description)
is: Heiti (lýsing)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Description (Name)
is: Lýsing (heiti)

[ctx: General options]
en: General:
is: Almennt:

[ctx: @option:check]
en: Sort applications alphabetically
is: Raða forritum í stafrófsröð

[ctx: @info:whatsthis]
en: This doesn't affect how applications are sorted in either search results or the favorites page.
is: Þetta breytir því ekki hvernig forritum er raðað annað hvort í leitarniðurstöðum eða á síðu yfir eftirlæti.

[ctx: @option:check]
en: Use compact list item style
is: Nota þéttan listastíl

[ctx: @info:usagetip under a checkbox when Touch Mode is on]
en: Automatically disabled when in Touch Mode
is: Sjálfkrafa óvirkt þegar snertistilling er notuð

[ctx: @option:check]
en: Highlight newly installed applications
is: Auðkenna nýlega uppsett forrit

[ctx: @option:check]
en: Switch sidebar categories when hovering over them
is: Skipta um flokka á hliðarstiku þegar bendill sveimar yfir þeim

[ctx: @action:button opens plasmasearch kcm]
en: Configure Search Plugins…
is: Grunnstilla leitarviðbætur...

[ctx: @label:group prefix for radio button group]
en: Sidebar position:
is: Staðsetning hliðarstiku:

[ctx: @option:radio sidebar position]
en: Right
is: Hægra megin

[ctx: option:radio sidebar position]
en: Left
is: Vinstra megin

[ctx: @option:radio sidebar position]
en: Left
is: Vinstra megin

[ctx: @title:group prefix for radio button group]
en: Show favorites:
is: Sýna eftirlæti:

[ctx: @option:radio Part of a sentence: 'Show favorites in a grid']
en: In a grid
is: í reitum

[ctx: @option:radio Part of a sentence: 'Show favorites in a list']
en: In a list
is: í lista

[ctx: @title:group prefix for radio button group]
en: Show other applications:
is: Sýna önnur forrit:

[ctx: @option:radio Part of a sentence: 'Show other applications in a grid']
en: In a grid
is: í reitum

[ctx: @option:radio Part of a sentence: 'Show other applications in a list']
en: In a list
is: í lista

[ctx: @title:group prefix for radio button group]
en: Show buttons for:
is: Sýna hnappa fyrir:

[ctx: @option:radio Show buttons for]
en: Power
is: Frágang - Slökkva

[ctx: @option:radio Show buttons for]
en: Session
is: Setu

[ctx: @option:radio Show buttons for]
en: Power and session
is: Frágang og setu

[ctx: @option:check]
en: Show action button captions
is: Birta skýringartexta á aðgerðahnöppum

[ctx: @title:tab kickoff sidebar tab]
en: Applications
is: Forrit

[ctx: @title:tab kickoff sidebar tab]
en: Places
is: Staðir

[ctx: @info:status]
en: No matches
is: Ekkert sem passar

[ctx: @action:button icon-only, for tooltip/Accessible]
en: Open user settings
is: Opna notandastillingar

[ctx: @action:button Pin widget open if it loses focus, icon-only button, for tooltip/Accessible]
en: Keep Open
is: Halda opnu

[ctx: @label Newly installed app, badge, keep short]
en: New!
is: Nýtt!

[ctx: @label Accessible name for badge]
en: Newly installed application
is: Nýlega uppsett forrit

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: Grid with %1 rows, %2 columns
is: Reitir í %1 röðum, %2 dálkum

[ctx: Newly installed app, badge, keep short]
en: New!
is: Nýtt!

[ctx: @info:whatsthis Accessible description for badge]
en: There is a newly installed application in this category
is: Það eru nýlega uppsett forrit í þessum flokki

[ctx: @info:whatsthis Accessible description for badge]
en: Newly installed application
is: Nýlega uppsett forrit

[ctx: @title:menu menubutton]
en: Session
is: Seta

[ctx: @title:menu menubutton]
en: Power
is: Frágangur

[ctx: @title:menu menubutton]
en: More
is: Meira

[ctx: @title:menu menubutton]
en: Session and Power
is: Seta og frágangur

[ctx: @action:inmenu launches kmenuedit]
en: Edit Applications…
is: Breyta forritum…

[ctx: category in Places sidebar]
en: Computer
is: Tölvan

[ctx: category in Places sidebar]
en: History
is: Ferill

[ctx: category in Places sidebar]
en: Frequently Used
is: Oft notað
