kcmkeyboard - en to it translation catalogue (72 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
it: Selettore di mappature della tastiera

en: Switch to Next Keyboard Layout
it: Passa alla mappatura di tastiera successiva

en: Switch to Last-Used Keyboard Layout
it: Passa all'ultima mappatura di tastiera utilizzata

en: Switch keyboard layout to %1
it: Cambia la mappatura della tastiera in %1

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
it: Anteprima tastiera

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
it: Visualizzazione della mappatura della tastiera

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
    Previewing layouts that are defined outside your systems xkb directory is not supported and  will also trigger this message. These might still work fine if applied
it: Impossibile caricare la geometria della tastiera. Ciò indica spesso che il modello selezionato non supporta una mappatura o una sua variante specifica. È probabile che questo problema si presenterà anche se proverai ad utilizzare questa combinazione di modello, mappatura e variante.
    La generazione delle anteprime di mappature che sono definite al di fuori della cartella xkb di sistema non è supportata, e restituirà inoltre questo messaggio. Tuttavia queste mappature potrebbero anche funzionare correttamente, se applicate.

[ctx: @title]
en: Key Bindings
it: Associazioni dei tasti

[ctx: @label:checkbox]
en: Configure keyboard options
it: Configura le opzioni della tastiera

[ctx: @action:button]
en: Reset
it: Ripristina

[ctx: @info accessible]
en: Reset selected options for this group
it: Ripristina le opzioni selezionate per questo gruppo

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected options for this group
it: Ripristina le opzioni selezionate per questo gruppo

[ctx: @title:window]
en: Add Layout
it: Aggiungi mappatura

[ctx: @label:textbox]
en: Short layout name
it: Nome abbreviato della mappatura

[ctx: @info]
en: The abbreviated name of the selected layout, which will be displayed in the system tray. You can change this setting yourself.
it: Il nome abbreviato della mappatura selezionata, che sarà visualizzato nel vassoio di sistema. Puoi modificare tu stesso questa impostazione.

[ctx: @option:textbox]
en: Shortcut:
it: Scorciatoia:

[ctx: @action:button]
en: Preview
it: Anteprima

[ctx: @action:button]
en: Configure Switching…
it: Configura lo scambio…

[ctx: @action:button accessible]
en: Configure Switching
it: Configura lo scambio

[ctx: @action:button]
en: Key Bindings
it: Associazioni dei tasti

[ctx: @action:button accessible]
en: Key Bindings
it: Associazioni dei tasti

[ctx: @action:button Layout]
en: Add…
it: Aggiungi…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add layout
it: Aggiungi mappatura

[ctx: @label:checkbox configure layouts option]
en: Enable
it: Abilita

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Configure Layouts
it: Configura le mappature

[ctx: @label:listbox Keyboard model]
en: Model:
it: Modello:

[ctx: @label:listbox]
en: NumLock on startup:
it: Bloc Num all'avvio:

[ctx: @item:inlistbox Turn on "NumLock" on startup]
en: Turn on
it: Acceso

[ctx: @item:inlistbox Turn off "NumLock" on startup]
en: Turn off
it: Spento

[ctx: @item:inlistbox Leave "NumLock" at whatever it was set to before Plasma started up]
en: Leave unchanged
it: Lascia invariato

[ctx: @label:checkbox]
en: Key repeat:
it: Ripetizione dei tasti:

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Key repeat
it: Ripetizione dei tasti

[ctx: @label:textbox Key repeat delay]
en: Delay:
it: Ritardo:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat delay %1
it: Ritardo ripetizione dei tasti %1

[ctx: @label:textbox Key repeat rate]
en: Rate:
it: Velocità:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat rate %1
it: Velocità ripetizione dei tasti %1

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: %1 repeats/s
it: %1 ripetizioni/s

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: repeats/s
it: ripetizioni/s

[ctx: @label:textbox]
en: Test area:
it: Area di prova:

[ctx: @info:placeholder]
en: Type here to test settings
it: Digita qui per provare le impostazioni

[ctx: @title:view]
en: Layouts
it: Mappature

[ctx: @action:button]
en: Move Up
it: Sposta in su

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout up
it: Sposta la mappatura %1 in su

[ctx: @action:button]
en: Move Down
it: Sposta in giù

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout Down
it: Sposta la mappatura %1 in giù

[ctx: @action:button accessible]
en: Preview
it: Anteprima

[ctx: @action:button]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: @action:button accessible]
en: Remove layout %1
it: Rimuovi la mappatura %1

[ctx: @label:checkbox]
en: Spare layouts:
it: Mappature di riserva:

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of spared main layouts
it: Il numero di mappature di riserva

[ctx: @label:textbox completes spinbox, x main layouts]
en: main layouts
it: mappature principali

[ctx: @info]
en: You can have up to 4 main layouts, all other layouts are spare. Spare layouts are not included when cycling through the layouts, but can be accessed through the keyboard indicator applet or by setting a custom shortcut.
it: Puoi avere fino a 4 mappature principali, mentre tutte le altre sono considerate di riserva. Queste ultime non sono incluse quando passi ciclicamente tra le mappature: puoi però avere l'accesso a queste dall'applet dell'indicatore della tastiera, oppure impostando una scorciatoia personalizzata.

[ctx: @label:group Shortcut to change the keyboard layout. Keep it short]
en: Change layout shortcut:
it: Modifica la scorciatoia della mappatura:

[ctx: @label Change layout shortcut or "Configure Switching"]
en: or
it: o

[ctx: @title]
en: Configure Switching
it: Configura lo scambio

[ctx: @title:group]
en: Behavior
it: Comportamento

[ctx: @label:listbox]
en: Switching layout affects:
it: Lo scambio della mappatura influenza:

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows
it: Tutte le finestre

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows on current desktop
it: Tutte le finestre nel desktop corrente

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows of current application
it: Tutte le finestre dell'applicazione corrente

[ctx: @item:inlistbox]
en: Current window only
it: Solo l'applicazione corrente

[ctx: @label:checkbox]
en: Show OSD popup on layout change
it: Mostra un OSD a comparsa alla modifica della mappatura

[ctx: @title:group]
en: Shortcuts
it: Scorciatoie

[ctx: @option:textbox]
en: Change layout:
it: Modifica mappatura:

[ctx: @option:textbox]
en: Switch to last used layout:
it: Passa all'ultima mappatura utilizzata:

[ctx: @title:group]
en: Legacy Shortcuts
it: Scorciatoie originali

[ctx: @info]
en: Legacy X11 shortcuts allow finer control of modifier-only shortcuts and have slightly better support on X11 in edge cases. They can also be used on Wayland.<nl/><nl/>Setting these shortcuts will take you to the Key bindings page.
it: Le scorciatoie X11 originali permettono un controllo più fine delle scorciatoie dei soli modificatori, e hanno un supporto leggermente migliore in X11 nei casi limite. Possono essere usate anche in Wayland.<nl/><nl/>L'impostazione di queste scorciatoie ti porterà alla pagina delle associazioni dei tasti.

[ctx: @option:textbox]
en: Alternative symbols:
it: Simboli alternativi:

[ctx: @info]
en: Modifier keys can be used to type additional characters, symbols, and diacritical marks.
it: I tasti modificatori possono essere utilizzati per digitare dei caratteri aggiuntivi, dei simboli, e dei segni diacritici.

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
it[0]: %1 scorciatoia
it[1]: %1 scorciatoie

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
it: Nessuna
