plasma-desktop - en to is translation catalogue (164 entries)

[ctx: @info:status currently active activity]
en: Currently being used
is: Í notkun sem stendur

[ctx: @action shows when dragging file over item]
en: Move to
    this activity
is: Færa í
    þessa athöfn

[ctx: @action shows when dragging file over item]
en: Show also
    in this activity
is: Sýna líka
    í þessari athöfn

[ctx: @action:button tooltip only, opens kcm]
en: Configure
is: Grunnstilla

[ctx: @action:button opens Activity kcm]
en: Create activity…
is: Búa til athöfn...

[ctx: @title:window]
en: Activities
is: Athafnir

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard
is: Afrita á klippispjald

[ctx: @action:button opens dialog]
en: View Error Details…
is: Skoða villuupplýsingar…

[ctx: @info:whatsthis Accessible description for panel widget %1]
en: Open %1
is: Opna %1

[ctx: @title:window About this widget]
en: About
is: Um hugbúnaðinn

[ctx: plasma_shell_org.kde.plasma.desktop]
en: Send an email to %1
is: Senda tölvupóst til %1

[ctx: @action:button icononly for tooltip & accessible %1 is url]
en: Open website %1
is: Opna vefsvæði %1

[ctx: @title:group]
en: Website
is: Vefsvæði

[ctx: @title:group]
en: Get Help
is: Fá hjálp

[ctx: @action:button urlbutton]
en: Report an issue
is: Tilkynna um vandamál

[ctx: @title license information]
en: Copyright
is: Höfundarréttur

[ctx: @label %1 is the short SPDX text for the license]
en: License: %1
is: Notkunarleyfi: %1

[ctx: @action:button]
en: Read License
is: Lesa notkunarleyfi

[ctx: @title:group]
en: Authors
is: Höfundar

[ctx: @title:group]
en: Credits
is: Þátttakendur

[ctx: @title:group]
en: Translators
is: Þýðendur

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Keyboard Shortcuts
is: Flýtilyklar

[ctx: @title:group for About dialog page]
en: About
is: Um hugbúnaðinn

[ctx: @title:window dialog title]
en: Apply Settings
is: Virkja stillingar

[ctx: @label dialog body]
en: The current page has unsaved changes. Apply the changes or discard them?
is: Breytingar á síðunni hafa ekki verið vistaðar. Vista breytingarnar eða henda þeim?

[ctx: @action:button]
en: OK
is: Í lagi

[ctx: @action:button]
en: Apply
is: Virkja

[ctx: @action:button]
en: Cancel
is: Hætta við

[ctx: @info:whatsthis Accessible description for sidebar entries opening configuration page]
en: Open configuration page
is: Opna grunnstillingasíðu

[ctx: @label for shortcuts]
en: Left-Button
is: Vinstri hnappur

[ctx: @label for shortcuts]
en: Right-Button
is: Hægri hnappur

[ctx: @label for shortcuts]
en: Middle-Button
is: Miðjuhnappur

[ctx: @label for shortcuts]
en: Back-Button
is: Bak-hnappur

[ctx: @label for shortcuts]
en: Forward-Button
is: Áfram-hnappur

[ctx: @label for shortcuts]
en: Vertical-Scroll
is: Lóðrétt skrun

[ctx: @label for shortcuts]
en: Horizontal-Scroll
is: Lárétt skrun

[ctx: @label for shortcuts]
en: Meta
is: Meta-breytilykill

[ctx: @action:button]
en: Add Action
is: Bæta við aðgerð

[ctx: @info:status inlinemessage]
en: Layout changes have been restricted by the system administrator
is: Kerfisstjórinn hefur takmarkað breytingar á framsetningu

[ctx: @label:listbox]
en: Layout:
is: Framsetning:

[ctx: @label:listbox]
en: Wallpaper type:
is: Tegund bakgrunnsmyndar:

[ctx: @action:button]
en: Get New Plugins…
is: Ná í nýjar forritsviðbætur…

[ctx: @info]
en: Layout changes must be applied before other changes can be made
is: Breytingar á útliti verður að virkja áður en hægt er að gera aðrar breytingar

