kcm_activities - en to ja translation catalogue (28 entries)

en: Activities
ja: アクティビティ

[ctx: @title:window]
en: Delete Activity
ja: アクティビティを削除

en: Are you sure you want to delete '%1'?
ja: 本当に %1 を削除しますか？

en: Error loading the QML files. Check your installation.
    Missing %1
ja: QML ファイルの読み込みにエラーが発生しました。インストールを確認してください。
    %1 が不足しています

en: General
ja: 全般

[ctx: @title:window]
en: Create a New Activity
ja: 新しいアクティビティの作成

[ctx: @title:window]
en: Activity Settings
ja: アクティビティの設定

[ctx: @action:button]
en: Create
ja: 作成

en: Icon:
ja: アイコン:

en: Name:
ja: 名前:

en: Description:
ja: 説明:

en: Privacy:
ja: プライバシー:

en: Do not track usage for this activity
ja: このアクティビティの使用状況を追跡しない

en: Shortcut for switching:
ja: 切り替えのショートカット:

note: i18n: ectx: label, entry (keepHistoryFor), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: How many months keep the activity history
ja: アクティビティの履歴を残す月数

note: i18n: ectx: label, entry (whatToRemember), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: Which data to keep in activity history
ja: アクティビティの履歴で残すデータ

note: i18n: ectx: label, entry (allowedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history to save
ja: アクティビティの履歴を保存するアプリケーションのリスト

note: i18n: ectx: label, entry (blockedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history not to save
ja: アクティビティの履歴を保存しないアプリケーションのリスト

en: Switching
ja: 変更

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure %1 activity
ja: %1 アクティビティを設定

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete %1 activity
ja: %1 アクティビティを削除

en: Create New…
ja: 新しいアクティビティを作成...

en: Activity switching
ja: アクティビティの変更

[ctx: @action]
en: Walk through activities
ja: アクティビティ間を移動

[ctx: @action]
en: Walk through activities (Reverse)
ja: アクティビティ間を移動 (反転)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_virtualDesktopSwitchEnabled)
en: Remember for each activity (needs restart)
ja: それぞれのアクティビティごとに記憶する (再起動が必要)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Current virtual desktop:
ja: 現在の仮想デスクトップ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Shortcuts:
ja: ショートカット:
