plasma-desktop - en to is translation catalogue (38 entries)

en: Remove from Favorites
is: Fjarlægja úr eftirlætum

en: Add to Favorites
is: Bæta við eftirlæti

en: On All Activities
is: Í öllum athöfnum

en: On the Current Activity
is: Í núverandi athöfn

en: Show in Favorites
is: Sýna í eftirlætum

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: General
is: Almennt

[ctx: @label prefix for icon-only button]
en: Icon:
is: Táknmynd:

[ctx: @item:inmenu Open icon chooser dialog]
en: Choose…
is: Velja…

[ctx: @item:inmenu Reset icon to default]
en: Clear Icon
is: Hreinsa tákn

[ctx: @label:listbox]
en: Show applications as:
is: Sýna forrit sem:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Name only
is: Einungis heiti

[ctx: @item:inlistbox]
en: Description only
is: Einungis lýsing

[ctx: @item:inlistbox]
en: Name (Description)
is: Heiti (lýsing)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Description (Name)
is: Lýsing (heiti)

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: Behavior:
is: Hegðun:

[ctx: @option:check]
en: Sort applications alphabetically
is: Raða forritum í stafrófsröð

[ctx: @option:check]
en: Flatten sub-menus to a single level
is: Fletja undirvalmyndir í flata valmynd

[ctx: @option:check]
en: Show icons on the root level of the menu
is: Sýna tákn í rót valmyndarinnar

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: Show categories:
is: Sýna flokka:

[ctx: @option:check]
en: Recent applications
is: Nýleg forrit

[ctx: @option:check]
en: Often used applications
is: Oft notuð forrit

[ctx: @option:check]
en: Recent files
is: Nýlegar skrár

[ctx: @option:check]
en: Often used files
is: Oft notaðar skrár

[ctx: @label:listbox]
en: Sort items in categories by:
is: Raða atriðum í flokka eftir:

[ctx: @item:inlistbox Sort items in categories by [Recently used | Often used]]
en: Recently used
is: Nýlega notað

[ctx: @item:inlistbox Sort items in categories by [Recently used | Often used]]
en: Often used
is: Oft notað

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: Search:
is: Leita:

[ctx: @option:check]
en: Expand search to bookmarks, files and emails
is: Víkka út leit til bókamerkja, skráa og tölvupósts

[ctx: @option:check]
en: Align search results to bottom
is: Jafna leitarniðurstöður neðst

[ctx: @label prefix for a checkbox toggling Dark Mode]
en: Appearance:
is: Útlit:

[ctx: @option:check]
en: Prefer Dark Mode when available
is: Kjósa helst dökkan ham þegar það er í boði

[ctx: @info:tooltip]
en: This feature uses the complementary colors from your colorscheme, which usually feature a dark background.
is: Þessi eiginleiki notar gagnstæða liti úr litastefinu þínu, sem venjulega ættu að nota dökkan bakgrunn.

[ctx: @title:group for column with app and system action grids]
en: Favorites
is: Eftirlæti

[ctx: @action:inmenu accessible description for opening submenu]
en: Open category
is: Opna flokk

[ctx: @action:inmenu accessible description for opening app or file]
en: Launch
is: Keyra

[ctx: @action:inmenu launches kmenuedit]
en: Edit Applications…
is: Breyta forritum…

[ctx: @title:group accessible name for favorite group in sidebar]
en: Favorites
is: Eftirlæti

[ctx: @info:status]
en: No matches
is: Engar samsvaranir
