plasma-desktop - en to it translation catalogue (79 entries)

[ctx: @title:group Launch app]
en: Launch
it: Avvia

[ctx: @item:intable]
en: Window Management
it: Gestione delle finestre

[ctx: @item:intable]
en: Plasma Workspace
it: Spazio di lavoro Plasma

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
it: Errore nel salvataggio della scorciatoia per %1: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
it: Errore nell'aggiunta di %1, sembra che non abbia azioni.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
it: Errore nella comunicazione col servizio delle scorciatoie globali

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
it: Impossibile comunicare col demone delle scorciatoie globali

[ctx: @info %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to the common %2 action <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Re-assign it to %4?
it: La scorciatoia <shortcut>%1</shortcut> è già assegnata all'azione comune %2 di <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Vuoi riassegnarla a %4?

[ctx: @info]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to action <interface>%2</interface> of <application>%3</application>.<nl/><nl/>Reassign it to action <interface>%4</interface> of <application>%5</application>?
it: La scorciatoia <shortcut>%1</shortcut> è già assegnata all'azione <interface>%2</interface> dell'applicazione <application>%3</application>.<nl/><nl/>Vuoi riassegnarla all'azione <interface>%4</interface> di <application>%5</application>?

[ctx: @title:window]
en: Resolve Shortcut Conflict
it: Risolvi il conflitto tra scorciatoie

[ctx: @action:button]
en: Reassign
it: Riassegna

en: Edit
it: Modifica

en: Navigation
it: Navigazione

en: View
it: Visualizza

en: Settings
it: Impostazioni

en: Help
it: Aiuto

en: Applications
it: Applicazioni

en: Commands
it: Comandi

en: System Services
it: Servizi di sistema

en: Common Actions
it: Azioni comuni

[ctx: @action:button Import shortcut scheme]
en: Import…
it: Importa…

[ctx: @action:button accessible]
en: Import shortcut scheme
it: Importa schema di scorciatoie

[ctx: @action:button]
en: Cancel Export
it: Annulla esportazione

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export…
it: Esporta…

[ctx: @action:button accessible]
en: Export shortcut scheme
it: Esporta schema di scorciatoie

[ctx: @action:button Add new shortcut]
en: Add New
it: Aggiungi nuova

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Application…']
en: Application…
it: Applicazione…

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new application
it: Aggiungi nuova applicazione

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Command or Script…']
en: Command or Script…
it: Comando o script...

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new command or script
it: Aggiungi nuovo comando o script

en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
it: Impossibile esportare lo schema se ci sono delle modifiche non salvate

en: Select the components below that should be included in the exported scheme
it: Seleziona i componenti tra quelli di seguito che devono essere inclusi nello schema esportato

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export
it: Esporta

[ctx: @option:check accessible export shortcuts %1 is application/group name]
en: Export %1
it: Esporta %1

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a custom command]
en: Edit command for %1
it: Modifica comando per %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a custom command]
en: Edit command for %1
it: Modifica comando per %1

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
it: Rimuovi tutte le scorciatoie per %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
it: Rimuovi tutte le scorciatoie per %1

[ctx: @action:button accessible]
en: Undo deletion
it: Annulla eliminazione

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo deletion
it: Annulla eliminazione

en: No items matched the search terms
it: Nessun elemento corrisponde ai termini di ricerca

en: Select an item from the list to view its shortcuts here
it: Seleziona un elemento della lista per visualizzare qui le sue scorciatoie

en: Export Shortcut Scheme
it: Esporta schema di scorciatoie

en: Import Shortcut Scheme
it: Importa schema di scorciatoie

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
it: Schema di scorciatoie (*.kksrc)

en: Edit Command
it: Modifica comando

en: Add Command
it: Aggiungi comando

en: Save
it: Salva

en: Add
it: Aggiungi

[ctx: @action:button accessible]
en: Save command
it: Salva comando

[ctx: @action:button accessible]
en: Add command
it: Aggiungi comando

en: Enter a command or choose a script file:
it: Inserisci un comando o scegli un file di script:

[ctx: @label:textbox A shell command]
en: Command:
it: Comando:

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Command
it: Comando

[ctx: @action:button]
en: Choose…
it: Scegli…

[ctx: @action:button accessible]
en: Choose script file
it: Scegli file di script

[ctx: @label:textfield Human-readable name given to a shell command]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter name here
it: Inserisci qui il nome

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
it: Scegli file di script

[ctx: Filename filters for file dialog. Do not translate any of the filename extensions]
en: Script files (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)
it: File di script (.sh, .bash, .zsh, ecc.) (*.*sh)

en: Select the scheme to import:
it: Seleziona lo schema da importare:

en: Custom Scheme
it: Schema personalizzato

en: Select File…
it: Seleziona file…

en: Import
it: Importa

[ctx: @action:button accessible]
en: Select shortcut scheme file
it: Seleziona file di schemi di scorciatoie

[ctx: @action:button accessible]
en: Add shortcut scheme
it: Aggiungi schema di scorciatoie

en: Editing shortcut: %1
it: Modifica scorciatoia: %1

en: No active shortcuts
it: Nessuna scorciatoia attiva

[ctx: %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
it[0]: Scorciatoia predefinita
it[1]: Scorciatoie predefinite

en: No default shortcuts
it: Nessuna scorciatoia predefinita

en: Default shortcut %1 is enabled.
it: La scorciatoia predefinita %1 è abilitata.

en: Default shortcut %1 is disabled.
it: La scorciatoia predefinita %1 è disabilitata.

en: Custom shortcuts
it: Scorciatoie personalizzate

[ctx: @action:button accessible]
en: Delete shortcut
it: Elimina scorciatoia

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete this shortcut
it: Elimina questa scorciatoia

[ctx: @action:button Add custom shortcut]
en: Add…
it: Aggiungi…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add custom shortcut
it: Aggiungi scorciatoia personalizzata

[ctx: @action:button accessible]
en: Cancel capturing shortcut
it: Annulla la cattura della scorciatoia

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel capturing of new shortcut
it: Annulla la cattura della nuova scorciatoia
