kcm_activities - en to it translation catalogue (17 entries)

en: Activity Manager
it: Gestore delle attività

[ctx: @title:window]
en: Activity Settings for %1
it: Impostazioni attività per %1

[ctx: @title:window]
en: Create a New Activity
it: Crea una nuova attività

[ctx: @action:button as in, 'save changes']
en: Save
it: Salva

[ctx: @label:chooser]
en: Icon:
it: Icona:

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: @label:textbox]
en: Description:
it: Descrizione:

[ctx: @title:group for checkbox group]
en: While on this activity, allow:
it: Durante questa attività, consenti:

[ctx: @option:check While on activity, allow]
en: Tracking file and app use
it: Tracciamento dell'utilizzo di file e applicazioni

[ctx: @option:check While on activity, allow]
en: Automatically turning off the screen
it: Spegnimento automatico dello schermo

[ctx: @option:check While on activity, allow]
en: Automatically shutting down or sleeping
it: Spegnimento o sospensione automatica

[ctx: @label prefix for keyboard shortcut input button]
en: Shortcut for switching:
it: Scorciatoia per cambiare:

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete %1 activity
it: Elimina l'attività %1

[ctx: @action:button Create new Activity]
en: Create New…
it: Crea nuova…

[ctx: @title:window]
en: Delete Activity
it: Elimina attività

[ctx: %1 is an activity name]
en: Do you want to delete activity '%1'?
it: Sei sicuro di volerlo eliminare l'attività «%1»?

[ctx: @action:button in dialog confirms deletion]
en: Delete Activity
it: Elimina attività