[ctx: @action:button]
en: Apply Now
is: Virkja núna

[ctx: @title:window for configuration page]
en: Shortcuts
is: Flýtilyklar

[ctx: @action:button set keyboard shortcut for]
en: Activate widget as if clicked:
is: Virkja græju eins smellt hafi verið á hana:

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Wallpaper
is: Bakgrunnsmynd

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Mouse Actions
is: Músaraðgerðir

[ctx: @action:button inactive state for button recording mouse input]
en: Add Action
is: Bæta við aðgerð

[ctx: @action:button active state for button recording mouse input]
en: Input Here
is: Inntak hér

[ctx: @title:window]
en: Panel Settings
is: Stillingar skjáborðsstiku

[ctx: @action:button label of button to open a menu that lets you add widgets or spacers]
en: Add New
is: Bæta við nýju

[ctx: @action:menu add a spacer]
en: Spacer
is: Bil

[ctx: @action:menu add a widget]
en: Widgets…
is: Græjur…

[ctx: @title:group]
en: Position
is: Staðsetning

[ctx: @label panel screen edge]
en: Top
is: Efst

[ctx: @label panel screen edge]
en: Right
is: Hægra megin

[ctx: @label panel screen edge]
en: Left
is: Vinstra megin

[ctx: @label panel screen edge]
en: Bottom
is: Neðst

[ctx: action:button]
en: Set Position…
is: Stilla staðsetningu…

[ctx: @title:group]
en: Alignment
is: Jöfnun

[ctx: @item:inlistbox]
en: Top
is: Efst

[ctx: @item:inlistbox]
en: Left
is: Vinstra megin

[ctx: @item:inlistbox]
en: Center
is: Miðjuð

[ctx: @item:inlistbox]
en: Bottom
is: Neðst

[ctx: @item:inlistbox]
en: Right
is: Hægra megin

[ctx: @title:group panel height]
en: Height
is: Hæð

[ctx: @title:group panel width]
en: Width
is: Breidd

[ctx: @item:inlistbox panel fills the full height of the display]
en: Fill height
is: Fylla hæð

[ctx: @item:inlistbox panel fills the full width of the display]
en: Fill width
is: Fylla breidd

[ctx: @item:inlistbox panel is just big enough to fit its content]
en: Fit content
is: Aðlaga að innihaldi

[ctx: @item:inlistbox panel size]
en: Custom
is: Sérsniðið

[ctx: @title:group]
en: Visibility
is: Sýnileiki

[ctx: @item:inlistbox]
en: Always visible
is: Alltaf sýnileg

[ctx: @item:inlistbox]
en: Auto hide
is: Fela sjálfkrafa

[ctx: @item:inlistbox]
en: Dodge windows
is: Víkja fyrir gluggum

[ctx: @item:inlistbox]
en: Windows go below
is: Gluggar fara undir

[ctx: @title:group]
en: Opacity
is: Ógegnsæi

[ctx: @item:inlistbox]
en: Adaptive
is: Aðlaganlegt

[ctx: @item:inlistbox]
en: Opaque
is: Ógegnsæ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Translucent
is: Gegnsæ

[ctx: @title:group Degree of floatingness of panel and applets]
en: Floating
is: Fljótandi

[ctx: @item:inlistbox Option to disable floating panels or applets]
en: Disabled
is: Óvirkt

[ctx: @item:inlistbox Option to make only panel applets always float]
en: Applets only
is: Einungis græjur

[ctx: @item:inlistbox Option to make panel and applets floating]
en: Panel and applets
is: Skjáborðsstika og græjur

[ctx: @action:button Revert an unsupported configuration back to the defaults]
en: Fix it
is: Lagfæra

[ctx: @label:spinbox]
en: Panel Width:
is: Breidd skjáborðsstiku:

[ctx: @label:spinbox]
en: Panel Height:
is: Hæð skjáborðsstiku:

[ctx: @title:group shortcut that moves focus to the panel]
en: Focus shortcut:
is: Flýtilykill fyrir fókus:

