plasma-desktop - en to it translation catalogue (42 entries)

[ctx: @label Axis value]
en: Value
it: Valore

[ctx: Status of a gamepad button]
en: PRESSED
it: PREMUTO

[ctx: @label Button state]
en: State
it: Stato

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Game Controller
it: Controller di gioco

en: Wheel
it: Rotellina

en: Arcade Stick
it: Joystick da sala giochi

en: Flight Stick
it: Joystick per il volo

en: Dance Pad
it: Tappetino da ballo

en: Guitar
it: Chitarra

en: Drum Kit
it: Batteria

en: Throttle
it: Acceleratore

en: Virtual
it: Virtuale

en: Switch Left Joycon
it: Controller sinistro per Switch

en: Switch Right Joycon
it: Controller destro per Switch

en: Switch Paired Joycon
it: Controller per Switch accoppiato

[ctx: The game controller button with a letter A on it]
en: A button
it: Pulsante A

[ctx: The game controller button with a letter B on it]
en: B button
it: Pulsante B

[ctx: The game controller button with a letter X on it]
en: X button
it: Pulsante X

[ctx: The game controller button with a letter Y on it]
en: Y button
it: Pulsante Y

[ctx: The back game controller button]
en: Back button
it: Pulsante indietro

[ctx: The guide game controller button]
en: Guide button
it: Pulsante della guida

[ctx: The start game controller button]
en: Start button
it: Pulsante di inizio

[ctx: The button under the game controller's left analog stick]
en: Left analog stick
it: Levetta analogica sinistra

[ctx: The button under the game controller's right analog stick]
en: Right analog stick
it: Levetta analogica destra

[ctx: The game controller's left shoulder button]
en: Left shoulder button
it: Pulsante posteriore sinistro

[ctx: The game controller's right shoulder button]
en: Right shoulder button
it: Pulsante posteriore destro

[ctx: The game controller's miscellaneous button (Share on Xbox, mic on Playstation/Luna, capture on Switch)]
en: Miscellaneous button
it: Pulsante vario

[ctx: The button under the game controller's touchpad]
en: Touchpad button
it: Pulsante del touchpad

[ctx: Unknown controller connection type]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Invalid button value
it: Valore del pulsante non valido

en: Not a controller
it: Non è un controller

en: No game controllers found
it: Nessun controller di gioco trovato

en: Connect a wired or wireless controller
it: Connetti un controller con o senza filo

[ctx: @label:textbox]
en: Device:
it: Dispositivo:

[ctx: @label game controller device type (wheel, joystick, game controller, etc.)]
en: Device type:
it: Tipo di dispositivo:

[ctx: @label game controller controller type (which brand, etc.)]
en: Controller type:
it: Tipo di controller:

[ctx: @label:textbox]
en: Connection type:
it: Tipo di connessione:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the left axis]
en: Left position:
it: Posizione a sinistra:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the right axis]
en: Right position:
it: Posizione a destra:

[ctx: @label Gamepad buttons]
en: Buttons:
it: Pulsanti:

[ctx: @label Gamepad axes (sticks)]
en: Axes:
it: Assi:
