plasma-desktop - en to it translation catalogue (103 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
it: Disabilitata

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
it: Nessuna

[ctx: @action:button Two keybinds for a dial, up & down]
en: %1 && %2
it: %1 &e %2

[ctx: @action:button There is no keybindings]
en: None
it: Nessuna

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
it: Pulsante sinistro del mouse

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
it: Pulsante destro del mouse

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
it: Pulsante centrale del mouse

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
it: Definito dall'applicazione

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
it: Pulsante %1 della penna

[ctx: @action:button]
en: Scroll wheel
it: Rotella di scorrimento

en: Default
it: Predefinito

en: Portrait
it: Verticale

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Inverted Portrait
it: Verticale invertita

en: Inverted Landscape
it: Orizzontale invertita

en: Follow the Current Screen
it: Segui lo schermo corrente

en: All Screens
it: Tutti gli schermi

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
it: Estendi e riempi

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
it: Mantieni le proporzioni e adatta

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
it: Associa a una porzione

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
it: Pulsante %1 della penna:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
it: pulsante %1 della penna

[ctx: @title Select the action for the tablet dial]
en: Select Dial/Ring Action
it: Seleziona azione dial/anello

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
it: Seleziona azione del pulsante

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when rotating %1:
it: Scegli quale azione verrà eseguita alla rotazione di %1:

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
it: Scegli quale azione verrà eseguita alla pressione del %1:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
it: Rimanda all'applicazione

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
it: Invia tasto della tastiera

[ctx: @option:radio Set this action to a up/down keyboard type]
en: Send keyboard keys
it: Invia tasti della tastiera

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
it: Invia clic del pulsante del mouse

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
it: Invia pulsante della penna

[ctx: @option:radio Set this action to a scroll wheel type type]
en: Act as scroll wheel
it: Agisci come rotella di scorrimento

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
it: Non fare nulla

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
it: Questo pulsante della tavoletta è inviato all'applicazione che ha il fuoco, che può decidere come gestirlo.

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned upwards]
en: Up:
it: Su:

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned downwards]
en: Down:
it: Giù:

[ctx: @label:slider Speed for how often this dial/ring should emit key events]
en: Speed:
it: Velocità:

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
it: Clic sinistro

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
it: Clic centrale

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
it: Clic destro

[ctx: @option:check The shift modifier on the keyboard]
en: Shift
it: Maiusc

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
it: Pulsante 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
it: Pulsante 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
it: Pulsante 3

[ctx: @info]
en: Act like a scroll wheel on a mouse.
it: Agisci come la rotella di scorrimento di un mouse.

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
it: Questo pulsante è disabilitato, e non fa nulla.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
it: Calibrazione della penna

[ctx: @info]
en: Tap the targets again to confirm the new calibration.<nl/><nl/><b>Will revert to default calibration in %1 seconds unless further action is taken.</b>
it: Tocca di nuovo i bersagli per confermare la nuova calibrazione.<nl/><nl/><b>Ritorno alla calibrazione predefinita tra %1 secondi, a meno che non venga compiuta un'altra azione.</b>

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
it: La calibrazione è stata completata e salvata.<nl/><nl/>Raffinala ulteriormente o chiudi la finestra.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.
it: Tocca il centro di tutti i bersagli.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
it: Raffina calibrazione esistente

[ctx: @action:button]
en: Reset and Try Again
it: Azzera e prova di nuovo

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
it: Calibra da zero

[ctx: @action:button]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: @action:button]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @label:listbox]
en: Map to screen:
it: Associa allo schermo:

[ctx: @label:listbox]
en: Orientation:
it: Orientazione:

[ctx: @label substitute for unavailable orientation change]
en: Not Applicable
it: Non applicabile

[ctx: @label:listbox]
en: Mapped Area:
it: Area associata:

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
it: Blocca il rapporto d'aspetto

[ctx: @action:button]
en: Resize the screen area
it: Ridimensiona l'area dello schermo

[ctx: @action:button]
en: Resize the tablet area
it: Ridimensiona l'area della tavoletta

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No drawing tablets found
it: Non è stata trovata nessuna tavoletta da disegno

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: Connect a drawing tablet
it: Connetti una tavoletta da disegno

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
it: Prova la tavoletta...