[ctx: @info:tooltip]
en: Press this keyboard shortcut to move focus to the Panel
is: Settu inn þennan flýtilykil til að gefa skjáborðsstikunni fókus

[ctx: @action:button accessible name]
en: Focus Shortcut Setter
is: Setja flýtilykil fyrir fókus

[ctx: @info:whatsthis Accessible description for button]
en: Button to set the shortcut for the panel to gain focus
is: Hnappur til að stilla flýtilykil sem setur fókus á skjástikuna

[ctx: @action:button Delete the panel]
en: Delete Panel
is: Eyða skjáborðsstiku

[ctx: @info:tooltip for button]
en: Remove this panel; this action can be undone
is: Eyða þessari skjáborðsstiku. Ekki er hægt að afturkalla aðgerðina

[ctx: @action:button Clone the panel]
en: Clone Panel
is: Klóna skjáborðsstiku

[ctx: @info:tooltip for button]
en: Create a new panel with the same settings and applets
is: Búa til nýja skjáborðsstiku með sömu stillingum og græjum

[ctx: @action:button Close the panel configuration window]
en: Close
is: Loka

[ctx: @action:button Close the panel configuration window and exit edit mode]
en: Exit Edit Mode
is: Hætta í breytisniði

[ctx: @info:tooltip for button]
en: Close Panel Settings window and exit Edit Mode
is: Loka stillingaglugga skjáborðsstiku og hætta í breytingasniði

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change maximum height.
is: Dragðu til að breyta hámarkshæð.

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change maximum width.
is: Dragðu til að breyta hámarksbreidd.

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Double-click to reset.
is: Tvísmelltu til að endurstilla.

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change minimum height.
is: Dragðu til að breyta lágmarkshæð.

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change minimum width.
is: Dragðu til að breyta lágmarksbreidd.

[ctx: @info:tooltip slider handle]
en: Drag to change position on this screen edge.
    Double-click to reset.
is: Dragðu til að breyta staðsetningu á þessari skjábrún.
    Tvísmelltu til að endurstilla.

[ctx: @title:window]
en: Manage Panels and Desktops
is: Umsjón með skjáborðsstikum og skjáborðum

[ctx: @info:usagetip]
en: You can drag Panels and Desktops around to move them to different screens.
is: Þú getur dregið til skjáborðsstikur og skjáborð til að færa þau á aðra skjái.

[ctx: @action:button Close window]
en: Close
is: Loka

[ctx: @action:inmenu]
en: Swap with Desktop on Screen %1
is: Skipta um við skjáborð á skjá %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Screen %1
is: Færa á skjá %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Desktop
is: Fjarlægja skjáborð

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Panel
is: Fjarlægja skjáborðsstiku

[ctx: @info % is screen name]
en: %1 (primary)
is: %1 (aðal)

[ctx: @title:window for widget alternatives explorer]
en: Alternative Widgets
is: Aukagræjur

[ctx: @action:button accessible only, %1 is widget name]
en: Add %1
is: Bæta við %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Unsupported Widget
is: Óstuddar græjur

[ctx: Text displayed on top of newly installed widgets]
en: New!
is: Nýtt!

[ctx: @info:other accessible for badge showing applet count]
en: %1 widget active | %1 widgets active
is[0]: %1 græja virk
is[1]: %1 græjur virkar

[ctx: @info:other accessible for badge indicating new widget]
en: Recently installed
is: Nýlega uppsett

[ctx: @action:button tooltip and accessible cancel uninstall widget]
en: Cancel Uninstallation
is: Hætta við að fjarlægja

[ctx: @action:button tooltip and accessible uninstall widget]
en: Mark for Uninstallation
is: Merkja til fjarlægingar

[ctx: @action:button accessible only, %1 is widget name]
en: Cancel pending uninstallation for widget %1
is: Hætta við að fjarlægja græju %1

[ctx: @action:button accessible only, %1 is widget name]
en: Mark widget %1 for uninstallation. Requires confirmation
is: Merkja græju %1 til fjarlægingar. Krefst staðfestingar

[ctx: @action:button]
en: Remove all instances
is: Fjarlægja öll tilvik

[ctx: @action:button accessible description, %1 number of instances %2 is widget name]
en: Remove running instance of widget %2 | Remove all %1 running instances of widget %2
is[0]: Fjarlægja tilvik í keyrslu af græju %2
is[1]: Fjarlæga öll %1 tilvik í keyrslu af græju %2

[ctx: @action:button like listbox, switches category to all widgets]
en: All Widgets
is: Allar græjur

[ctx: @title:group for widget grid]
en: Widgets
is: Græjur

[ctx: @action:button The word 'new' refers to widgets]
en: Get New…
is: Sækja nýtt...

