kaccess - en to it translation catalogue (76 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
it: Il tasto Shift è stato bloccato ed è adesso attivo per tutte le immissioni successive.

en: The Shift key is now active.
it: Il tasto Shift è ora attivo.

en: The Shift key is now inactive.
it: Il tasto Shift è ora inattivo.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
it: Il tasto Ctrl è stato bloccato ed è adesso attivo per tutte le immissioni successive.

en: The Control key is now active.
it: Il tasto Ctrl è ora attivo.

en: The Control key is now inactive.
it: Il tasto Ctrl è ora inattivo.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
it: Il tasto Alt è stato bloccato ed è ora attivo per tutte le immissioni successive.

en: The Alt key is now active.
it: Il tasto Alt è ora attivo.

en: The Alt key is now inactive.
it: Il tasto Alt è ora inattivo.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
it: Il tasto Win è stato bloccato ed è adesso attivo per tutte le immissioni successive.

en: The Win key is now active.
it: Il tasto Win è ora attivo.

en: The Win key is now inactive.
it: Il tasto Win è ora inattivo.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
it: Il tasto Meta è stato bloccato ed è adesso attivo per tutte le immissioni successive.

en: The Meta key is now active.
it: Il tasto Meta è ora attivo.

en: The Meta key is now inactive.
it: Il tasto Meta è ora inattivo.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
it: Il tasto Super è stato bloccato ed è adesso attivo per tutte le immissioni successive.

en: The Super key is now active.
it: Il tasto Super è ora attivo.

en: The Super key is now inactive.
it: Il tasto Super è ora inattivo.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
it: Il tasto Iper è stato bloccato ed è ora attivo per tutte le immissioni successive.

en: The Hyper key is now active.
it: Il tasto Iper è ora attivo.

en: The Hyper key is now inactive.
it: Il tasto Iper è ora inattivo.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
it: Il tasto Alt Gr è stato bloccato ed è ora attivo per tutte le immissioni successive.

en: The Alt Graph key is now active.
it: Il tasto Alt Gr è ora attivo.

en: The Alt Graph key is now inactive.
it: Il tasto Alt Gr è ora inattivo.

en: The Num Lock key has been activated.
it: Il tasto Bloc Num è stato attivato.

en: The Num Lock key is now inactive.
it: Il tasto Bloc Num è ora inattivo.

en: The Caps Lock key has been activated.
it: Il tasto Bloc Maiusc è stato attivato.

en: The Caps Lock key is now inactive.
it: Il tasto Bloc Maiusc è ora inattivo.

en: The Scroll Lock key has been activated.
it: Il tasto Bloc Scorr è stato attivato.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
it: Il tasto Bloc Scorr è ora inattivo.

en: Toggle Screen Reader On and Off
it: Attiva/Disattiva il lettore dello schermo

[ctx: Name for kaccess shortcuts category]
en: Accessibility
it: Accessibilità

en: AltGraph
it: Alt Gr

en: Hyper
it: Iper

en: Warning
it: Avviso

en: &When a gesture was used:
it: &Quando si è usato un gesto:

en: Change Settings Without Asking
it: Cambia le impostazioni senza chiedere

en: Show This Confirmation Dialog
it: Mostra questa finestra di conferma

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
it: Disabilita tutte le funzioni AccessX e i gesti

en: Slow keys
it: Rallentamento dei tasti

en: Bounce keys
it: Pressione ravvicinata dei tasti

en: Sticky keys
it: Permanenza dei tasti

en: Mouse keys
it: Mouse da tastiera

en: Do you really want to deactivate "%1"?
it: Vuoi davvero disattivare «%1»?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
it: Vuoi davvero disattivare «%1» e «%2»?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
it: Vuoi davvero disattivare «%1», «%2» e «%3»?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
it: Vuoi davvero disattivare «%1», «%2», «%3» e «%4»?

en: Do you really want to activate "%1"?
it: Vuoi davvero attivare «%1»?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
it: Vuoi davvero attivare «%1» e disattivare «%2»?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
it: Vuoi davvero attivare «%1» e disattivare «%2» e «%3»?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
it: Vuoi davvero attivare «%1» e disattivare «%2», «%3» e «%4»?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
it: Vuoi davvero attivare «%1» e «%2»?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
it: Vuoi davvero attivare «%1» e «%2» e disattivare «%3»?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
it: Vuoi davvero attivare «%1» e «%2» e disattivare «%3» e «%4»?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
it: Vuoi davvero attivare «%1», «%2» e «%3»?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
it: Vuoi davvero attivare «%1», «%2» e «%3» e disattivare «%4»?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
it: Vuoi davvero attivare «%1», «%2», «%3» e «%4»?

en: An application has requested to change this setting.
it: Un'applicazione ha chiesto di cambiare questa impostazione.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
it: Hai tenuto Shift premuto per otto secondi, oppure un'applicazione ha richiesto di cambiare questa impostazione.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
it: Hai premuto Shift per cinque volte consecutive, o un'applicazione ha chiesto di cambiare questa impostazione.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
it: Hai premuto %1, o un'applicazione ha chiesto di cambiare questa impostazione.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
it: Un'applicazione ha chiesto di cambiare questa impostazione, oppure hai usato una combinazione di gesti della tastiera.

en: An application has requested to change these settings.
it: Un'applicazione ha richiesto di cambiare queste impostazioni.

en: These AccessX settings are needed for some users with motion impairments and can be configured in the KDE System Settings. You can also turn them on and off with standardized keyboard gestures.
    
    If you do not need them, you can select "Deactivate all AccessX features and gestures".
it: Queste impostazioni di AccessX sono necessarie ad alcuni utenti con problemi motori e possono essere configurate nelle impostazioni di sistema di KDE. Puoi anche attivarle con gesti standard della tastiera.
    Se non hai bisogno di queste funzioni puoi selezionare «Disabilita tutte le funzioni AccessX e i gesti».

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
it: Rallentamento dei tasti abilitato. D'ora in poi devi premere un tasto per un certo tempo per farlo accettare.

en: Slow keys has been disabled.
it: Rallentamento dei tasti disabilitato.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
it: Pressione ravvicinata dei tasti abilitata. D'ora in poi ogni tasto sarà bloccato per un certo periodo di tempo dopo l'uso.

en: Bounce keys has been disabled.
it: Pressione ravvicinata dei tasti disabilitata.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
it: Permanenza dei tasti abilitata. D'ora in poi i tasti modificatori rimarranno attivi anche dopo il rilascio.

en: Sticky keys has been disabled.
it: Permanenza dei tasti disabilitata.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
it: Mouse da tastiera abilitato. D'ora in poi puoi usare il tastierino numerico della tastiera per controllare il mouse.

en: Mouse keys has been disabled.
it: Mouse da tastiera disabilitato.

en: Accessibility
it: Accessibilità

en: (c) 2000, Matthias Hoelzer-Kluepfel
it: © 2000, Matthias Hölzer-Klüpfel

en: Matthias Hoelzer-Kluepfel
it: Matthias Hölzer-Klüpfel

en: Author
it: Autore
