kcminput - en to ja translation catalogue (73 entries)

en: Querying input devices failed. Please reopen this settings module.
ja: 入力デバイスへのクエリに失敗しました。再度この設定モジュールを開いてください。

en: Critical error on reading fundamental device infos of %1.
ja: %1 の基本的なデバイス情報の読み込み中に深刻なエラーが発生しました。

en: Pointer device KCM
ja: ポインタデバイス KCM

en: System Settings module for managing mice and trackballs.
ja: マウスやトラックボールを管理するシステム設定モジュールです。

en: Developer
ja: 開発者

en: Error while loading values. See logs for more information. Please restart this configuration module.
ja: 数値の読み込み中にエラーが発生しました。さらなる情報を得るにはログを確認してください。この設定モジュールを再起動してください。

en: No pointer device found. Connect now.
ja: ポインタデバイスが見つかりません。接続してください。

en: Not able to save all changes. See logs for more information. Please restart this configuration module and try again.
ja: すべての変更を保存できませんでした。さらなる情報を得るにはログを確認してください。この設定モジュールを再起動して再試行してください。

en: Error while loading default values. Failed to set some options to their default values.
ja: デフォルトの数値の読み込み中にエラーが発生しました。いくつかのオプションにデフォルトの数値を設定できませんでした。

en: Error while adding newly connected device. Please reconnect it and restart this configuration module.
ja: 新しく追加されたデバイスの読み込み中にエラーが発生しました。再接続してこの設定モジュールを再起動してください。

en: Pointer device disconnected. Closed its setting dialog.
ja: ポインタデバイスが切断されました。設定ダイアログを閉じました。

en: Pointer device disconnected. No other devices found.
ja: ポインタデバイスが切断されました。他のデバイスは見つかりませんでした。

en: Device:
ja: デバイス:

en: General:
ja: 全般:

en: Device enabled
ja: デバイスを有効化

en: Accept input through this device.
ja: このデバイスからの入力を許可します。

en: Left handed mode
ja: 左利きモード

en: Swap left and right buttons.
ja: 左右のボタンを入れ替えます。

en: Press left and right buttons for middle-click
ja: 左右のボタンを押して中クリック

en: Clicking left and right button simultaneously sends middle button click.
ja: 左右のボタンを同時に押すと中クリックを送信します。

en: Pointer speed:
ja: ポインタの速度:

en: Acceleration profile:
ja: 加速プロファイル:

en: Flat
ja: フラット

en: Cursor moves the same distance as the mouse movement.
ja: カーソルはマウスが動いた距離と同じ長さだけ動きます。

en: Adaptive
ja: 適応

en: Cursor travel distance depends on the mouse movement speed.
ja: カーソルが動く距離はマウスの動く速さによって変動します。

en: Scrolling:
ja: スクロール:

en: Invert scroll direction
ja: スクロール方向を反転

en: Touchscreen like scrolling.
ja: タッチスクリーンのようなスクロール。

en: Scrolling speed:
ja: スクロールの速さ:

[ctx: Slower Scroll]
en: Slower
ja: 遅く

[ctx: Faster Scroll Speed]
en: Faster
ja: 速く

[ctx: @action:button]
en: Re-bind Additional Mouse Buttons…
ja: 追加のマウスボタンをリバインド...

[ctx: @label for assigning an action to a numbered button]
en: Extra Button %1:
ja: 追加のボタン %1:

[ctx: @action:button]
en: Press the mouse button for which you want to add a key binding
ja: キーバインドを追加するマウスボタンを押してください

[ctx: @action:button, %1 is the translation of 'Extra Button %1' from above]
en: Enter the new key combination for %1
ja: %1 に対する新しいキーの組み合わせを入力してください

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: @action:button]
en: Press a mouse button
ja: マウスボタンを押してください

[ctx: @action:button, Bind a mousebutton to keyboard key(s)]
en: Add Binding…
ja: バインディングを追加...

[ctx: @action:button]
en: Go back
ja: 戻る

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
ja: <h1>マウス</h1> このモジュールではポインティングデバイスの動作を設定します。対象となるのは、マウス、トラックボール、その他同等の機能を持つハードウェアです。

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
ja: 全般(&G)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
ja: あなたが左利きなら「左利き」オプションを選択して、左右のボタンの機能を入れ替えた方が好ましいでしょう。ポインティングデバイスにボタンが 3 つ以上ある場合は、左右のボタンとして機能しているボタンの機能が入れ替わるだけです (3 ボタンマウスの中ボタンの機能は変わりません)。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
ja: ボタンの順番

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
ja: 右利き(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
ja: 左利き(&L)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
ja: マウスホイール/第4第5ボタンによるスクロールの方向を変更します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
ja: スクロール方向を逆にする(&N)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
ja: 詳細オプション(&X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
ja: 加速(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
ja: しきい値(&L):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
ja: ダブルクリックの間隔(&U):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
ja: ドラッグ開始までの時間(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
ja: ドラッグを開始する距離(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
ja: マウスホイールのスクロール(&W):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
ja: <p>このオプションで、スクリーン上のマウスポインタの移動距離とポインティングデバイス (マウス、トラックボール、その他の機器) の物理的な移動距離の相関関係を変更することができます。</p><p>大きな値を設定すると、ポインティングデバイスを少し動かしただけで、マウスポインタは大きく移動するようになります。非常に大きな値を設定するとマウスポインタはスクリーンを飛び回るほどになり、制御するのが難しくなります。</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
ja: <p>しきい値は、加速効果が現れるマウスポインタの最小の移動距離です。移動距離がしきい値より小さいときは、マウスポインタの動きは等速 (加速=1X) のままです。</p><p>これにより、ポインティングデバイスを小さく動かしている間は加速されないので、マウスポインタをスクリーン上で細かく制御できます。一方、大きく動かすと、マウスポインタを素早くスクリーンの別の場所に移動させることができます。</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
ja: 「ダブルクリックの間隔」とは、2 回のクリックを 1 回のダブルクリックと見なす最大間隔 (ミリ秒) です。1 回目のクリックの後、2 回目がここで指定した時間よりも後にクリックされた場合は、それらは別々のクリックとして認識されます。

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
ja:  ミリ秒

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
ja: マウスで (例えばマルチラインエディタ内で) クリックしてから「ドラッグ開始までの時間」以内にマウスを動かすとドラッグ処理を開始します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
ja: マウスでクリックしてから「ドラッグを開始する距離」以上マウスを移動するとドラッグ処理を開始します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
ja: この値はマウスのホイールを動かしたときにスクロールする行数を決定します。表示されている行数がこの値より少ない場合は、この設定にかかわらずホイールの動きは PageUp (1 画面上へスクロール) / PageDown (1 画面下へスクロール) と同様になります。

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, MouseNavigation)
en: Keyboard Navigation
ja: キーボードのナビゲーション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
ja: キーボード (テンキー) でマウスポインタを移動する(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
ja: 加速の遅延(&L):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
ja: リピート間隔(&V):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
ja: 加速時間(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
ja: 最大速度(&U):

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
ja:  ピクセル/秒

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
ja: 加速のプロファイル(&P):

en: Mouse
ja: マウス

en:  pixel |  pixels
ja[0]:  ピクセル

en:  line |  lines
ja[0]:  行