[ctx: @action:button]
en: Get New Widgets…
is: Sækja nýjar græjur…

[ctx: @action:button accessible for close button]
en: Close Widget Explorer
is: Loka græjuskoðara

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Search through widgets
is: Leita í græjum

[ctx: @action:button tooltip only]
en: Categories
is: Flokkar

[ctx: @action:button uninstall widgets in widget explorer]
en: Uninstall (%1 Widget) | Uninstall (%1 Widgets)
is[0]: Fjarlægja (%1 græju)
is[1]: Fjarlægja (%1 græjur)

[ctx: @info placeholdermessage]
en: No widgets matched the search terms
is: Engar græjur passa við leitarorðin

[ctx: @info placeholdermessage]
en: No widgets available
is: Engar græjur í boði

[ctx: @title: group]
en: Show clock:
is: Sýna klukku:

[ctx: @option:radio Clock always shown]
en: Always
is: Alltaf

[ctx: @option:radio]
en: Always show clock
is: Alltar sýna klukku

[ctx: @option:radio Clock shown only while unlock prompt is visible]
en: On unlocking prompt
is: Við aflæsingarkvaðningu

[ctx: @option:radio]
en: Show clock only on unlocking prompt
is: Sýna klukku aðeins við aflæsingarkvaðningu

[ctx: @option:radio Clock never shown]
en: Never
is: Aldrei

[ctx: @option:radio]
en: Never show clock
is: Aldrei sýna klukku

[ctx: @title: group UI controls for playback of multimedia content]
en: Media controls:
is: Miðlastýringar:

[ctx: @option:check]
en: Show under unlocking prompt
is: Sýna undir aflæsingarkvaðningu

[ctx: @info:status]
en: Unlocking failed
is: Aflæsing tókst ekki

[ctx: @info:status]
en: Caps Lock is on
is: Kveikt á hástafalás (CapsLock)

[ctx: @action:button]
en: Slee&p
is: Svæ&fa

[ctx: @action:button]
en: &Hibernate
is: &Leggja í dvala

[ctx: @action:button]
en: Switch &User
is: Skipta um &notanda

[ctx: Button to show/hide virtual keyboard]
en: Virtual Keyboard
is: Sýndarlyklaborð

[ctx: Button to change keyboard layout]
en: Switch layout
is: Skipta um lyklaborðsskipan

[ctx: @info:placeholder in text field]
en: Password
is: Lykilorð

[ctx: @action:button accessible only]
en: Unlock
is: Aflæsa

[ctx: @info:usagetip]
en: (or scan your fingerprint on the reader)
is: (eða skanna fingrafarið þitt á lesaranum)

[ctx: @info:usagetip]
en: (or scan your smartcard)
is: (eða skanna snjallkortið þitt)

[ctx: @info:status]
en: No title
is: Enginn titill

[ctx: @info:status]
en: No media playing
is: Ekkert efni í spilun

[ctx: @action:button Accessible only]
en: Previous track
is: Fyrra lag

[ctx: @action:button Accessible only]
en: Play or Pause media
is: Spila eða setja í bið

[ctx: @action:button Accessible only]
en: Next track
is: Næsta lag

[ctx: @action:button no-password unlock]
en: Unlock
is: Aflæsa

[ctx: @action:button]
en: More
is: Meira

[ctx: @action:button]
en: Exit Edit Mode
is: Loka breytingasniði

[ctx: @info:whatsthis Accessible name]
en: Panel Focus Indicator
is: Fókusvísir skjáborðsstiku