[ctx: @info]
en: This device is managed by a user-space driver that you installed. Use that driver to configure the tablet instead of using the settings here, unless specifically instructed otherwise.
it: Questo dispositivo è gestito da un driver che hai installato nello spazio utente. Per configurare la tavoletta utilizza questo driver invece di utilizzare le impostazioni qui presenti, salvo diversa indicazione.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
it: Dispositivo:

[ctx: @title:tab]
en: Display
it: Visualizza

[ctx: @title:tab]
en: Pen
it: Penna

[ctx: @title:tab]
en: Pad
it: Tavoletta

[ctx: @info placeholdermessage main text]
en: No pad inputs found
it: Nessun ingresso della tavoletta trovato

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: No buttons or other inputs were detected. This could mean the driver for this device is missing.
it: Non sono rilevati pulsanti o altri ingressi. Ciò potrebbe significare che il driver di questo dispositivo è mancante.

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of ring]
en: Pad ring %1:
it: Anello %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad ring/dial 0']
en: pad ring/dial %1
it: anello/rotella %1

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of dial]
en: Pad dial %1:
it: Rotella %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad dial %1
it: rotella %1

[ctx: @label for graphics tablet button config, % is number of button]
en: Pad button %1:
it: Pulsante %1 della tavoletta:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
it: Pulsante %1 della tavoletta

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Left-handed mode:
it: Modalità mancino:

[ctx: @option:check Enable left-handed mode]
en: Enable
it: Abilita

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
it: Dice al dispositivo di facilitare gli utenti mancini. Gli effetti variano in base al dispositivo, tuttavia spesso viene invertita la funzionalità dei pulsanti della tavoletta, in modo da poterla usare capovolta.

[ctx: 'Mode' is the mode the stylus is in, pen (absolute) or mouse (relative)]
en: Mode:
it: Modalità:

[ctx: @option:radio Pen mode, where the point on the screen is always where you touch the stylus]
en: Pen
it: Penna

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: The cursor follows where you touch the pen on the surface
it: Il cursore segue il punto in cui la penna ha toccato la superficie

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: Moving the pen on the surface moves the cursor relative to where it was, like a mouse
it: Spostando la penna sulla superficie il cursore si sposta rispetto al punto in cui si trovava, come un mouse

[ctx: @label prefix for pen pressure curve config]
en: Pen Pressure:
it: Pressione della penna:

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
it: Questa curva controlla la relazione tra la pressione sullo stilo e i valori di pressione ricevuti dalle applicazioni.

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
it: Intervallo di pressione:

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
it: La pressione sopra o sotto la soglia verrà bloccata, quindi questo diventa il nuovo intervallo efficace.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
it: Calibrazione in corso

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
it: Calibra

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
it: Calibrazione non supportata

[ctx: @action:button]
en: Reset Custom Calibration
it: Azzera la calibrazione personalizzata

[ctx: @info]
en: You have manually calibrated this tablet. If it's no longer working correctly, try resetting this first.
it: Questa tavoletta è stata calibrata manualmente: se non funziona più come dovrebbe, prova prima a reimpostarla.

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
it: Tester della tavoletta grafica

[ctx: A tablet stylus was pressed onto the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus press X=%1 Y=%2
it: Pressione sullo stilo X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has 'released' or was lifted from the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus release X=%1 Y=%2
it: Rilascio dello stilo X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has moved over the surface X=[x position] Y=[y position] P=[pressure] TX=[tilt x] TY=[tilt y]]
en: Stylus move X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5
it: Movimento dello stilo X=%1 Y=%2 P=%3% IX=%4 IY=%5

[ctx: A tablet pad's button has been pressed B=[the button number]]
en: Pad button press B=%1
it: Rotella sensibile al tocco premuta B=%1

[ctx: A tablet pad's button has been released B=[the button number]]
en: Pad button release B=%1
it: Rotella sensibile al tocco rilasciata B=%1

[ctx: A tablet pad's dial has moved, V120 here refers to 'Value 120' which is a technical term that should be kept as is]
en: Pad dial moved V120=%1
it: Rotella spostata V120=%1

[ctx: The tablet tester legend which is shown on start-up]
en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
    # P - pressure
    # TX,TY - tilt
it: ## Legenda:
    # X, Y - coordinate dell'evento
    # P - pressione
    # IX,IY - inclinazione

[ctx: Clear the tablet tester event log]
en: Clear
it: Pulisci
