plasma-desktop - en to it translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
it: Nome dello schema di colori

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
it: Clic singolo per aprire i file

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch the look and feel package depending on time of day
it: Cambia il pacchetto dell'aspetto in base all'ora del giorno

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
it: Pacchetto Aspetto globale

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
it: Pacchetto Aspetto globale, alternativo

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
it: Velocità di animazione

[ctx: @action:button]
en: Change global theme
it: Cambia il tema globale

[ctx: @label accessible]
en: Global theme
it: Tema globale

[ctx: @title:group for light/dark quick switch]
en: Theme:
it: Tema:

[ctx: Switch between dark and light look and feel packages automatically]
en: Automatic
it: Automatico

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
it: Utilizza «%1» durante il giorno, e «%2» di notte

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
it: Altre impostazioni sull'aspetto:

[ctx: @title:slider]
en: Animation speed:
it: Velocità di animazione:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
it: Lenta

[ctx: Animation speed]
en: Instant
it: Istantanea

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
it: Facendo clic su file o cartelle:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
it: Si selezionano

[ctx: @info:usagetip]
en: Open by double-clicking instead
it: Apri invece con un doppio clic

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
it: Si aprono

[ctx: @info:usagetip]
en: Select by clicking on item's selection marker
it: Seleziona facendo clic sul marcatore di selezione dell'elemento

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
it: Altre impostazioni sul comportamento:

[ctx: @title:group for grid of buttons opening kcms]
en: Most used pages:
it: Pagine più utilizzate:
