kcmkeyboard - en to ja translation catalogue (17 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddLayoutDialog)
en: Add Layout
ja: レイアウトを追加

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHardware)
en: Hardware
ja: ハードウェア

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Keyboard &model:
ja: キーボードモデル(&M):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLayouts)
en: Layouts
ja: レイアウト

[ctx: no shortcut defined]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: None
ja: なし

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_configureLayouts)
en: Configure layouts
ja: レイアウトを設定

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
ja: 詳細

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_resetOldXkbOptions)
en: &Configure keyboard options
ja: キーボードオプションを設定(&C)

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
ja: なし

en: Layout
ja: レイアウト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
ja: オン(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Turn off
ja: オフ(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
ja: 変更に関与しない(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
ja: 速度(&T):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
ja: あなたのシステムが対応している場合、このオプションで、キーを押してからキーコードのリピートを開始するまでの時間を設定できます。速度のオプションで繰り返しの速さを調節します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
ja: あなたのシステムが対応している場合、このオプションで、キーを押している間にキーコードを繰り返す速さを調整できます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
ja: 遅延(&Y):
