knetattach - en to ja translation catalogue (26 entries)

en: Enter a name for this <i>WebFolder</i> as well as a server address, port and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
ja: この「ウェブフォルダ」の名前、サーバアドレス、ポート番号、フォルダパスを入力し、「保存して接続」ボタンを押してください。

en: Enter a name for this <i>Secure shell connection</i> as well as a server address, port and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
ja: この「セキュアシェルによる接続」の名前、サーバアドレス、ポート番号、フォルダパスを入力し、「保存して接続」ボタンを押してください。

en: Enter a name for this <i>File Transfer Protocol connection</i> as well as a server address and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
ja: この「FTP 接続」の名前、サーバアドレス、ポート番号、フォルダパスを入力し、「保存して接続」ボタンを押してください。

en: Enter a name for this <i>Microsoft Windows network drive</i> as well as a server address and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
ja: この「Microsoft Windows ネットワークドライブ」の名前、サーバアドレス、ポート番号、フォルダパスを入力し、「保存して接続」ボタンを押してください。

en: Unable to connect to server.  Please check your settings and try again.
ja: サーバに接続できません。設定を確認して、もう一度実行してください。

en: Save && C&onnect
ja: 保存して接続(&O)

en: C&onnect
ja: 接続(&O)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWizard, KNetAttach)
en: Network Folder Wizard
ja: ネットワーク フォルダ ウィザード

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, _folderType)
en: Add Network Folder
ja: ネットワークフォルダを追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Select the type of network folder you wish to connect to and press the Next button.
ja: 接続するネットワークフォルダのタイプを選択し、「次へ」ボタンを押してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _recent)
en: &Recent connection:
ja: 最近の接続(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _webfolder)
en: &WebFolder (webdav)
ja: ウェブフォルダ (webdav) (&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _fish)
en: &Secure shell (ssh)
ja: セキュアシェル (ssh) (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _ftp)
en: FT&P
ja: FTP(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _smb)
en: &Microsoft® Windows® network drive
ja: Microsoft® Windows® ネットワークドライブ(&M)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, _folderParameters)
en: Network Folder Information
ja: ネットワークフォルダ情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: &Name:
ja: 名前(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _userText)
en: &User:
ja: ユーザ(&U):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Se&rver:
ja: サーバ(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _portText)
en: &Port:
ja: ポート(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Folder:
ja: フォルダ(&F):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _encodingText)
en: Encoding:
ja: エンコーディング:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _createIcon)
en: Cr&eate an icon for this remote folder
ja: リモートフォルダのアイコンを作成(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _useEncryption)
en: &Use encryption
ja: 暗号化を使用(&U)

en: KDE Network Wizard
ja: KDE ネットワークウィザード

en: Primary author and maintainer
ja: 主作者とメンテナ
