plasma-desktop - en to it translation catalogue (36 entries)

en: Emoji Selector
it: Selettore di emoji

en: Replace an existing instance
it: Sostituisci un'istanza esistente

[ctx: @action Search field action]
en: Search
it: Cerca

[ctx: @action:button clear emoji history]
en: Clear History
it: Cancella cronologia

[ctx: @action:button Button to open a menu that lets you choose a skin tone]
en: Skin tone: %1
it: Tono della pelle: %1

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐️ Neutral
it: 🖐️ Neutro

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Neutral
it: Neutro

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏻 Light
it: 🖐🏻 Chiaro

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Light
it: Chiaro

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏼 Medium Light
it: 🖐🏼 Medio chiaro

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium Light
it: Medio chiaro

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏽 Medium
it: 🖐🏽 Medio

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium
it: Medio

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏾 Medium Dark
it: 🖐🏾 Medio scuro

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium Dark
it: Medio scuro

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏿 Dark
it: 🖐🏿 Scuro

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Dark
it: Scuro

[ctx: @title:window A two-tone skin variant can be selected here]
en: Select Variant
it: Seleziona variante

[ctx: @item:inmenu]
en: Copy Character
it: Copia carattere

[ctx: @item:inmenu]
en: Copy Description
it: Copia descrizione

[ctx: @label placeholder for empty recent emoji list]
en: No recent emojis
it: Nessuna emoji recente

[ctx: @label placeholder for no emoji found in category]
en: No matching emoji found
it: Nessuna emoji corrispondente trovata

[ctx: @action:button Opens a window where a two-tone skin variant can be selected. %1 is the emoji's name]
en: Select Variant of "%1"
it: Seleziona variante di «%1»

[ctx: @info:status passive notification as action feedback, %1 is an emoji]
en: %1 copied to the clipboard
it: %1 copiata negli appunti

[ctx: @title page title for Recent Emoji view, and sidebar label for it]
en: Recent
it: Recenti

[ctx: @title:page All emojis]
en: All
it: Tutte

[ctx: Emoji Category]
en: Smileys and Emotion
it: Faccine ed emozioni

[ctx: Emoji Category]
en: People and Body
it: Persone e corpi

[ctx: Emoji Category]
en: Component
it: Componenti

[ctx: Emoji Category]
en: Animals and Nature
it: Animali e natura

[ctx: Emoji Category]
en: Food and Drink
it: Cibi e bevande

[ctx: Emoji Category]
en: Travel and Places
it: Viaggi e luoghi

[ctx: Emoji Category]
en: Activities
it: Attività

[ctx: Emoji Category]
en: Objects
it: Oggetti

[ctx: Emoji Category]
en: Symbols
it: Simboli

[ctx: Emoji Category]
en: Flags
it: Bandiere
